Dom i ogród

Dofinansowanie do klimatyzacji 2024 – czy jest możliwe?

Programy, które uwzględniają dofinansowanie zakupu klimatyzacji, działają od wielu lat. Oczywiście co pewien ulegają zmianom, które dotyczą chociażby wysokości świadczeń oraz warunków, jakie trzeba spełnić. Jak więc wygląda to w 2024 roku? Sprawdźmy!

Chcesz uzyskać dofinansowanie? Musisz kupić klimatyzator inwerterowy

 Jeszcze zanim przejdziemy do prezentacji aktualnie trwających programów, należy podkreślić, że szansę na uzyskanie dofinansowania mają obecnie te osoby, które planują zakup klimatyzatorów inwerterowych, a więc działających na zasadzie pompy ciepła typu powietrze-powietrze. To samo zresztą tyczy się rolników i firm.

Czym wyróżniają się wskazane urządzenia? Dzięki wykorzystywanej technologii nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale też je ogrzewają. Wyłącznie takie produkty, według ustawodawcy, mogą zostać zaliczone do energooszczędnych źródeł ciepła. Na szczęście systemów klimatyzacji spełniających te kryteria jest na rynku bardzo dużo. Nie musisz zatem martwić się ograniczeniami w tym względzie.

Programy dofinansowania klimatyzacji w 2024 roku

 Skoro wiesz już, na jaki sprzęt musisz zwrócić uwagę, pora przejść do przedstawienia obowiązujących programów dofinansowania. Jednocześnie przedstawimy kwoty, na jakie możesz liczyć, a także warunki do spełnienia.

Program Mój Prąd 5.0 – czy obejmuje klimatyzację?

 Jest to już piąta edycja, która przygotowywana została z myślą o gospodarstwach domowych. Jej celem jest wsparcie inwestycji w odnawialne źródła ciepła, a od 2023 roku również pomp ciepła. Co jednak istotne, sama klimatyzacja inwerterowa nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze panele słoneczne oraz system umożliwiający sprzedaż wyprodukowanej energii do sieci (net-billing).

Jakie są jeszcze warunki? Montowane sprzęty muszą być nowe, a ich montaż powinien nastąpić maksymalnie 2 lata po wyprodukowaniu. Nie możesz też korzystać jednocześnie z innych programów dofinansowania. Jeśli zaś chodzi o konkretne kwoty, wynoszą one do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 4400 zł.

Program Czyste Powietrze – wsparcie zakupu i montażu klimatyzacji

 Wnioski mogą składać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Co ważne, chodzi tu o dofinansowanie zarówno na zakup, jak i montaż klimatyzacji. Kwalifikują się jednak wyłącznie modele z klasą energetyczną A+ lub wyższą. Ile możesz otrzymać? To zależy od rocznych dochodów:

  • dofinansowanie do 40% (lub do 4400 zł) dostają osoby o dochodzie rocznym do 135 tysięcy zł,
  • pomoc wzrasta do 70% (lub do 7800 zł) w przypadku miesięcznego dochodu w wysokości maksymalnie 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • na dofinansowanie nawet 100% (do 11 100 zł) mogą natomiast liczyć osoby o dochodzie miesięcznym wynoszącym kolejne 1526 zł i 1090 zł.

Pozostałe programy dofinansowania do klimatyzacji

Zarówno Czyste Powietrze, jak i Mój Prąd 5.0 to programy najpopularniejsze, co jednak nie oznacza, że jedyne. Możesz starać się również o tak zwaną ulgę termomodernizacją, jeśli udowodnisz, że zakup klimatyzacji jest niezbędnym elementem inwestycji termomodernizacyjnej, która ma na celu na przykład zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

W 2024 roku uruchomiony został także program Moje Ciepło, w ramach którego jesteś w stanie otrzymać dofinansowanie w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych lub 45%, jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny. Wysokość świadczeń nie może jednak przekraczać 7000 zł.

Do tego dochodzi jeszcze program Agroenergia skierowany do właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy mogą uzyskać dotację w wysokości maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych. Warunkiem jest jednak wykorzystanie instalacji składające się z elektrowni wiatrowej lub fotowoltaiki połączonej z klimatyzatorem (pompą ciepła).

Jak więc widać, dofinansowanie w 2024 roku na klimatyzację jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj jednak o tym, że obecnie dotyczy jedynie urządzeń inwerterowych.

Related posts

Oszczędne ogrzewanie domu gazem płynnym propan

Jak odświeżyć aranżację pomieszczenia tanim kosztem?

Dywany orientalne: Jakie są specjalne potrzeby związane z ich czyszczeniem?