Biznes

Usługi księgowe dla firm zagranicznych rozpoczynających działalność w Polsce

Firmy zagraniczne zakładające swoje oddziały w Polsce muszą spełnić szereg wymagań formalnych. Dopasowanie się do potrzeb polskiego ustawodawcy i do wymagań spółki macierzystej stwarza specyficzną sytuację i wymaga innego sposobu zarządzania. Status prawny takiej działalności jest odmienny od statusu firmy stworzonej od podstaw w Polsce. Księgowość wymaga więc zaangażowania osób doświadczonych w rachunkowości polskich oddziałów zagranicznych podmiotów, gotowych pomóc w rejestracji firmy na terenie Polski i w sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Warto przy tym skorzystać z zewnętrznych usług księgowych dla firm.

Status prawny zagranicznej firmy w Polsce

Według prawa polskiego oddział zagranicznej firmy nie posiada pełnej zdolności prawnej. Nazwa oddziału nie może odbiegać od pierwotnej, musi za to posiadać polskie tłumaczenie z zaznaczeniem „oddział w Polsce”. Ponadto działalność firmy na terenie naszego kraju nie może odbiegać od charakteru działalności macierzystej jednostki. Każdą taką spółkę należy zgłosić do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców i podać polski adres firmy.

Rachunkowość zagranicznych oddziałów firm

Ustawa o rachunkowości wskazuje, że rachunkowość polskich oddziałów zagranicznych firm musi być prowadzona w języku polskim. Są one zobligowane do wykonywania sprawozdań finansowych oraz do prowadzenia pełnej księgowości, jeżeli ich obroty roczne przekraczają 2 mln euro. W prowadzeniu ksiąg rachunkowych takich firm może pojawić się sporo wątpliwości, zwłaszcza w kwestiach podatkowych. Dokonanie odpowiednich zgłoszeń, rejestracji, tłumaczenia dokumentów są często wyzwaniem dla zagranicznych przedsiębiorców. Warto w tym celu skorzystać z pomocy biur rachunkowych. Outsourcing usług księgowych może pomóc w sprawach nie tylko finansowych, ale też kadrowych i organizacyjnych. Znalezienie odpowiedniej jednostki pomoże więc zaoszczędzić sporo czasu.

Usługi outsourcingowe

Na rynku można odnaleźć wiele biur specjalizujących się w takich dziedzinach jak księgowość czy outsourcing kadrowy. Dla firm rozpoczynających działalność w Polsce, kluczowe będzie wsparcie w procesie rejestracji firmy. Dobre biuro rachunkowe zadba o opiekę nad klientem od samego początku, występując w jego imieniu przed polskimi organami, usprawniając proces rejestracji. Doświadczone biuro pomoże w przygotowaniu i tłumaczeniu odpowiedniej dokumentacji, zoptymalizuje obciążenia podatkowe. Ważne też, aby było ono w stanie zbudować model do raportowania, który będzie opierał się na prawie polskim, zachowując przy tym standardy w spółce macierzystej.

Przy wyborze outsourcingu księgowego dla firm zagranicznych warto kierować się doświadczeniem danego podmiotu. Biuro rachunkowe powinno też skupić się przede wszystkim na profesjonalnym podejściu do klienta w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa. Dostarczy też kompleksowego wsparcia w zrozumieniu polskiego prawa i przepisów podatkowych.

Założenie polskiego oddziału zagranicznej firmy jest złożonym, specyficznym procesem. Przedsiębiorcy z zagranicy mogą nie wszystkich procedur i regulacji polskiego prawa. Warto więc sięgnąć po pomoc specjalistów. Dzięki temu proces rejestracji spółki zostanie usprawniony, a przedsiębiorca uniknie poważnych urzędowych kar. Zaplanowanie odpowiednich procedur księgowych już na samym początku działalności pozwoli na łatwiejsze prowadzenie spółki i osiąganie dobrych wyników.

źródło: mddp-outsourcing.pl – dokument pz

Related posts

3 sytuacje, w których warto wykorzystać bindownicę

Czy warto wyposażyć restaurację w patelnię elektryczną?

Czy wymienię samodzielnie baterię w iPhonie?