Dom i ogród

Wentylacja w saunie – o czym pamiętać?

Hipokrates, jeden z prekursorów współczesnej medycy, powiedział kiedyś jedną bardzo ważną sentencję. Stwierdził on mianowicie, że dzięki gorączce jest w stanie uleczyć niemal każdą chorobę. W dzisiejszych czasach to stwierdzenie wydaje się być nieco surrealistyczne, jednak podwyższona temperatura to nadal jeden z mechanizmów obronnych człowieka. Ciepło ma też jednak swoje przyjemniejsze oblicze. Pozwala się zrelaksować oraz odprężyć psychicznie. Świetnym narzędziem do spełnienia wspomnianych, pozytywnych aspektów, jest sauna, którą możemy mieć we własnym domu.

Prawidłowa instalacja wentylacji grawitacyjnej

Z pewnością wielu z nas marzy o głębokim relaksie w obrębie własnego domu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, jesteśmy bez problemu spełnić to zadanie. Budowa sauny to rzecz, którą bez problemu możemy zrealizować. Niemniej jednak przed przystąpieniem do prac należy wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Otóż jednym z najistotniejszych czynników jest pojęcie wentylacji, która dzieli się na grawitacyjną i mechaniczną. Pierwszy wariant jest zdecydowanie popularniejszy i korzystniejszy cenowo, dlatego właśnie od niego zaczniemy.

Podczas budowy sauny wyposażonej w wentylację grawitacyjną należy przede wszystkim pamiętać o tym, że niezbędny jest stały dopływ świeżego powietrza. W związku z tym, bezpośrednie podłączenie kabiny do kanału wentylacyjnego nie jest najlepszym pomysłem. Już podczas wstępnego etapu prac warto rozważyć wykonanie odpowiednich otworów wentylacyjnych o takich samych rozmiarach, które będą przyczyniać się do odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Generalna zasada mówi o tym, że wylot powietrza powinien być umieszczony wyżej niż wlot. Co więcej, wspomniane otwory powinny być oddalone od siebie możliwie jak najdalej i charakteryzować się identyczną wielkością. Otwór odpowiadający za dopływ świeżego powietrza należy wykonać nad piecem, na ścianie z drzwiami wejściowymi. Wylot zaleca się natomiast umieścić na suficie, najlepiej po przeciwnej stronie. Przedstawione rozwiązanie jest jedną z najczęściej stosowanych alternatyw zarówno w saunach ogrodowych, jak i tych umieszczonych wewnątrz budynku.

Wentylacja mechaniczna

Alternatywnym, ale zdecydowanie droższym rozwiązaniem podczas budowy sauny jest montaż wentylacji mechanicznej. Polega on na zaopatrzeniu się w dodatkowe zasilanie oraz elektryczny wentylator spełniający funkcję termoregulatora. Decydując się na takie rozwiązanie konieczne jest wykonanie wlotu świeżego powietrza, który powinien znajdować się tuż nad piecem oraz wylotu umieszczonego przy podłodze, po przeciwnej stronie. Co więcej, konieczne będzie wykonanie dodatkowego otworu poniżej sufitu, który ma spełniać zadanie odprowadzania powietrza. Wentylacja mechaniczna jest korzystna z punktu widzenia regulacji ciepłoty. Pozwala nam w lepszy sposób regulować temperaturę, zachowując zbliżone wartości w całym pomieszczeniu bez znaczenia, czy jest to sauna ogrodowa czy też wewnętrzna. Co istotne, opisane rozwiązanie nie nadaje się do wszystkiego rodzaju pieców. Nie skorzystają na z niego np. osoby opalające saunę drewnem.

Które rozwiązanie wybrać?

Wentylacja w saunie to niezwykle istotne zagadnienie. Wykonana prawidłowo przyczynia się do polepszenia efektywności i bezproblemowej eksploatacji. Obecnie funkcjonują dwa warianty wentylacji: grawitacyjna oraz mechaniczna. Pierwszy z nich jest najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w większości saun. Wentylacja mechaniczna pozwala z kolei uzyskać lepsze i bardziej stabilne parametry cieplne. Jest jednak droższa i nie nadaje się do wszystkiego rodzaju pieców.

Related posts

Najczęstsze usterki kuchenek elektrycznych

Mini rękodzieło, czyli samodzielne szycie zasłon

Jak zaoszczędzić na oświetleniu domu?