Lifestyle

Muzyczne światy Michała Lorenca

Michał Lorenc to jeden z najbardziej uzdolnionych współczesnych polskich kompozytorów. Jego kompozycje od kilkudziesięciu lat są ilustracją do najważniejszych filmów i seriali produkcji polskiej. Zakres twórczości Lorenca nie ogranicza się tylko do muzyki filmowej, bowiem równie chętnie komponuje on suity wokalno-instrumentalne oraz utwory do widowisk czy spektakli. Do jakich muzycznych światów zaprasza więc Lorenc swoich słuchaczy?

Niezwykły talent Michała Lorenca

Michał Lorenc swoją muzyczną przygodę rozpoczął już w wieku piętnastu lat. To właśnie wtedy odkrył w sobie pasję do komponowania własnych utworów. Trzy lata później rozpoczął współpracę z Wolną Grupą Bukowiną, dzięki której na poważnie zajął się tworzeniem muzyki.  Lorenc w wieku dwudziestu lat skomponował po raz pierwszy własną ścieżkę dźwiękową do serialu „Przyjaciele” Andrzeja Kostenki. Na prawdziwy sukces musiał jednak czekać kolejnych dziesięć lat, kiedy to reżyser Maciej Dejczera powierzył mu zadanie napisania utworów do filmu „300 mil do nieba”. Muzyka z tej produkcji została szczególnie doceniona przez Europejską Nagrodę Filmu, która nominowała kompozytora do prestiżowej nagrody Felixa.

Dokonania Lorenca

Od tego momentu kariera Michała Lorenca nabrała tempa. Kompozytor w krótkim czasie stworzył muzykę do słynnego filmu „Psy” Władysława Pasikowskiego, za którą otrzymał w Gdyni „Złotego Lwa”. Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodziło go jeszcze dwa razy – za ścieżkę dźwiękową do „Prowokatora” Krzysztofa Langi oraz „Bandyty” Macieja Dejczera. W tym czasie zajął się także tworzeniem utworów do filmów przeznaczonych dla młodzieży.

1996 rok był dla Lorenca przełomowy. W tym właśnie czasie wyjechał do Los Angeles, aby podjąć współpracę z popularnym amerykańskim reżyserem Bobem Rafelsonem. W taki sposób Lorenc stał się autorem muzyki do filmu ”Krew i wino”. Wytwórnia 20th Century Fox była pod tak ogromnym wrażeniem talentu Lorenca, że postanowiła zgłosić kompozytora jako kandydata do Oscara. Niestety, ale nie udało mu się wtedy dostać nominacji.

W przeciągu następnych kilkunastu lat Michał Lorenc komponuje muzykę do wielu popularnych polskich filmów, m.in. „Daleko od okna”, „Przedwiośnie”, „Babie lato”, „Śluby panieńskie”, „Różyczka” czy „Cztery noce z Anną”. Kolejny sukces przyniosły mu jednak utwory stworzone na potrzeby filmu „Nic” Doroty Kędzierzawskiej. Muzyka została doceniona nie tylko przez łódzki festiwal Camerimage, ale przede wszystkim otrzymała główną nagrodę za Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej organizowanym w Bonn, jednocześnie pokonując znanego na światową skalę kompozytora Hansa Zimmera.

Pozostałe światy Lorenca 

Lorenc w swojej karierze opracował również wiele utworów na potrzeby różnorodnych seriali. Warto tutaj wymienić chociażby „Łowcę”, „Przeprowadzki”, „Oficera” i „Ojca Mateusza”. Przygotował także muzykę do kilku widowisk, w tym do „2 x Strajk” oraz na potrzeby suity „Światło prawdy”. Współpracował także z uznanymi polskimi orkiestrami takimi jak Warszawska Opera Kameralna czy Orkiestra Filharmonii Narodowej. Na przestrzeni lat za swoje kompozycje otrzymał prestiżową Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego i Platynowy Opornik na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za wybitne osiągnięcia dla kultury polskiej został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Muzyka Michała Lorenca obejmuje ponad dwieście ścieżek dźwiękowych do filmów, seriali oraz spektakli teatralnych. Jego utwory są bardzo charakterystyczne ze względu na zaskakujące połączenia muzyki symfonicznej z etnicznymi brzmieniami. Sukces jego kompozycji wynika jednak z efektownego oddawania różnych emocji i uczuć. Warto więc sprawdzić sklep z płytami CD i zapoznać się szerzej z twórczością jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych kompozytorów polskich.

Related posts

Dla każdego coś zdrowego, czyli wegańska biała czekolada

Ciało kobiety a karmienie piersią

Jak dobrać wino do obiadu?