Biznes

Kto może skorzystać z ulgi na IPO?

Założenie własnej firmy zawsze jest ogromnym ryzykiem wiążącym się z kosztami. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku spółek akcyjnych. Właśnie z tego powodu powstała ulga na IPO. Jej zadaniem jest ułatwienie nowym podmiotom emisję akcji. Kto może skorzystać z ulgi na IPO? Co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat?

Czym jest ulga na IPO?

IPO to jedna z ulg podatkowych zawarta w programie Polski Ład. Zgodnie z zapisem dodanym do ustawy CIT podstawa opodatkowania, która stanowi dochód, może być pomniejszona o tzw. ulgę IPO. Ma ona doprowadzić do zmniejszenia wydatków związanych z giełdowym debiutem, co przekłada się na wiele kosztów. Te związane są m.in. ze sporządzeniem odpowiedniej oferty, przygotowaniem organizacji, podjęciem współpracy z maklerem czy kancelarią, która zajmuje się przygotowaniem prospektu emisyjnego. Co ważne, zadaniem ulgi nie jest pomniejszenie należytego do zapłaty podatku, ale dochodu.

Ulgę można zastosować w zeznaniu rocznym, który składamy za dany rok podatkowy. Co ważne:

  • Musi być to rozliczenie za rok, w którym spółka wprowadziła po raz pierwszy swoje akcje na Giełdę Papierów Wartościowych bądź też do alternatywnego systemu obrotu jakim jest NewConnect.
  • Ulga ta nie jest naliczana w momencie obliczania zaliczek na podatek. Podatnik CIT otrzymuje możliwość uwzględnienia tej ulgi wtedy, gdy składa roczną deklarację podatkową z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Jakie wydatki można objąć ulgą na IPO?

Odliczeniu w ramach ulgi na IPO podlegają wszystkie kwoty, które zostały wydane w związku z zamiarem ubiegania się o wprowadzenie akcji do obrotu w alternatywnym systemie lub z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie ich do obrotu na rynku. Co ważne, muszą one stanowić:

  • 50% wydatków przeznaczonych na usługi doradztwa prawnego – zawiera się tutaj zarówno doradztwo finansowe, jak i podatkowe. Kwota ta nie może przekroczyć jednak 50 000 zł.
  • 150% wydatków przeznaczonych na przygotowanie prospektu emisyjnego, opłaty sądowe, notarialne, skarbowe oraz giełdowe, a także opracowanie wraz z publikacją ogłoszeń, które wymagane są przepisami prawa.

Pamiętajmy, wszystko to dotyczy się kosztów poniesionych bezpośrednio, aby dokonać pierwszej oferty publicznej.

Czym jest prospekt emisyjny?

Najprościej mówiąc, prospekt emisyjny jest dokumentem, który ma charakter informacyjny. Musi być on przygotowany przez emitenta akcji, które mają być przedmiotem oferty publicznej, a także zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. W jego skład wchodzą informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej, a także finansowej eminentna oraz emitowanych akcji.

Bez tego elementu, dopuszczenie na rynek akcji, nie będzie możliwe.

Kto może skorzystać z ulgi na IPO?

Na podstawie wyżej podanych informacji z łatwością możemy dostrzec dla kogo przewidziana jest ulga na IPO. Są to podatnicy podatku CIT, którzy dokonują pierwszej oferty publicznej, czyli emisji akcji na rynkach giełdowych.

Nie wiesz jak skorzystać z ulgi na IPO? Biuro doradztwa podatkowego przychodzi z pomocą! Obecnie znajdziesz wiele ciekawych ofert biur, które pomogą uporać Ci się ze sprawą i odzyskać nieco pieniędzy, które zostały wydane w ramach dokonania pierwszej oferty publicznej.

Related posts

Ochrona dróg oddechowych podczas akcji gaśniczej – jakie rozwiązania są stosowane?

Jakie czynniki wpływają na efektywność pracy w biurze?

Bezpieczny transport towarów na Ukrainę w czasie wojny? To możliwe!