Budownictwo Dom i ogród

Balustrady na taras – rozwiązania, materiały i ceny

Każdy posiadacz balkonu czy tarasu wie, jak ważny jest wybór odpowiedniej balustrady, która ma nie tylko zapewniać nam bezpieczeństwo i chronić domowników przed upadkiem, ale i zdobić nasz dom od zewnątrz, stanowiąc dekoracyjne dopełnienie całej architektury budynku. Jak zatem wybrać najlepszy materiał na balustradę i z jakimi kosztami się liczyć?

Balustrady betonowe dla ceniących klasyczne rozwiązania

Balustrady tarasowe wykonane z betonu to klasyk wśród dostępnych na rynku budowniczym materiałów, na który możemy się natknąć zarówno w blokach mieszkalnych, jak i domach jednorodzinnych. Balustrady betonowe mogą być elementem zarówno nowoczesnych, jak i zabytkowych budynków, choć ich ostateczna forma zależy w dużej mierze od kształtu balkonu czy charakteru budynku. O ile bowiem w mieszkaniach balustrada wykonana z tego materiału przybiera na ogół prosty i nowoczesny kształt pozbawiony zbędnych ozdób, o tyle w domach mieszkalnych zazwyczaj mamy już do czynienia z pełnymi, rzeźbionymi i bogato dekorowanymi balustradami pasującymi do klasycznej stylistyki budynku. Bez względu na to, na jaki kształt barierki się zdecydujemy, musimy pamiętać, że przy dużych balkonach lepiej jest zastosować balustradę z pionowych elementów – w przeciwnym wypadku nasz taras może być przytłoczony masywnością materiału i dość mocno zacieniony. Warto też wcześniej pomyśleć o dobrym odwodnieniu, które pomoże nam odprowadzać wodę opadową.

Ceny tralek betonowych to koszt około 30 zł za metr, choć droższe modele mogą kosztować nawet 600 zł za metr.

Balustrady drewniane, kiedy zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu

Drewno jest najbardziej uniwersalnym z materiałów, dlatego nie dziwi, że tak często wykorzystujemy je do budowy czy obudowy naszych domów. Balustrady wykonane z drewna pasują do różnych stylów i świetnie komponują się z innymi materiałami wykończeniowymi, choć najczęściej wybierane są przez właścicieli domów w całości wykonanych z drewna lub wykończonych drewnianą okładziną – jak w domach regionalnych czy górskich. W przypadku budynków o nowoczesnej bryle wykonanych z cegły czy tynkowanych drewniane poręcze tarasowe mogą być doskonałym sposobem na ocieplenie ich ogólnego wyglądu. Musimy jednak pamiętać, że pomimo swej naturalności drewno należy do materiałów, które szybko reagują na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego – aby zachowało swoją świeżość i dobry stan – trzeba o nie regularnie dbać i je konserwować.

Koszt drewnianej balustrady tarasowej oscyluje w granicach 160-200 zł za metr.

Balustrady ze stali dla miłośników minimalizmu

Balustrady tarasowe wykonane ze stali zwykłej lub stali nierdzewnej to jedno z najczęstszych i najchętniej wybieranych przez inwestorów rozwiązań. Za ich niesłabnącą popularnością przemawia nie tylko łatwość dostosowywania formy samego materiału – od prostych i klasycznych kształtów po fantazyjne i nowoczesne formy, ale i swoboda w dopasowaniu balustrady do kształtu tarasu, balkonu czy schodów, a także… naszych okien czy drzwi. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest także odporność stali na czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne – jeśli zależy nam na materiale bardzo trwałym i niepoddającym się działaniu wilgoci, a więc odpornym na korozję, warto wybrać nieco droższą stal nierdzewną. W przypadku tańszej stali zwykłej musimy liczyć się z koniecznością regularnej konserwacji.

Ceny balustrad ze stali nierdzewnej to koszt około 400 zł za metr.

Balustrady kute, czyli fantazyjny kształt w rozsądnej cenie

Balustrady tarasowe kute wykonane są z giętych lub prostych żeliwnych prętów podatnych na formowanie, dzięki czemu mogą przybierać najbardziej fantazyjne kształty ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza ornamenty roślinne czy geometryczne chętnie wykorzystywane jako ozdoba tarasu w klasycznych domach jednorodzinnych. Balustrady kute są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają tak dużej regularności w konserwacji jak balustrady ze stali zwykłej. Ich jedyną wadą może być jedynie waga.

Koszt balustrad kutych to około 200 zł za metr.

Balustrady szklane na miarę naszych czasów

Balustrady tarasowe szklane to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań wpisujących się idealnie w charakter nowego i minimalistycznego budownictwa. Balustrady wykonane ze szkła nie tylko zapewniają modernistyczny wygląd naszego tarasu czy domu w ogóle, ale też skutecznie powiększają przestrzeń i doświetlają ją, nadając jej lekkości i prostoty. Najczęściej składają się one ze stalowej konstrukcji oraz szklanego wypełnienia wykonanego ze szkła hartowanego lub bezpiecznego, które może pozostać przezroczyste lub zostać zabarwione na wybrany przez nas kolor.

Koszt szklanej balustrady to około 500 zł za metr.

Balustrada idealnie dopasowana

Nie jest tajemnicą, że wybór odpowiedniej balustrady powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim normami bezpieczeństwa i naszej wygody. Na względzie musimy mieć nie tylko kształt balkonu czy tarasu (na tarasie w kształcie litery U czy C balustrada będzie wymagała odpowiedniego wygięcia, więc nie będzie mogła być wykonana ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów), ale i jego charakter użytkowy – jeżeli balustradą chcemy ozdobić niski taras, to możemy założyć, że będzie ona pełniła raczej funkcję dekoracyjną, a wtedy nie musi spełniać wymogu 90 cm wysokości. Bardzo ważne jest także otoczenie naszego domu – przy ogrodzeniu wykonanym z kutej stali w dobrym guście będzie też utrzymać balustradę w tym samym tonie, co będzie świadczyło nie tylko o naszym smaku, ale i znajomości nowinek architektonicznych.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Related posts

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

Hydroizolacja tarasu – zalety

Skutki nadmiernej wilgoci w domu