Budownictwo

Jesienne porządki – jak zorganizować sprzątanie, gromadzenie i wywóz śmieci

Jesień to piękna pora roku, drzewa przybierają barwy złota i miedzi, niestety, już po paru tygodniach wszystkie piękne złote liście lądują na trawniku. Jesienne porządki to zadanie, jakie stoi przed każdym właścicielem ogrodu, ale ich organizacja to także zadanie administratorów wspólnot mieszkaniowych.

Jakie prace trzeba wykonać przed zimą?

Pragnąc, by ogród czy park a także każdy inny teren zielony przetrwał zimę bez szwanku, należy go uporządkować i zatroszczyć się o odpowiednią ochronę roślin. Jeszcze przed przyjściem pierwszych przymrozków trzeba usunąć opadłe i suche liście, przyciąć gałęzie drzew oraz zapewnić właściwą ilość wody niektórym roślinom. Niezbędną czynnością jest także zabezpieczenie przed mrozem wrażliwych krzewów i skoszenie trawnika.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie gałęzi i konarów drzew i krzewów, ponieważ jesień jest najlepszą porą do nadawania krzewom preferowanych kształtów. Jesiennej pielęgnacji wymagają również żywopłoty.

Wszystkie te zajęcia generują ogromne ilości odpadów. Część zgrabionych liści można oczywiście wykorzystać do produkcji kompostu czy też do osłonięcia innych roślin przed mrozem. Problem powstaje w momencie, gdy opadłych liści jest zdecydowanie za dużo.

Co zrobić z odpadami zielonymi?

Zgrabionych liści i martwych gałęzi nie powinno się palić, chociaż w prawie nie jest to jednoznacznie zabronione. Ustawa dopuszcza spalanie pozostałości roślinnych, co winno się odbywać poza instalacjami i urządzeniami, a także pod warunkiem, iż na terenie danej gminy nie jest prowadzone selektywne zbieranie odpadów. Warto przed ewentualnym spaleniem odpadów organicznych sprawdzić, czy ich spalanie nie pozostaje w sprzeczności z odrębnymi przepisami.

Jednakże takie działanie może być niebezpieczne, a w przypadku dużych ilości liści i gałęzi po prostu trudne do wykonania. Ponadto odpady, jakie ulegają biodegradacji nie powinny być spalane, ani też trafiać na zwykłe wysypisko śmieci, gdyż doskonale mogą być wykorzystane jak nawóz.

Natomiast jeśli w gminie, w której mieszkamy jest kompostownia, z pewnością ustalone zostały również terminy odbioru odpadów zielonych. W niektórych gminach takich kompostowni nie ma, albo też nie prowadzą one selektywnego odbioru odpadów zielonych. Wtedy należy dostarczyć je do kompostowni samodzielnie, albo wynająć odpowiednią firmę, która nas w tym wyręczy.

Jak pozbyć się odpadów zielonych?

Wszystko zależy od ilości liści i innych jesiennych śmieci, z którymi trzeba sobie poradzić. Jeśli pochodzą one jedynie z ogrodu wystarczy zapakować je w odpowiednie worki i własnoręcznie dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Problem zaczyna się w sytuacji, kiedy liście i gałęzie pochodzą z parku czy terenu wspólnoty mieszkaniowej, bo wówczas ciężko byłoby samodzielnie przetransportować je we właściwe miejsce.

Wówczas mamy trzy rozwiązania, a mianowicie:

  • możemy zamówić kontener na odpady zielone, który samodzielnie załadujemy; taki kontener po napełnieniu zostanie później zabrany przez firmę specjalizującą się w odbiorze odpadów;
  • możemy skorzystać z usług firmy, która wywozi odpady zielone wraz z załadunkiem;
  • skorzystać z usług firmy wykonującej jesienne porządki na terenach zielonych.

Kontener na odpady zielone jest dobrym rozwiązaniem, warto jednak pamiętać, by dobrze obliczyć liczbę metrów sześciennych śmieci, których chcemy się pozbyć. Może się okazać, że zamówiony przez nas kontener będzie za mały, albo przeciwnie, po napełnieniu ledwie połowy zabraknie liści i gałęzi. Nie można zapominać także, iż do takiego kontenera można wrzucać wyłącznie odpady zielone, nie możemy zatem pozostałej wolnej przestrzeni zapełnić innymi odpadami, przykładowo tekturowymi pudełkami czy gruzem.

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy, która wywozi liście i gałęzie, proponując także ich załadunek. Zasadnicza różnica między tego rodzaju usługą a zamówieniem kontenera polega na tym, iż w przypadku zamówienia kontenera należy zapłacić niezależnie od tego czy zostanie on załadowany do połowy, czy w całości, a także samodzielnie trzeba przeprowadzić jego załadunek. Natomiast w większości firm, zajmujących się wywozem odpadów zielonych, płaci się jedynie za odebrane odpady, zaś cena tej usługi obejmuje również ich załadowanie.

Jesienne usługi ogrodnicze, a zatem sprzątanie, grabienie, wywóz gałęzi, liści czy trawy to zadanie, jakim zajmują się też wyspecjalizowane firmy. Dysponują one odpowiednim sprzętem, przy pomocy którego szybko poradzą sobie z opadłymi liśćmi, a pracownicy profesjonalnie przytną drzewa czy zabezpieczą krzewy przed mrozem. Takie jesienne porządki obejmują również usunięcie wszystkich śmieci z ogrodu czy parku.

Pragnąc mieć piękny i zadbany trawnik na wiosnę, gałęzie i liście należy usuwać systematycznie aż do zimy. Poza tym, że mokre liście wyglądają nieestetycznie, szybko powstanie z nich na trawie i na ścieżkach śliski, brązowy dywan, w wtedy nietrudno o nieszczęśliwy wypadek. Pod takim balastem z jesiennych liści ginie również trawa i na wiosnę, po stopnieniu śniegu zamiast zielonego trawnika zobaczymy puste łaty ziemi oraz żółte przebarwienia.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Related posts

Jaką sprężarkę wybrać – olejową czy bezolejową?

Jak znaleźć przeciek w ścianie?

Aktualne trendy w budownictwie mieszkaniowym – co warto wiedzieć?