Jaki styl w salonie okaże się ponadczasowy, odporny na kaprysy mody, a jednocześnie zwracający uwagę? Zawsze sprawdzają się rozwiązania wypróbowane przez wieki. Jednym z nich jest zastosowanie marmuru – materiału jednocześnie klasycznego i nowoczesnego, prostego i wyrafinowanego. Nie znudzi się po jakimś czasie, zawsze będzie wyglądał dobrze, a do tego jest niewymagający w utrzymaniu. Różnorodność wzorów samego kamienia i technik jego opracowania powodują, że do wyboru mamy całą gamę płytek kamiennych. Pasują przez to do każdej przestrzeni, a także komponują się dobrze ze wszystkimi innymi dekoracjami. Przyjrzyjmy się niektórym rodzajom płytek marmurowych i sposobom ich aranżacji w salonie.
Marmur dla ceniących elegancję
Klasycznym i niezawodnym wyborem jest marmur o śnieżno-kremowej barwie. Naturalne ciemne żyłkowania kamienia nadają mu niepowtarzalną fakturę wydobywającą kolor skały. Jednym z przykładów może być marmur LILAC TC. To jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów dopasowany do wszystkich wnętrz. Płyty z białej skały z wyraźnym żyłkowaniem w minimalistycznym salonie będą gotową ozdobą ścian. Wyraźnie ciemniejsze fragmenty płytek marmurowych przypominają o organicznym pochodzeniu kamienia, ale też wprowadzają swoisty rytm przestrzeni.
Minimalistyczny salon i marmur
Ciekawą propozycją jest płyta z marmurem prawie jednobarwnym, a jednak ozdobionym lekko zarysowaną siatką żyłek. Tak jest w przypadku typu NORDIC GREY COTTON. Stonowana szarość marmuru wprowadza w przestrzeń salonu lekkość przy zachowaniu stylu. Także ten rodzaj może zostać umieszczony w każdej przestrzeni – podkreśli elegancję mebli i ozdób albo sam stanie się główną dekoracją pomieszczenia. Wbrew uprzedzeniom na temat szarości w przestrzeniach domu przypomnijmy, że wpływa ona kojąco na mieszkańców i łatwo komponuje się z innymi elementami wystroju.
Wyrazisty kamień dla poszukujących nowych rozwiązań
Kojarzony z klasyczną bielą marmur nie musi wcale ograniczać swojej palety kolorystycznej! Na świecie istnieje wiele jego rodzajów, w tym wyróżniające się intensywnymi kolorami. Taki rodzaj wyróżnia np. marmur ROSSO LEVANTO. Czerwień i czerń skały skontrastowana jest z ciekawym wzorem białych żyłek. To jeden z najbardziej ekspresyjnych rodzajów płyt marmurowych i tak też wpływa na otaczającą przestrzeń – dynamizuje każdą aranżację. Ściana wykończona takim kamieniem stanowi samodzielną dekorację i nie potrzebuje dodatkowych ozdób. Zwróćmy uwagę, że czerwień marmuru dobrze komponuje się ze złotymi wykończeniami, czernią i ciemną butelkową zielenią.
Marmury wielobarwne
Ciekawym przykładem urozmaicającym przestrzeń salonu są marmury niejednorodne. Takim rodzajem są płytki z kamienia ANTRACITE GOLD. Grafitowa szarość kamienia uzupełniona jest złotymi elementami. To jeden z cieplejszych rodzajów płyt marmurowych. W takim salonie panować będzie przytulna, kojąca atmosfera. Będzie to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. Ten typ kamienia będzie trafionym wyborem dla miłośników kwiatów – soczysta zieleń ładnie będzie prezentować się na jego tle.
Płyty kolorowe – czy trudne do aranżacji?
Marmury takiej jak SALOME mogą wydawać się najbardziej wymagające w aranżacji. Rytm pęknięć i nieregularności kamienia warto wyeksponować, podkreślając odpowiednimi dodatkami – zwłaszcza takimi z chromowymi akcentami. Tak bogate w detale płyty najlepiej komponują się na fragmencie lub jednej ścianie w całym pomieszczeniu. W ten sposób podkreśla się ich walory, a jednocześnie nie obciąża przestrzeni. Warto też zwrócić uwagę na zachowanie barw – oświetlenie pod różnymi kątami czy rodzajami światła wydobędzie z płyt marmurowych to, co najbardziej chcemy uzyskać.
Zawsze modne
Marmury nigdy nie wyjdą z mody – to pewne. Zróżnicowanie i bogactwo ich rodzajów sprawia, że stają się niewyczerpaną kopalnią zawsze aktualnych pomysłów na aranżację salonu. Od minimalistycznych do złożonych, zawsze zachowują tę samą elegancję przy nieskończonych wariantach dekoracyjnych. Wielkoformatowe płyty marmurowe służą długie lata, a z ich wykorzystaniem można stworzyć niepowtarzalną aranżację każdego pomieszczenia.
źródło: metamar.pl – płyty kamienne