Czujniki optyczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Urządzenia tego typu stały się standardem przykładowo na taśmach produkcyjnych czy w branży transportowej. Ich działanie jest stosunkowo proste, jednak niezbędne, gdy potrzebujemy np. dwuwymiarowego monitoringu czy kontroli ilości elementów na danym obszarze. Zatem, co warto wiedzieć o czujnikach optycznych, jak przebiega detekcja oraz gdzie i na jakiej zasadzie stosujemy urządzenia tego typu?
Czujniki optyczne — standard na taśmie produkcyjnej
Dzisiejszy przemysł opiera się w znakomitej większości na automatyzacji procesów produkcyjnych. Jednym z urządzeń, które zwiększają efektywność pracy, są właśnie wspomniane czujniki optyczne, które na taśmach produkcyjnych fabryk wykorzystuje się przykładowo do liczenia, rozpoznawania, a co za tym idzie — kategoryzowania znajdujących się na nich produktów. Kolejną ważną funkcją, którą pełnią tego typu czujniki, jest kontrolowanie poziomu cieczy czy materiału sypkiego. Często nazywane także detektorami ruchu, czujniki optyczne są powszechnie stosowane także w transporcie (m.in. mierząc odległości).
W jaki sposób działają czujniki optyczne?
Istnieje bardzo wiele rodzajów czujników, które przeznaczone są do zastosowania w różnych sytuacjach i branżach, jednak ogólny schemat ich działania jest stosunkowo prosty. Stanowiący podstawę urządzenia nadajnik wysyła w określonym kierunku wiązkę światła. Może być to światło laserowe, podczerwone, ale także i widzialne. Drugim niezbędnym do pracy czujnika elementem jest odbiornik wiązki. Tutaj sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ w zależności od modelu, część odbiorników reaguje na przerwę w projekcji światła przez nadajnik, część z kolei na samo dotarcie wiązki lub zmianę jej natężenia. Efektem działania czujnika jest detekcja, która dokonuje się — w zależności od typu urządzenia — w chwili rejestracji sygnału świetlnego przez odbiornik lub po natrafieniu wiązki na „przeszkodę” i odbiciu jej od danej powierzchni.
Wykorzystanie czujników optycznych w transporcie i magazynowaniu
Dwuwymiarowy monitoring, detekcja i pomiar odległości odgrywają niezwykle istotną rolę w automatyzacji transportu towarów i ich późniejszego magazynowania. W branży transportowej bardzo często wykorzystuje się wielozadaniowe czujniki optyczne, które potrafią np. wykrywać obecność obiektów, liczyć je czy mierzyć odległość, w jakiej znajdują się od nadajnika. Tego typu technologia znacznie ułatwia pracownikom życie, towarzysząc im praktycznie od początku procesu — kontrolując ilość i rodzaj produktów na taśmie, w magazynie, a także informując np. o tym, czy miejsca paletowe są wolne. Czujniki optyczne i detekcja są też niezbędne do zapobiegania kolizjom – w transporcie, który odbywa się za sprawą ciężkich pojazdów, jest to kwestia szczególnie istotna. Szeroko pojęty przemysł wykorzystuje urządzenia do detekcji wyjątkowo często. Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się ich możliwe wykorzystanie. Korzyści z pracy czujników optycznych czerpią także użytkownicy urządzeń rolniczych i wszyscy ci, którzy potrzebują sprzętu dokładnie mierzącego odległości czy wykrywającego obecność obiektów na danym obszarze, tym samym zapobiegając błędom i wielu nieszczęśliwym wypadkom. Zależnie od potrzeb, na rynku znajdziemy wiele modeli, opartych na różnych technologiach. Na koniec warto podkreślić, że odpowiednio dobrane czujniki optyczne mogą zwiększyć poziom efektywności i bezpieczeństwa pracy w każdej branży.