Materiały do wykańczania wnętrz w postaci gładzi i szpachli są powszechnie wykorzystywane w trakcie remontów. Jednakże ich zastosowanie oraz właściwości użytkowania są odmienne. W jakich sytuacjach będą one najbardziej odpowiednie podpowiemy w niniejszym artykule.
Przed dokonaniem wyboru materiału wykończeniowego inwestor powinien sprawdzić stan podłoża, na którym będzie aplikowany gips szpachlowy albo gładź gipsowa. Tu znaczenia ma także odchylenie od pionu ściany oraz wielkość istniejących ubytków.
Gips szpachlowy – poznaj jego przeznaczenie i cechy użytkowe
Szpachla gipsowa stosowana jest na powierzchniach o nierównej strukturze, które wymagają gruntownej odnowy. Z powodzeniem sprawdzą się w zakresie uzupełniania większych ubytków oraz korekty dużych nierówności. Można je stosować również na ścianach i sufitach. Gładź szpachlowa znajdzie zastosowanie także jako podkład wyrównujący pod gładź lub inne materiały wykończeniowe.
Gips szpachlowy jest najczęściej stosowany w miejscach wymagających korekty pionu. Stąd też jest popularnym materiałem wykorzystywanym podczas remontów starych domów czy mieszkaniach zlokalizowanych w blokach z wielkiej płyty.
Podstawową zaletą szpachli jest twardość i doskonałe trzymanie podłoża. Są niezastąpione w pracach związanych z tworzeniem spoiw w pracach remontowych i naprawczych. Z powodzeniem można je wykorzystywać do uzupełnienia połączeń pomiędzy płytami karton-gips. Gipsy szpachlowe kładzie się również tam, gdzie niezbędne jest zamaskowanie instalacji elektrycznych.
Jak nakłada się szpachlę? Tu zastosowanie znajdzie stalowa packa, którą rozprowadza się materiał po przygotowanej i zagruntowanej powierzchni. Ten rodzaj materiału jest niezwykle uniwersalny i może być stosowany prawie na każdym podłożu – w tym na tynkach gipsowych, cementowych, betonie czy tynkach cementowo-wapiennych.
Pewnym mankamentem w aplikacji może być szybki proces wysychania materiału. Dlatego też zaleca się, aby wyrobioną masę jak najszybciej położyć na podłoże, inaczej zacznie twardnieć i nie będzie się już nadawać do dalszej aplikacji.
Po nałożeniu szpachli nierówności wyrównuje się za pomocą siatki do szlifowania lub papieru ściernego. Powierzchnia jest wtedy gotowa do dalszego wykańczania. Warto pamiętać, aby przed kolejnym etapem zastosować grunt ograniczający jej chłonność.
Rozważając zastosowanie gładzi szpachlowej należy wybierać produkty wysokiej jakości, pozwalające na łatwe przygotowanie masy oraz równomierne nakładanie. W niektórych produktach – na przykład gładzi szpachlowej luksusowej marki Kosbud dodano mielony marmur odpowiedzialny z śnieżnobiały kolor produktu.
W ofercie rynkowej znajdują się również szpachle zbrojone włóknem. Te materiały służą do mocnego spionowania płyt kartonowo-gipsowych, które zapobiega powstawaniu pęknięć pomiędzy płytami. Innym rozwiązaniem są masy szpachlowe, które przeznaczone są do ręcznego lub maszynowego aplikowania na ściany i sufity. Mogą one być stosowane na powierzchnie zarówno jako warstwa wstępna, jak i wierzchnia.
Gładzie gipsowe – efekt idealnie równej ściany
Tym, którym zależy na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni, poleca się zastosowanie gładzi gipsowej. Są one dość delikatne i znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż gips szpachlowy, ale jednocześnie niezastąpione pod produkty wykończeniowe wymagające idealnej równości – np. farby satynowe.
Dla uzyskania oczekiwanego efektu gładź powinna być nałożona na równe ściany, a jej warstwa nie powinna przekraczać 1mm. Ten rodzaj materiału może być nakładany ręcznie lub za pomocą agregatu do nakładania gładzi. Na rynku występuje także w formie gotowej masy, którą nakłada się bezpośrednio na powierzchnię ścian i sufitów. W związku z tym, że materiał ten wiąże dzięki odparowywaniu wody, powierzchnia, na której gładź jest nakładana, nie wymaga zastosowania gruntu. Jednocześnie gruntowanie jest konieczne do ostatecznego wykończenia powierzchni farbami czy tapetami.
Źródło: Kosbud