Biznes

Minimalizacja kosztów składowania – co możesz zrobić, by maksymalnie wykorzystać magazyn?

Prowadzenie oszczędnej gospodarki magazynowej to duże wyzwanie dla całego sektora, w którym coraz częściej dochodzi do braku miejsca na rozbudowę. W jaki sposób minimalizować koszty składowania, bez utraty wydajności w obsłudze zamówień?

Wprowadzenie rozbudowy pionowej w celu maksymalnego wykorzystania nieruchomości

Magazyn nie funkcjonuje tylko w poziomie, ale również w pionie, dzięki antresolom magazynowym. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Dodatkowe piętro to większa przestrzeń do składowania, nawet cięższych grup towarów i płynna komunikacja z dołem, chociażby po zastosowaniu dźwigów, drabinek, schodów. Antresola to nie tylko jedno piętro, ale nawet kilka połączonych. Szybki montaż, wytrzymywanie dużych obciążeń, praktycznie modułowa rozbudowa to najważniejsze zalety pomysłu.

Automatyzacja i zmiana systemów

Robotyzacja magazynów to przyszłość branży. Największe korporacje już w tym momencie przeliczają wszystkie zachowania pracowników na zyski. Dzięki automatyzacji zmieniają się ścieżki przekazywania produktów do wydania. Obsługa magazynów przez jednego człowieka to ideał, ale niestety wymaga dużych inwestycji początkowych i ponoszenia regularnych kosztów serwisowych.

Optymalizacja istniejącej przestrzeni

Znacznie lepiej w perspektywie minimalizacji kosztów wypada magazyn z węższymi ścieżkami komunikacyjnymi oraz z regałami przeznaczonymi do modułowej rozbudowy w poziomie oraz pionie. Wysokie składowanie to gwarancja oszczędności. Można również zastanowić się nad redukcją poziomu zapasów i nad systemem just in time. Niestety aktualne problemy z łamaniem łańcuchów dostaw zmieniają preferencje przedsiębiorców, co ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie magazynów. Regały karuzelowe, windowe to tylko niektóre z ciekawszych przykładów na poszukiwanie oszczędności. Nawet udoskonalenie formy przekazywania i wydawania produktów w magazynie przekłada się na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Standaryzacja i zwiększenie możliwości obsługi wielu opakowań

Cała branża dąży naturalnie do standaryzacji opakowań. Inaczej przechowuje się skrzynie drewniane, a jeszcze inaczej niektóre opakowania z tworzyw sztucznych ze względu na różnice w wytrzymałości, wrażliwości na temperaturę.

Jak podejść do rozbudowy magazynu, od czego zacząć?

Automatyzacja połączona z rozbudową pionową magazynu przez zastosowanie antresol to najlepsze podejście dostępne właściwie każdemu przedsiębiorcy niskim kosztem. Modułowe rozszerzanie lub nawet zmniejszanie przestrzeni to praktyka umożliwiająca przetrwanie najtrudniejszych okresów gospodarczych. Przedsiębiorcy powinni wymieniać się doświadczeniami i monitorować rozwiązania stosowane u konkurencji. Największe korporacje pokazują, że sprawna gospodarka magazynowa polega na nieustannym inwestowaniu w wydajność. Antresole magazynowe to tańszy wybór w porównaniu do bezpośredniej automatyzacji procesów, dlatego to wydatek pierwszej potrzeby, który umożliwi ocenę dalszych działań.

Minimalizacja kosztów składowania to większy zysk, nawet po uwzględnieniu pewnych inwestycji początkowych.

Related posts

Utrzymanie czystości toalety publicznej – jakie produkty wybrać?

Lodowisko pod namiotem? Tanie rozwiązanie na zabawę całą zimę!

5 powodów, dla których warto zainwestować w maszynę czyszczącą