Pompa hydrauliczna pełni bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiada za wydajność maszyny. Dostarcza energię do odbiorników dzięki cieczy roboczej. Awaria pompy powoduje natychmiastowy spadek wydajności maszyny. Część usterek jest możliwa do naprawy. Jakie są objawy uszkodzenia pompy hydraulicznej?
Uszkodzenie pompy hydraulicznej – co na to wskazuje?
Najczęściej pojawiające się objawy świadczące o uszkodzeniu oraz zużyciu pompy hydraulicznej to m.in.:
- zauważalne słabnięcie układu,
- wydłużanie się czasu podnoszenia narzędzi,
- nieustanna konieczność zwiększania obrotów silnika w celu wykonania pracy,
- temperatura powyżej 60°C, która utrzymuje się długi czas i/albo stale rośnie,
- duży hałas wytwarzany podczas pracy pompy,
- duże i szybkie skoki ciśnienia,
- duże wibracje węży oraz grzechot wydobywający się z silnika lub z pompy,
- pęknięcie obudowy, wyciek z pompy lub z miejsca pęknięcia.
W sytuacji pojawienia się któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy natychmiast przerwać pracę i oddać maszynę do specjalistycznego serwisu.
Małe usterki – jakie są symptomy?
Pompy hydrauliczne dostępne są w wielu typach, m.in. pompy zębate, łopatkowe, śrubowe, tłoczkowe promieniowe oraz tłoczkowe osiowe. Objawy usterek przeważnie są do siebie podobne niezależnie od typu pompy. Objawami mniej poważnych usterek może być ciężka praca silnika podczas większego obciążenia albo spowolnienie funkcji. Ważne, aby odpowiednio zareagować na działanie dżojstików, możliwość wykonania obrotu jedynie w jednym kierunku, jazdę w jedną stronę. Nieprawidłowa praca może wynikać z nieprawidłowego rozgrzewania się oleju hydraulicznego, co jest powodem zbyt niskiego ciśnienia czynnika roboczego.
Poważne usterki – jak się objawiają?
Do poważnych usterek można zaliczyć hałas, który wydobywa się z pompy albo z silnika hydraulicznego. Niepokojące są intensywne skoki ciśnienia. Wyciek z pompy lub pęknięta obudowa najczęściej świadczą o poważne usterce. Niekiedy może dojść do zerwania sprzęgła albo zerwania wałka napędu pompy. Po zauważeniu takiej sytuacji należy natychmiast zatrzymać maszynę i przetransportować ją do serwisu.
Naprawa pompy hydraulicznej – na czym polega?
Lżejsze awarie wymagają do odzyskania sprawności jedynie dokładnego wyczyszczenia zaworu. Niskie ciśnienie wymaga sprawdzenia oleju hydraulicznego oraz uzupełnienia jego braków. Brak wymiany filtrów obniża działanie układu. Awaria rozdzielacza, pęknięcie sprężyny lub uszkodzenie elektromagnesu objawia się m.in. niesprawnym sterowaniem kierunkiem ruchu. Konieczne może okazać się dokładne przeczyszczenie. Hałas wydobywający się z pompy może być skutkiem zapowietrzenia cieczy albo nieszczelności przewodu ssącego. Wycieki są powodowane uszkodzeniem uszczelniaczy oraz niewłaściwym montażem.
Po zauważeniu któregoś z objawów awarii pompy hydraulicznej należy ją przekazać do odpowiedniego punktu serwisowego, ponieważ tylko tam jest możliwa dokładna diagnostyka. Najczęściej na początku jest wykonywany pomiar ciśnienia oraz przepływu i przecieków, następnie poszukiwana jest przyczyna awarii.
inspiracja: re-mont.net.pl – regeneracja tłoków hydraulicznych