Budownictwo Przemysł

Jaką sprężarkę wybrać – olejową czy bezolejową?

W sprzedaży rynkowej dostępne są zarówno kompresory olejowe, jak i te bezolejowe. Dobór odpowiedniego urządzenia uwarunkowany jest specyfiką branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo.

Jak dobrać kompresor do specyfiki danej branży przemysłowej?

Ze względu na sposób smarowania można wyróżnić sprężarki olejowe i bezolejowe. Pierwsze z nich są urządzeniami, w których zespół śrubowy sprężarki jest smarowany olejem. Drugi z kolei typ kompresorów nie wymaga smarowania olejem i pracuje na sucho lub sarowany jest wodą. Woda jest neutralnym związkiem chemicznym, pozbawionym zanieczyszczeń, smaku i zapachu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że do wytwarzanych towarów dostaną się cząsteczki oleju, mogące spowodować uszkodzenie produktów końcowych i przymus ich kosztownej utylizacji.

Brak zanieczyszczeń w procesie produkcji, także tych pochodzących ze sprężonego powietrza, ma znaczenie dla jakości wytwarzanych produktów w wielu branżach. Należą do nich przede wszystkim przemysł chemiczny, petrochemiczny, metalurgiczny, wojskowy, medyczny i farmaceutyczny oraz optyczny, spożywczy i kosmetyczny. Stąd zaleca się stosowanie kompresorów bezolejowych, gwarantujących 100% czystość sprężonego powietrza bez cząsteczek oleju.  

Bezolejowe kompresory przemysłowe Scrolli i Aquarius –  zalety tych urządzeń?

Przedsiębiorstwa zainteresowane zakupem kompresorów bezolejowych mogą zdecydować się na maszyny występujące pod marką AG Kompressoren. To wydajne w działaniu, nowoczesne i posiadające wysokie parametry techniczne sprężarki, idealnie spełniające wymagania każdej branży przemysłowej. W ramach sprężarek bezolejowych marka proponuje kompresory przemysłowe Scrolli i Aquarius. Urządzenia te nie potrzebują podstawowego czynnika smarującego i odprowadzającego ciepło, jakim jest olej, dzięki temu minimalizują ryzyko przedostania się zanieczyszczeń, w tym cząstek oleju, do układu powietrza.

Sprężarki Scrolli i Aquarius posiadają wiele niekwestionowanych zalet. Aquarius posiada napęd bezpośredni 1-1, który eliminuje straty wynikające z przenoszenia napędu z silnika na wał zespołu sprężającego. Wysoką sprawność zapewniają zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania, umożliwiające precyzyjne określenie wydajności działania i ciśnienia. Kompresory przemysłowe Scrolli mają modułową konstrukcję, co wpływa na obniżenie strat energii elektrycznej i możliwość stopniowego obciążenia całej instalacji wytwarzającej sprężone powietrze.

Kompresory olejowe śrubowe – niezawodne i wydajne w działaniu

W branżach, gdzie 100% czystość powietrza nie jest wymagana zaleca się zastosowanie sprężarek śrubowych smarowanych olejem. Przykładowym urządzeniem jest kompresor przemysłowy Focus z wtryskiem oleju i napędem bezpośrednim 1: 1. To energooszczędna sprężarka śrubowa, która może współpracować efektywnie również z kompresorami przemysłowymi zmiennoobrotowymi w postaci sprężarek Strong lub Flexi. Sprężarka śrubowa Focus jest zaprojektowana z myślą o wyeliminowaniu strat energii elektrycznej, co przyczynia się do minimalizacji kosztów związanych z eksploatacją tego urządzenia, a jednocześnie obniża stopień degradacji środowiska naturalnego. W zakładach potrzebujących kompresorów olejowych zmiennoobrotowych, które są dostosowane do pracy ciągłej z dużym obciążeniem, sprawdzą się sprężarki Strong. To jedne z najbardziej energooszczędnych kompresorów przemysłowych, wyposażone w bardzo wydajne silniki z magnesami trwałymi. To sprzęt, który może wytworzyć ciśnienie sprężania na poziomie 8,10 lub 12 bar. Sprężarki śrubowe Strong są dostosowane do pracy ciągłej przez całą dobę. Wyróżniają się one niskim poziomem hałasu i możliwością dopasowania ilości wytwarzanego sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Branża przemysłowa, w której działa dana firma, ma duże znaczenie w przypadku podjęcia decyzji dotyczących zakupu wybranego modelu kompresora przemysłowego. W związku ze specyfiką produkcji może to być kompresor olejowy lub nowoczesna i wydajna w działaniu sprężarka bezolejowa.

Related posts

Czy używane zbiorniki na gaz propan są bezpieczne

Wybór rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej

Które odpady medyczne są szczególnie niebezpieczne?