Dziecko

Bądź jak poligloci! Poznaj skuteczne metody nauki języka angielskiego

Może się wydawać, że szkoły językowe i aplikacje służące do nauki języków obcych zaoferowały nam już wszystko. Dysponujemy fiszkami, aplikacjami do powtórek czy konwersacjami i nagraniami z native speakerami. Swoimi doświadczeniami w nauce języków obcych dzielą się też poligloci, czyli osoby, które władają płynnie kilkoma językami obcymi. Warto poznać i wypróbować stosowane przez nich metody. Być może i w naszym przypadku będą one skuteczne i przybliżą nas do wymarzonego celu – biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim.

Shadowing

O skuteczności metody świadczy z pewnością fakt, że jest ona promowana przez amerykańskiego poliglotę Alexandera Argullesa, który zna ponad 50 języków. Metoda ta opiera się na powtarzaniu kwestii za aktorem, ulubionym komikiem czy dowolnym mówcą. Jak stosować wyżej wymienioną metodę w praktyce?

  • znajdź materiał audio/wideo, z którego zamierzasz się uczyć. Najlepiej, jeżeli istnieje do niego transkrypcja,
  • poznaj materiał poprzez jego odsłuchanie,
  • odtwórz wybrany materiał kolejny raz, powtarzając wybrane zdania za aktorem. Twój głos powinien nakładać się z głosem aktora ­– naśladuj akcent, intonację, towarzyszące wypowiedzi emocje.

Metoda ta będzie jeszcze bardziej skuteczna, jeżeli będziemy ją stosować kilkukrotnie na tym samym materiale. Dzięki temu dobrze wczujemy się w rolę, co pozwoli nam brzmieć naturalnie.

Twórz zabawne historyjki

Metoda ta jest skuteczna zwłaszcza na początkowych etapach nauki. Z powodzeniem możemy stosować ją do zapamiętywania słówek. Jej głównym założeniem jest spontaniczne wymyślanie historyjek w ojczystym języku, w które wplątywać będziemy nowo poznane słówka w języku obcym.

Gdy układamy takie historyjki, musimy zadbać o to, aby były zabawne i atrakcyjne, a ich tworzenie dostarczało nam frajdy. Aby uczynić naukę jeszcze ciekawszą, spróbujmy zachęcić znajomą nam osobę, która uczy się tego samego języka do wzajemnego opowiadania sobie właśnie takich zabawnych historyjek.

Skocz na bardzo głęboka wodę

Większość osób, które chcą się nauczyć języka obcego, uważa, że poziom tekstu powinien być dostosowany do ich poziomu znajomości języka. Tymczasem twórcy metody learn real English są zupełnie odmiennego zdania. Sugerują, aby już na samym początku nauki słuchać zdań wypowiadanych przez native speakerów. Na tym etapie z pewnością nie będziemy zbyt wiele rozumieć, dlatego przyda się słowniczek. Według autorów powyższej metody nowy materiał powinien być przez nas odsłuchany kilkukrotnie. Dzięki temu zapamiętamy spore jego fragmenty. Kiedy pamiętamy już tekst, możemy wykorzystać go do zadawania różnych pytań, opowiadania historyjek w trzeciej albo w drugiej osobie. Taka metoda pozwoli na opanowanie szybkiego zadawania pytań i udzielania do nich intuicyjnych odpowiedzi. Możemy również ćwiczyć gramatykę, opowiadając ten sam tekst w innym czasie czy wprowadzając mowę zależną.

Parafrazuj! Synonimizuj! Pisz!

Jedną z kluczowych umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym jest pisanie. Jaka metoda może być tutaj szczególnie pomocna? Wystarczy znaleźć fragment książki albo artykułu i go sparafrazować. W czasie przepisywania tekstu na nowo warto skupić się na zastosowanych przez autora konstrukcjach gramatycznych i nieznanym nam słownictwie. Synonimy pozwolą nam poszerzać w szybkim tempie zasób słownictwa.

Tylko angielski

Jedną ze skutecznych metod nauki języka jest imersja językowa, czyli otoczenie się językiem obcym w ciągu dnia i przy każdej sposobności. Poligloci rekomendują oglądanie filmów w języku angielskim, słuchanie podcastów, ustawienie języka obcego jako głównego w menu telefonu czy na profilu w mediach społecznościowych. Metoda ta pozwala nam przyzwyczaić się do języka, jego akcentu i melodii. Poznajemy też kontekst użycia konkretnych słów. Nie należy zniechęcać się tym, że nie rozumiemy zbyt wiele treści. Z czasem odkryjemy, że pewne połączenia wyrazów będą nasuwać nam się samoistnie, a znaczenie wielu wyrazów uda się wywnioskować z kontekstu.

Metody stosowane przez poliglotów mogą (ale nie muszą) być skuteczne w odniesieniu do naszego mechanizmu uczenia się czy zapamiętywania. Warto ich jednak spróbować, bo są sprawdzone przez wiele osób. Trzeba też podkreślić, że efekty mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie. Nie należy zbyt szybko się zniechęcać. To, w jakim stopniu będziemy posługiwać się językiem obcym zależy w dużym stopniu od naszej determinacji i motywacji.

Inspirowane: Archibald.pl – kurs angielskiego Warszawa

Related posts

Dla każdego coś zdrowego, czyli wegańska biała czekolada

Na czym polega metoda integracji sensorycznej?

Najskuteczniejsze mnemotechniki