Motoryzacja

Które części wózka widłowego są najbardziej podatne na awarie?

Wózki widłowe na co dzień wykorzystywane są do przenoszenia dużych ciężarów. Z tego powodu niezwykle istotna jest ich odpowiednia konserwacja oraz regularne przeglądy. Pozwoli to zapobiec poważnym awariom i narażeniu firmy na ponoszenie wysokich kosztów naprawy.
Bardzo ważna jest wiedza, na które elementy wózka należy zwrócić podczas przeglądu największą uwagę. Dzięki temu można szybko wychwycić i skorygować nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do powstania usterek.

Widły

Awarie wideł do wózków widłowych należą do najczęstszych uszkodzeń tych urządzeń. Zazwyczaj ulegają one skręceniu lub wygięciu na skutek przenoszenia zbyt dużych ciężarów przez wózek, nieprawidłowo dokonanych napraw lub zmęczenia materiału. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i posiadać w zakładzie przynajmniej jedną zapasową parę wideł do wózków widłowych.

Często pojawia się także problem z podnoszeniem i opuszczaniem wideł. Zazwyczaj ma to miejsce ze względu na uszkodzenia złączy bądź zaworów, jak również przez usterki połączeń liniowych. Przyczyną może być także wyciek lub brak oleju. Problem ten pojawia się również przy długotrwałym użytkowaniu wózka widłowego lub wskutek mechanicznego uszkodzenia samej konstrukcji wózka. Z tego powodu należy podczas przeglądu zwrócić szczególną uwagę na ewentualne korodowanie lub przetarcia mechaniczne w okolicy wideł. Co ważne, korozje, pęknięcia i uszkodzenia związane z przeciążeniami dotyczą także łańcuchów.

Karetka wideł

Innym elementem narażonym na awarie i podatnym na uszkodzenia mechaniczne jest karetka wideł. Jej usterki są szczególnie niebezpieczne z uwagi na stwarzane w ten sposób zagrożenie dla operatora wózka. Uszkodzona karetka, z wyginającym się dachem, belkami nośnymi oraz wyszczerbionymi gniazdami zamka nie chroni go przed ewentualnymi spadającymi ładunkami. Z tego powodu wszelkie nieprawidłowości zaobserwowane w elementach karetki wideł należy bezzwłocznie naprawić w profesjonalnym serwisie.

Silnik

Często spotykane są również awarie związane z silnika – przede wszystkim mowa tutaj o problemach z jego uruchomieniem lub nieprawidłową (np. nierównomierną) pracą po uruchomieniu czy awariach układu kierowniczego. Mają one miejsce przede wszystkim na skutek długotrwałej pracy wózka ze zbyt dużym obciążeniem. Z kolei uszkodzenie połączeń liniowych prowadzi do sytuacji, w której wózek po uruchomieniu traci swoją moc i niemożliwym staje się rozpędzenie go do optymalnej prędkości. Może to mieć także miejsce w przypadku awarii skrzyni biegów, na którą mogą wskazywać również problemy ze zmianą biegów lub nietypowe odgłosy skrzypienia dochodzące ze skrzyni.

Przyczyną większości awarii jest długotrwała, intensywna eksploatacja sprzętu. Należy pamiętać, że choć wózek widłowy należy do urządzeń o stabilnej konstrukcji, zaprojektowanych specjalnie do przenoszenia dużych ciężarów, jego regularne przeciążanie prędzej czy później doprowadzi do powstania usterek.

Kwestią, której nie można zaniedbać są regularne przeglądy przeprowadzane według zaleceń producenta. W przypadku wykrytych nieprawidłowości, wadliwa maszyna powinna być jak najszybciej oddana do profesjonalnego serwisu w celu wymiany lub naprawy uszkodzonych części. Użytkowanie uszkodzonego wózka może prowadzić do powstania jeszcze poważniejszych awarii, a nawet wypadków, szczególnie w przypadku takich elementów jak karetka wideł czy same widły. Należy pamiętać, że priorytetem dla firmy powinno być bezpieczeństwo pracowników.

Related posts

Zamarznięty zamek w aucie – i co dalej?

Zarządzasz zespołem przedstawicieli handlowych? WEBFLEET ułatwi to zadanie!

Części do wózków widłowych – oryginalne czy zamienniki?