Biznes

Powierz organizację transportu międzynarodowego specjalistom

Branża transportowa rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, a nowe technologie i nowatorskie rozwiązania sprzyjają ekspansji polskich firm na rynki międzynarodowe. Zorganizowanie transportu międzynarodowego jest zdecydowanie większym wyzwaniem niż organizacja transportu krajowego, dlatego warto zapoznać się z ofertą firm specjalizujących się w tego typu usługach.

Intensywny rozwój transportu międzynarodowego

Rozwój i zintensyfikowanie stosunków handlowych pomiędzy Polską a resztą świata spowodowały, że dochodzi coraz częściej do wymiany handlowej na poziomie międzynarodowym. Centralne położenie naszego kraju w Europie zdecydowanie wzmacnia naszą pozycję na rynku, ponieważ Polska staje się coraz chętniej wybieranym punktem przeładunkowym.

W transporcie międzynarodowym stosowane są różne rozwiązania, a jednym z najbardziej przyszłościowych i używanych coraz powszechniej jest transport multimodalny. Zakłada on przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu.

Transport multimodalny pozwala na optymalne zaplanowanie przewozu towaru uwzględniając jego ilość, wagę czy nietypowe gabaryty. W tym typie transportu używane są przede wszystkim samochody ciężarowe, kolej a także statki w żegludze morskiej i śródlądowej oraz samoloty. Dowolny wybór środka transportu na dowolnej trasie umożliwia przewóz towaru w najszybszy możliwy sposób, pozwalając również na oszczędność pieniędzy.

Przewóz towarów dostosowany do indywidualnych potrzeb

Oczywistym jest, że transport międzynarodowy zajmuje o wiele więcej czasu, niż transport krajowy, ale umiejętne połączenie środków transportu może wyraźnie ten czas skrócić. Poza coraz chętniej wykorzystywanym transportem multimodalnym, do przewozu ładunków używa się również drogi powietrznej, zwłaszcza na bardzo dalekich odległościach i w przypadku transportu międzykontynentalnego.

Przewóz ładunków na dalekich trasach zdecydowanie usprawniło wprowadzenie do codziennego użycia stalowych kontenerów, które dzięki swojej pojemności i łatwości w obsłudze są dzisiaj najczęściej wybieraną jednostką ładunkową. Coraz bardziej wymagające potrzeby klientów wymusiły na rynku dostosowanie procesów do różnorodności przewożonych ładunków. Tym samym także kontenery zostały przystosowane do rodzaju transportowanych towarów, w ten sposób powstały kontenery-platformy do ładunków o nietypowych gabarytach czy też kontenery-chłodnie przeznaczone do artykułów szybko psujących się jak np. żywność czy świeże kwiaty.

Dlaczego warto powierzyć transport międzynarodowy specjalistom?

Transport międzynarodowy jest z reguły bardziej złożonym procesem, niż transport krajowy. Poza uwzględnieniem dłuższych tras a tym samym wydłużonym czasem przewozu, warto pamiętać o fakcie przekraczania granic krajów, co w niektórych przypadkach może wiązać się z koniecznością przygotowania odpowiedniej dokumentacji i świadectw pochodzenia towarów.

Powierzenie całego przewozu firmie specjalizującej się w transporcie międzynarodowym pozwoli na przeprowadzenie procesu w najbardziej optymalny sposób. Doświadczenie i specjalistyczna wiedza umożliwi dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta, nawet tych najbardziej nietypowych. Zadaniem spedytora będzie zrealizowanie zlecenia w sposób wymagany przez klienta – wybór wykorzystanych środków transportu będzie uzależniony od oczekiwanego czasu transportu lub od ceny za przewiezienie określonego towaru. W ten sposób firma transportowa dostosowuje organizację całego procesu do oczekiwań klienta wybierając szybsze, lub wolniejsze, ale za to tańsze środki przewozu.

Co więcej, zlecenie usługi firmie zewnętrznej przenosi całą odpowiedzialność za transport na usługobiorcę, zapewniając spokój i brak niepotrzebnego stresu osobie zlecającej przewóz. Przy wyborze transportu multimodalnego, odpowiedzialność spoczywa na operatorze transportu multimodalnego, który odpowiada nie tylko za poprawność całego procesu, ale również reaguje na bieżąco na pojawiające się problemy. Zajmuje się przygotowaniem wymaganej dokumentacji, jeśli jest taka potrzeba, dokonuje koniecznych modyfikacji i podejmuje istotne decyzje, które zapewnią powodzenie całemu przedsięwzięciu.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

 

Related posts

Plotery Mimaki — dlaczego są tak cenione?

Przekształcanie spółki – jak je zaplanować i przeprowadzić?

Zadłużenie firm transportowych – co jest jego przyczyną?