Lifestyle

Ciało kobiety a karmienie piersią

Karmienie piersią wpływa pozytywnie nie tylko na dziecko, ale również na matkę. Kontakt ze skóra noworodka gwarantuje wyższe stężenie hormonu szczęścia, nazywanego również oksytocyną. Co jeszcze dzieje się z ciałem matki podczas karmienia piersią? Jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami w okresie laktacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Karmienie ciążą – jakie są korzyści dla zdrowia?

Oksytocyna nie tylko sprawia, że człowiek czuje się lepiej. Ten specyficzny hormon wykazuje również silne działanie przeciwdepresyjne, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Matki karmiące piersią mogą zyskać znacznie więcej. Wyniki badań pokazały, że stosowanie naturalnych metod karmienia dziecka zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2 czy chorób serca w przyszłości. Co więcej, im dłużej karmi się dziecko piersią tym mniejsza szansa na to, że matka zachoruje na nowotwór piersi, a także jajnika.

Dlaczego karmienie piersią jest wygodne?

Choć karmienie piersią może wydawać się skomplikowaną operacją, w rzeczywistości jest dużo prostsze niż stosowanie butelek. Taka forma żywienia noworodka jest łatwa i nie wymaga posiadania szeregu dodatkowych akcesoriów. Warto też pamiętać, że w trakcie laktacji matka nie musi przejmować się miesiączką, ponieważ w tym specyficznym czasie owulacja nie występuje. Karmienie piersią jest więc dodatkową metodą antykoncepcji. Co ciekawe, jej skuteczność wynosi co najmniej 98%.

Samodzielne karmienie dziecka przez matkę pozwala też zbudować więź z noworodkiem. Dłuższy kontakt wzrokowy, czucie skóry dziecka i przytulanie malucha – wszystko to pozwala na lepsze poznanie i większe przejawy instynktu macierzyńskiego.

Problemy w okresie laktacji – jakie mogą się zdarzyć?

Okres karmienia piersią nie jest przyjemny dla każdej kobiety. Często koniecznym jest poświęcenie nieco większej uwagi maluchowi, ponieważ ma problem z naturalnym ssaniem piersi. Niekiedy problem leży też po stronie matki. Kobieta czasami nie potrafi prawidłowo chwycić dziecko czy też robi zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami. Ważnym jest więc spokojne podejście do tematu naturalnego karmienia. W przypadku wystąpienia problemów na tym tle należy skonsultować się z lekarzem.

Jedną z najczęściej przydarzających się dolegliwości w tamtym czasie jest także suchość pochwy. Uczucie dyskomfortu, pieczenie i swędzenie okolic intymnych stanowi niekiedy temat wstydliwy dla niejednej matki. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu problem można w łatwy sposób wyleczyć. Kluczem do skutecznego wyeliminowania problemu suchości pochwy jest skorzystanie z pomocy ginekologa.

Suchość pochwy – jak leczyć?

Częstym rozwiązaniem dla młodych mam z tym problemem jest maść nawilżająca do pochwy. Łatwy w stosowaniu produkt zawiera silne substancje nawilżające, ułatwiające normalne funkcjonowanie. Kobieta może zdecydować się również na stosowanie globulek na suchość pochwy. Terapia preparatami dopochwowymi trwa zwykle tydzień i pozwala szybko przywrócić prawidłowy stopień nawilżenia okolic intymnych. Warto pamiętać, że suchość pochwy nie powinna być bagatelizowana. Nieleczone dolegliwości zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Należy więc pamiętać, by podczas okresu laktacji obserwować swój organizm i szybko zareagować w przypadku wystąpienia przykrych dolegliwości.

Related posts

Vileda Professional – akcesoria sprzątające dla zawodowców

Nici liftingujące – jak to działa?

Piękne i zadbane stopy na lato