Nawadnianie kropelkowe to system rurek zainstalowanych przykładowo w szklarni, które dozują wodę potrzebną roślinom. Jest ona dostarczana regularnie i w stosunkowo małych ilościach. Dzięki temu nawodnienie gleby utrzymywane jest przez cały czas na optymalnym poziomie. Jak działa wspomniany system podlewania roślin i jakie są jego zalety?
Historia powstania i rozwoju
Systemy nawadniania kropelkowego w swej prymitywnej formie znane były już w starożytnych Chinach. Jednak dopiero zastosowanie plastiku do wytwarzania poszczególnych elementów w latach 60 XX wieku sprawiło, że stały się one wystarczająco tanie i proste w instalacji. Z tego powodu rozwiązanie to zaczęło zdobywać dużą popularność. Początkowo głównie w miejscach o gorącym i suchym klimacie, takich jak Kalifornia, Australia czy Izrael. Z czasem zyskały również zastosowanie w umiarkowanych strefach klimatycznych.
Jak to działa?
System składa się z zestawu rurek wykonanych z tworzyw sztucznych, które rozprowadzają wodę po całej szklarni. Bezpośrednio przy każdej roślinie znajdują się kroplowniki dozujące płyn w odpowiednich ilościach. Taki układ najczęściej podłączany jest do sieci wodociągowej, dlatego do głównej rury zazwyczaj musi być podpięty regulator ciśnienia. Jego zadaniem jest obniżanie ciśnienia wody do wartości pożądanych. Często elementem takiego systemu jest również filtr oczyszczający. W bardziej zaawansowanych wersjach częścią zestawu jest także sterownik pozwalający na automatyzację całego procesu, czyli zaprogramowanie podlewania na konkretne pory dnia.
System nawadniania kropelkowego – zalety
Największą zaletą wspomnianego rozwiązania jest duża oszczędność wody. W trakcie podlewania upraw z wykorzystaniem tradycyjnych sposobów, duże ilości wody są marnowane. Wynika to z faktu, że są to rozwiązania bardzo nieprecyzyjne. Woda wnika do gleby również w miejscach położonych z dala od korzeni roślin lub zwyczajnie wyparowuje. Nawadnianie kropelkowe rozwiązuje ten problem poprzez dozowanie wody tylko w okolice korzeni, w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu konkretnych roślin.
Ważną informacją dla plantatorów jest również fakt, iż system ten jest tani w utrzymaniu, a ewentualna naprawa czy wymiana elementów składowych jest stosunkowo prosta.
Dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni oznacza również brak mokrych liści. Obniża to prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób grzybiczych. Jest to szczególnie ważne w przypadku upraw szklarniowych, ponieważ są to miejsca, w których panują korzystniejsze warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, niż w otwartej przestrzeni.
Przyszłość tego rozwiązania
Kropelkowe nawadnianie szklarni to najbardziej efektywny i oszczędny sposób na irygację wszelkich upraw, zwłaszcza tych szklarniowych. Niedobór wody pitnej, wzrost liczby ludności czy globalne ocieplenie to tylko niektóre wyzwania dla rolnictwa w najbliższych latach. System nawadniana kropelkowego zużywa tylko niezbędną ilość wody, a przy tym zapewnia odpowiednie warunki dla wzrostu roślin, dlatego jest technologią, która w przyszłości na pewno będzie zyskiwała na popularności.
Inspirowane: irriga.pl – systemy nawadniania