Dom i ogród

Najczęstsze usterki kuchenek elektrycznych

Kuchenki elektryczne coraz częściej zastępują kuchnie gazowe. Ich popularność dyktowana jest przede wszystkim wyższą energooszczędnością. Co więcej, dzięki specjalnemu modułowi kuchnie elektryczne mogą być programowane. To zaś znacznie zwiększa komfort ich użytkowania i jednocześnie ułatwia obsługę. Czy popularne kuchnie elektryczne są niezawodne? Oczywiście, że nie. Jak każdy sprzęt AGD wcześniej czy później wymagają oględzin specjalisty. Jakie są więc najczęściej wykrywane usterki?

Niewłaściwe podłączenie płyty

Co ciekawe, nawet gdy korzystamy z fachowego montażu, może zdarzyć się tak, że płyta nie zostanie dobrze podłączona. Zależnie od producenta, stosowane są różne oznaczenia kolorystyczne kabli. To zaś może zmylić nawet specjalistów, o ile wcześniej nie zapoznają się z instrukcją. Całe szczęście ta usterka nie niesie za sobą większych konsekwencji i jest łatwa do wykrycia. Jedyne na co można narzekać, to fakt, że złe podłączenie uniemożliwia użytkowanie płyty elektrycznej.

Dwa pola grzewcze nie działają

Jeżeli dwa pola po jeden stronie płyty nie działają, jest to znak, że prawdopodobnie została ona źle podłączona lub nastąpiło wybicie jednego z bezpieczników. Płyta zawsze powinna być podłączona do zasilania elektrycznego na dwie fazy. Działanie jedynie dwóch pól grzejnych w tym przypadku oznacza najczęściej wybicie bezpiecznika, który odpowiada za zasilanie dwóch niedziałających pól.

Kuchenka lub płyta powodują wybijanie bezpieczników

Niezmiennie jedną z najczęstszych usterek, na którą skarżą się użytkownicy kuchenek elektrycznych, jest wybijanie bezpieczników. Na taką reakcję może wpływać wiele czynników, jednak najczęściej powód stanowi zalanie przewodów lub łącznika krzywkowego funkcji czy też przypalenie grzałki. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowca. Zwłaszcza jeśli od czasu zakupu nie minęły dwa lata. Wtedy nasz sprzęt nadal obejmuje gwarancja producenta, a ewentualny serwis będzie nieodpłatny.

W przypadku płyt indukcyjnych, które powodują wybijanie bezpieczników, może okazać się, że bezpieczniki są niewłaściwe. Wówczas najlepiej jest sięgnąć do instrukcji i odszukać informację na temat wartości, które powinny być stosowane.

Usterki modułu sterowania

Zarówno w płytach grzewczych, jak i w nowoczesnych kuchenkach elektrycznych, często stosowanym rozwiązaniem jest automatyczny moduł sterowania. W takim przypadku panel jest dostosowany całkowicie lub częściowo do sterowania dotykowego. Programowane kuchenki są niezwykle wygodne w użytkowaniu, a inteligentny system ułatwia korzystanie z najróżniejszych funkcji. Nie ulega również wątpliwości, że są one przyszłością elektrycznych urządzeń kuchennych. Jednak nawet tak wspaniały wynalazek jak moduł sterowania może okazać się wadliwy albo ulec zniszczeniu. Najczęstsze awarie, które występują w związku z usterką modułu to wyświetlanie błędów, grzanie tylko z jednego pola indukcyjnego, brak reakcji na naciśnięcie sensorów, samoistne wyłączanie się płyty. Wówczas niezbędnym wydatkiem może okazać się całkowita wymiana modułu.

Piekarnik piecze nierównolegle lub grzeje zbyt słabo

Gdy zauważymy, że pieczone przez nas potrawy zostały nierówno upieczone albo piekarnik nie nagrzewa się do wysokiej temperatury, warto sprawdzić, w jakim stanie są grzałki i termostat, a także wbudowany zegar. Musi być on włączony, inaczej automatyczny moduł sterowania zablokuje możliwość rozgrzewania piekarnika. Natomiast jeśli zegar nie ma nic wspólnego z wadliwym funkcjonowaniem sprzętu, na nierówne pieczenie może wpływać przepalona grzałka. Uszkodzony termostat nie pozwala osiągnąć piekarnikowi zadanej temperatury. W tej sytuacji niezbędna jest wymiana wadliwych podzespołów.

Naprawa elektrycznych urządzeń kuchennych w wielu przypadkach może wymagać ingerencji specjalisty. Jednak nie bez powodu kuchenki tego rodzaju są coraz częściej wybieranymi. Przede wszystkim cechuje je znacznie wyższa energooszczędność, a dodatkowo są to sprzęty intuicyjne, które obsługuje się z łatwością. Serwisowanie sprzętów AGD w okresie trwania gwarancji i zaraz po jej wygaśnięciu jest całkowicie normalną czynnością. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że naprawa kuchni elektrycznych powinna odbywać się w odpowiednich i godnych zaufania serwisach.

Related posts

Jak odświeżyć aranżację pomieszczenia tanim kosztem?

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

Do jakich potraw warto wybrać mięso mielone z indyka?