Dom i ogród

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła wydaje się być jednym z najbardziej ekologicznych i zarazem ekonomicznych rozwiązań, które sprawdzają się w przypadku posiadania domu jedno lub wielorodzinnego.

Niestabilność cen energii a niezależność energetyczna dla właścicieli domów jedno- lub wielorodzinnych

Wykorzystanie pompy ciepła i fotowoltaiki jest odpowiedzią na rosnące ceny za zużycie energii elektrycznej. Ponadto, wiele osób marzy o uzyskaniu niezależności energetycznej i cieplnej, którą dają oba te systemy. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są pompy ciepła z pewnością ogranicza ciągłe korzystanie z tradycyjnych metod ogrzewania domów, w postaci używania węgla kamiennego, gazu ziemnego czy oleju.

Tego typu działanie powoduje degradację środowiska naturalnego, jak również przyczynia się do powstawania zagrażającego zdrowiu i życiu smogu. Korzystanie z OZE odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie ich w połączeniu, pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, jak również wytwarza swoistą samowystarczalność energetyczną.

Samowystarczalny dom – z pompą ciepła i panelami PV to możliwe

Dom, który zasilany jest odnawialnymi źródłami energii, w postaci paneli fotowoltaicznych, jak również wykorzystuje do ogrzewania i podgrzewania wody pompy ciepła jest samowystarczalny. Oznacza to w praktyce, że właściciel tego hybrydowego rozwiązania uniezależnia się od dostawcy prądu elektrycznego oraz posiada własne ogrzewanie domu, które nie wymaga starania się o zakup opału czy surowców generujących ciepło.

W zasadzie budowa instalacji fotowoltaicznej wraz z kompatybilną z nią pompą ciepła jest dedykowana nowo powstałym budynkom mieszkalnym, ale istnieje możliwość zastosowania tego hybrydowego połączenia również w przypadku domów starszego typu. Wymaga to jednak pewnych nakładów prac i co ważne, odpowiedniego rozdysponowania środków służących budowie pompy ciepła, jak i przygotowania powierzchni dachowej czy gruntu, do zamontowania instalacji fotowoltaicznej.

Panele PV i pompa ciepła – duet idealny

Panele PV zapewniają dostateczną ilość energii elektrycznej, której nadwyżka może być odprowadzana (magazynowana) w państwowej sieci. Dzieje się tak bez względu na rodzaj, moc czy typ posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Pompa ciepła działa, ponieważ jest zasilana prądem elektrycznym. Tego typu rozwiązanie musi zatem, być połączone z fotowoltaiką, gdyż tylko wówczas możliwe jest spełnienie podstawowego warunku – oszczędności na zużyciu prądu elektrycznego pobieranego z sieci.

Połączenie PC z PV daje sprawny, efektywnie działający system, dzięki któremu, właściciel domu może otrzymać prąd zasilający nie tylko pompę ciepła, ale i wszystkie sprzęty elektryczne, które są na wyposażeniu jego gospodarstwa. Pozwala to na cieszenie się darmową energią, która zasila dom, jak również gwarantuje sprawne działanie pompy ciepła, generującej odpowiednią temperaturę we wnętrzu domu i ciepłą wodę użytkową.

Udogodnienia finansowe dla właścicieli systemów PC z PV

Na zakup i montaż pompy ciepła i fotowoltaiki można otrzymać zarówno kredyt, jak i  dofinansowanie. Ponadto, od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa o uldze podatkowej, w której można odliczyć do 53.000 złotych łącznie, z tytułu projektu, budowy, zakupu i montażu fotowoltaiki i pomp ciepła, jak również innych systemów, działających w ramach OZE.

Pozwala to na pełne wykorzystanie tego typu rozwiązania w przypadku posiadania domu, firmy lub też gospodarstwa rolnego. Dlatego też połączenie systemów PC z PV cieszy się tak dużą popularnością.

System PV i system PC mogą przyczynić się do uzyskania darmowej energii elektrycznej, która następnie posłuży do ogrzania domu i dostarczenia ciepłej wody. Właściciele instalacji fotowoltaicznych chętnie korzystają z możliwości, jakie daje hybrydowe połączenie – pompy ciepła i fotowoltaiki. Dzięki temu, cieszą się oni niższymi rachunkami za zużycie energii elektrycznej przez okres do 30 lat.

Źródło: https://inverter.com.pl

Related posts

Hydroizolacja tarasu – zalety

Czy używane zbiorniki na gaz propan są bezpieczne

Gdy brak Ci czasu na sprzątanie łazienki