Wysokie wnętrza w szczególności wymagają profesjonalnie zaprojektowanego oświetlenia. Poszczególne źródła światła powinny być jednak nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na klimat i atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. Jakie oświetlenie będzie zatem odpowiednie do wysokich wnętrz?
Podstawowe zasady oświetlania wysokich wnętrz
Wysokie pokoje, sale konferencyjne czy restauracje zazwyczaj oświetla się za pomocą kilku źródeł światła, zlokalizowanych w miejscach najbardziej strategicznych. Małe lampki stojące na regałach lub funkcjonalne kinkiety na ścianach to popularne rozwiązania, ale podstawą wystroju wysokich przestrzeni jest górne oświetlenie instalowane w centralnej części sufitu, którego zadaniem jest równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia.
Lampy wiszące – idealne rozwiązanie dla wysokich wnętrz
Przy projektowaniu wysokiego wnętrza warto wykorzystać lampy wiszące. W kwestii doboru odpowiedniego rozwiązania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał wykonania, kolorystykę, sposób montażu oraz ilość źródeł światła, ich barwę i intensywność. W wysokich jadalniach i salonach zastosowanie znajdą zwłaszcza duże, zamknięte od góry klosze z tkaniny, szkła lub metalu. Skierowanie strumienia świetlnego na przestrzeń pod lampą wizualnie obniża bowiem sufit. Również nisko umieszczone lampy skierowane ku podłodze skutecznie poprawią proporcje zbyt wysokiego wnętrza. Warto sięgać po lampy wiszące wyposażone w regulowany sznur czy łańcuch, pozwalający samodzielnie dostosować wysokość instalacji do aktualnych potrzeb. Ciekawą alternatywą dla lampy wiszącej wyposażonej w kilka źródeł światła, jest umieszczenie pod sufitem kilku lamp jednopunktowych.
Lampy wiszące dostępne na rynku różnią się kształtem, materiałem wykonania, rozmiarem, sposobem montażu i użytkowania, kolorystyką czy fakturą. Tego rodzaju lampy mogą mieć klasyczny kształt odwróconej misy, walca lub kuli, ale popularne są także modele mosiężne, industrialne, kryształowe czy neoklasyczne. Z tego powodu dopasowanie oświetlenia do preferowanego sposobu wystroju wnętrz nie stanowi żadnego problemu.
Dodatkowe źródła światła w wysokich wnętrzach
W ramach dodatkowych źródeł światła, w wysokich pomieszczeniach stosuje się kinkiety ścienne, regulowane reflektory, listwy ledowe czy stojące lampy podłogowe. Dobrym rozwiązaniem jest również podwieszany sufit, który ukryje wszelkie dysproporcje pomieszczenia i zasłoni instalacje elektryczne. Warto podkreślić, że obniżenie sufitu umożliwia zastosowanie szerokiej gamy opraw oświetleniowych oraz zróżnicowanych efektów świetlnych. Plafony, halogeny sufitowe, reflektorki, kinkiety czy taśmy z oświetleniem LED to tylko niektóre rozwiązania, które pozwolą na zbudowanie odpowiedniego nastroju i niepowtarzalnego klimatu w pomieszczeniu.
Lampa wisząca pojedyncza może okazać się idealnym źródłem światła w wysokich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem będą zapewne także rozmaite kinkiety, reflektorki i instalacje świetlne montowane w podwieszanym suficie. Równomierne rozłożone, funkcjonalne i estetyczne źródła światła optycznie obniżą pomieszczenie, wydobędą pojedyncze detale i stworzą przyjemny nastrój.