Lifestyle

Dlaczego lampy ledowe mogą być bardziej odpowiednie dla niektórych gatunków roślin niż lampy HPS?

Dobór właściwego oświetlenia do uprawy roślin to problem, z którym często mierzą się zarówno początkujący, jak i doświadczeni hodowcy. Nie ma w tym nic dziwnego – warunki oświetleniowe są kluczowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu upraw. Do często wykorzystywanych w tym celu technologii należą m.in. lampy HPS, jednak emitowane przez nie światło może nie zaspokajać potrzeb niektórych roślin. W przypadku bardziej wymagających okazów lepszym wyborem są lampy LED.

W czym technologia LED może być lepsza od HPS?

Uprawa indoor ma wiele zalet. Wybranie tej metody pozwala cieszyć się plonami przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Hodowca musi jednak postarać się zrekompensować roślinie brak naturalnego oświetlenia i zadbać o to, by sztuczne światło przypominało to słoneczne. Oświetlenie LED spełnia ten warunek, emitując szersze spektrum światła niż lampy HPS. Lampy LED i HPS wytwarzają różne widma światła, zwłaszcza jeśli chodzi o rozkład kolorów. Najlepszym wyborem są te lampy LED do roślin, które mają diody UV oraz diody niebieskie, czerwone i białe. Stosunek światła o określonym widmie ustala się w zależności od fazy wegetacyjnej – jeśli chcesz, by lampa spełniała swoje zadanie podczas całego cyklu, stosunek światła czerwonego do niebieskiego powinien wynosić ok. 10:7.

Warto również pamiętać, że lampy tej technologii generują mniejszą ilość ciepła niż światło słoneczne, w związku z czym gleba dłużej zachowuje wilgoć. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na podlewanie – zbyt częste może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Jeśli obawiasz się przelania roślin, dobrym pomysłem będzie zakup higrometru.

Wydajność oświetlenia LED i HPS

Wykorzystanie lamp LED zamiast HPS przekłada się także na znacznie niższe zużycie prądu. W tym przypadku rozwiązanie energooszczędne nie oznacza jednak wcale rezygnacji z wysokiego natężenia i wydajności oświetlenia – lampy LED cenione są za swoją długowieczność. Inwestycja w oświetlenie LED przekłada się na niewielkie koszty utrzymania – są one szczególnie niskie w stosunku do wydatków związanych z użytkowaniem lamp HPS.

Related posts

Vileda Professional – akcesoria sprzątające dla zawodowców

Jak ciekawie zorganizować wieczór kawalerski?

Na jakie okazje wybrać tort piętrowy?