Budownictwo Dom i ogród Finanse Lifestyle

Oszczędne ogrzewanie domu gazem płynnym propan

Gaz płynny propan to paliwo opałowe, któremu można przypisać wiele zalet. Jest wielofunkcyjny, ekologiczny, wygodny i wydajny. A przy tym wszystkim –  jest również wyjątkowo ekonomiczny, tani i oszczędny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w gaz propan w swoim domu. Jeśli jednak należysz do osób, którym wydaje się, że to wszystko to tylko slogany, to przygotowaliśmy garść faktów. Liczby i jasne informacje, które nie mają nic wspólnego z marketingowymi chwytami z pewnością przekonają każdego, że propan to czysta oszczędność.

Ceny gazu propan na rynku

Ceny gazu propan od wielu lat plasują się na atrakcyjnym poziomie. Zauważalna jest także pewna prawidłowość w zmianach cen propanu. Nieznacznie rosną, kiedy nadchodzi okres grzewczy. Wiąże się to ze zwiększonym popytem na propan w okresie jesienno-zimowym. Następnie ceny spadają do poprzedniego poziomu, kiedy zapotrzebowanie na gaz płynny propan nieco się zmniejsza w związku z zakończeniem sezonu grzewczego, a więc w okresie wiosenno-letnim. 

Dobierając zbiornik na gaz propan o pojemności optymalnej dla metrażu naszego domu, możemy tak zaplanować tankowanie gazu propan, aby kupować go zawsze w niższej cenie. I nie są to wcale oszczędności pozorne. Odpowiednio zaplanowane tankowanie może przynieść oszczędność rzędu nawet 1500 zł w ciągu roku. Jest więc to znaczna kwota.
Warto także zauważyć, że oszczędności tego typu i na tak dużą skalę nie są możliwe w przypadku wykorzystania innego materiału opałowego. Dodatkowo, aby otrzymać najlepszą możliwą cenę gazu propan, warto rozeznać się w ofertach firm w okolicy, nawet w tej nieco dalszej. Takie porównanie pozwoli wybrać najlepszego dostawcę. Oprócz tego dobrze jest zorientować się czy nasz dostawca oferuje jakieś profity, bonusy czy zniżki za długotrwałą współpracę, ponieważ na takich dodatkach również można sporo zyskać.

Wydajność gazu propan

Gaz płynny propan jest wyjątkowo wydajny – w wyniku spalania jego niewielkiej ilości, generujemy sporo ciepła. Wytłumaczenie tego zjawiska znajdziemy już na poziomie molekularnym. Im większe zróżnicowanie struktury molekularnej konkretnego związku chemicznego, tym większa jest jego energetyczność podczas spalania. Gaz propan charakteryzuje się naturalnym zróżnicowaniem struktury, co czyni go paliwem niezwykle wydajnym. Inne materiały opałowe mają dużo prostszą strukturę molekularną, a tym samym proces ich spalania jest mniej energetyczny. Najlepiej zobrazuje to porównanie ilościowe. Spalając 1 kg węgla kamiennego uzyskamy o połowę mniej ciepła, niż w efekcie spalania takiej samej ilości gazu propan. Oznacza to, że gaz propan jest aż dwukrotnie bardziej energetyczny niż węgiel. Taka wydajność w połączeniu z niskimi cenami gazu naprawdę się opłaca.

Większa wydajność propanu z kotłami kondensacyjnymi

Możemy też dodatkowo podkręcić wydajność instalacji gazowej na propan, a przy tym zrobić to łatwo i zgodnie z prawem. Sposobem na zwiększenie wydajności gazu propan i całej instalacji gazowej jest wykorzystanie pieca kondensacyjnego

Jeszcze kilka lat temu piece tego typu były nowością, rzadko były spotykane w sklepach, a ich ceny były bardzo wysokie. Królowały więc tradycyjne piece niekondensacyjne. Jednak z upływem czasu nowoczesne piece kondensacyjne stały się dużo bardziej dostępne, a także tańsze. Powoduje to, że zdecydowanie warto wybrać właśnie taki typ kotła. 

Piec kondensacyjny, jak sama nazwa wskazuje, swoją wyjątkowość zawdzięcza wykorzystaniu zjawiska kondensacji. Zjawisko to znane jest w fizyce, jako proces skraplania cieczy, czyli przejścia substancji ze stanu lotnego w stan ciekły. Tak właśnie dzieje się w piecach kondensacyjnych na gaz. Efektem ubocznym spalania propanu jest wydzielanie pary wodnej o dość wysokiej temperaturze. Oznacza to, że część ciepła zawarta w tej parze zostaje bezpowrotnie utracona. W piecach kondensacyjnych para wodna zostaje jednak skroplona wewnątrz pieca, w celu odzyskania zgromadzonego w niej ciepła. Następnie tak uzyskana woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, jako produkt uboczny spalania, a odzyskane ciepło kierowane jest ponownie do wnętrza układu. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie spalania gazu płynnego propan przy jednoczesnym zachowaniu ciepła w domu. Wiąże się z tym także obniżenie ogólnych rachunków za ogrzewanie, więc jest to niczym innym, jak czystym oszczędzaniem.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu grzewczego

Related posts

Praca na wysokościach i metody zabezpieczeń pracowników

Zdolność kredytowa – jak najlepiej wypaść w oczach banku?

Jak produkuje się białe wino?