Dom i ogród

Mini rękodzieło, czyli samodzielne szycie zasłon

Kiedy znudzi się Ci wystrój mieszkania, najłatwiej będzie go odświeżyć za pomocą nowych dodatków. Zwłaszcza zmiana koloru i wzoru dekoracji okiennej może zdziałać cuda i odmienić wnętrze nie do poznania. Na półkach sklepowych znajdziemy ogrom zasłon, które niekoniecznie będą miały odpowiedni wzór i rozmiar. Czasami warto więc pokusić się o samodzielne wykonanie zasłon. Tkaniny zasłonowe bez problemu można nabyć w pasmanteriach oraz sklepach z materiałami i tkaninami. Również w internecie znajdziemy sklepy sprzedające tanie materiały na zasłony.

Sprzęt do szycia

Jeśli w naszej szafie leży od lat nieużywana maszyna do szycia po mamie lub babci to mamy ułatwione zadanie. Jeśli natomiast nie posiadamy maszyny, będziemy musieli się w nią zaopatrzyć. W sklepach i internecie bez problemu możemy kupić właściwą maszynę dostosowaną do naszych umiejętności, a modele dla początkujących zazwyczaj kosztują naprawdę niewiele. Po zakupie i pierwszych próbach szycia może okazać się, że mamy do tego smykałkę, a samodzielne uszycie tekstyliów domowych lub odzieży przyniesie nam dużo radości i satysfakcji.

Oprócz maszyny do szycia na wyposażeniu domowej szwaczki powinny znaleźć się również:

  • ostre nożyczki,
  • centymetr krawiecki,
  • szpilki krawieckie,
  • kreda krawiecka,
  • zestaw igieł w różnych rozmiarach do ręcznego oraz maszynowego szycia,
  • przecinak,
  • poduszeczki na igły,
  • nici do szycia.

Należy pamiętać, aby stanowisko do szycia zostało wyposażone w stabilny stół oraz ergonomiczne, najlepiej regulowane krzesło. Idealnym rozwiązaniem będzie krzesło na kółkach ułatwiających przemieszczanie się. Nie zapomnijmy również o odpowiednim oświetleniu.

Metodyka szycia

Samodzielne wykonanie zasłon to naprawdę nic trudnego. Pierwszym zadaniem, z którym trzeba się zmierzyć, jest wybór i zakup materiału, który odmieni wnętrze naszego salonu, sypialni czy kuchni. Kiedy wybraliśmy już materiał na zasłony, powinniśmy ocenić jego rodzaj oraz właściwy ścieg, rozmiar igły i grubość nici. Do lżejszego materiału będziemy potrzebować cienkich nici i delikatnego ściegu, który zapobiegnie marszczeniu się tkaniny, a do grubych materiałów na kotary zdecydowanie grubszych nici i solidniejszego ściegu. Kolejność działań jest zawsze taka sama:

  • wymierzenie (należy pamiętać o tym, aby uwzględnić naddatek na marszczenie oraz podłożenie zasłony),
  • zaznaczenie kredą lub szpilkami wymiarów i wycięcie kształtu,
  • obszycie trzech boków (pozostawiamy nieobszytą górę),
  • przyszycie taśmy marszczącej na górze zasłony.

Z jakiego materiału uszyć zasłony?

Materiał na zasłony dobieramy w zależności od przeznaczenia gotowej zasłony.

Zwiewny, lekki tiul, szyfon, organtyna lub woal to tkaniny dekoracyjne, których zadaniem jest dopełnienie stylizacji wnętrza. Dają znikomy efekt zaciemnienia i wpuszczają do pomieszczenia dużą ilość światła. Zwiewne, romantyczne zasłonki tworzą jednak subtelne i delikatne wrażenie mgiełki.

Jeżeli potrzebujemy więcej prywatności, idealnym rozwiązaniem mogą okazać się tkaniny zasłonowe zaciemniające. Atłas, tafta, poliester, welur, gruba satyna lub aksamit to tkaniny dekoracyjne, które estetycznie prezentują się w dekoracji okiennej, emanując przy tym delikatnym połyskiem. Tkaniny tego typu nie prześwitują, przez co zyskujemy dużo więcej intymności w danym pomieszczeniu.

Sympatycy życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym zachwycą się z kolei zasłonami z tkanin takich jak len i bawełna. Zasłony delikatnie zmiękczają wpadające do pokoju promienie słoneczne, tworząc efekt subtelnego zacienienia. Pomieszczenie jednak wciąż pozostaje jasne.

Zasłony, które uszyliśmy samodzielnie, mogą napawać dumą. Być może będzie to nawet początek nowego hobby. Zwłaszcza że tanie materiały na zasłony i inne dodatki są dostępne w rozmaitych wzorach, kolorach i fakturach. Dysponując więc nawet stosunkowo małym budżetem, można wyczarować z kawałka tkaniny olśniewające zasłony.

Related posts

Usługi dekoracyjne w Warszawie – szybki sposób na aranżację mieszkania pod inwestycję

Wentylacja w saunie – o czym pamiętać?

5 powodów, dla których warto zainwestować w maszynę czyszczącą