Przemysł

Planujesz remont? Pomyśl o zastosowaniu płyt z karton gipsu

W ciągu ostatnich lat płyty gipsowo-kartonowe cieszą się rosnącą popularnością. Ich największą zaletą jest wysoki poziom utylitarności. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Pozwalają nadać nowy kształt oraz charakter pomieszczeniom i budynkom bez konieczności ich przebudowy. Cechują się gładką i równą powierzchnią, dlatego świetnie sprawdzają się jako podkład pod różne materiały wykończeniowe.

Zastosowanie i cechy płyt gipsowo-kartonowych

Praca z tym materiałem nie powinna powodować problemów. Z jego montażem i obróbką poradzą sobie osoby niemające specjalistycznego przygotowania. Wystarczy kilka narzędzi i podstawowe zdolności manualne. Bez wątpienia dużą zaletą karton gipsu jest fakt, iż jest niepalnym materiałem budowlanym. Najczęściej zastosowanie znajduje w domach jednorodzinnych, gdzie spełnia funkcje tak zwanych suchych tynków. Wykorzystywany jest jako okładziny ścienne bądź sufitowe. Z racji niewielkiej wagi z powodzeniem może być używany w zabudowie stelaży i instalacji sanitarnych.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Na rynku występują w wielu wariantach wymiarowych. Najpopularniejszy z nich to 1200 mm szerokości i 2000 mm długości, a największe z nich osiągają nawet 3000 mm. Będą trafionym wyborem w przypadku gdy do czynienia mamy z dużą powierzchnią roboczą. Karton gips wykorzystywany może być również na nierównych płaszczyznach. Wtedy wybiera się płyty o stosunkowo małej grubości. Płyty o grubości 15 mm wykorzystywane są dodatkowo jako wyciszenie akustyczne oraz zabezpieczenie ogniowe.

Wkręty do karton gipsu

Aby montaż płyt przebiegał sprawnie, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Wkręt do karton gipsu charakteryzuje się ostrym zakończeniem lub tak zwaną końcówką samowiertną. Dzięki zastosowaniu łba trąbkowego wkręt swobodnie zagłębia się w materiale, lecz nie przebija warstwy kartonu, w konsekwencji uzyskuje się gładką płaszczyznę. Równie ważne jest używanie odpowiednich końcówek wkrętarki. Na pomoc przychodzą końcówki wyposażone w ogranicznik głębokości wkręcania. Wkręty do karton gipsu dzielą się na dwa podstawowe typy. Pierwszy z nich służy do mocowania płyt do profilów stalowych a drugi do konstrukcji drewnianych.

Jakie płyty gipsowo-kartonowe wybrać?

Najczęściej występującym rodzajem są płyty typu A. Używane są jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach, których średnia wilgotność powietrza nie przekracza poziomu 70%. Ich naturalnym środowiskiem są przestrzenie suche takie jak poddasza i ścianki działowe. Jeżeli planuje się prace w pomieszczeniach takich jak kuchnia, pralnia czy łazienka. Konieczny będzie wybór karton gipsu typu H2, który jest odporny na występowanie wilgoci. Z powodzeniem może użyty być więc w warunkach wilgotności dochodzącej nawet do 85%. Typ F wyróżnia się szczególną odpornością ogniową. Wydaje się więc niezbędny przy konstruowaniu obudowy kominka. Istota ich działania opiera się na zastosowaniu zbrojeń włóknem szklanym. Nie nadają się jednak do wykorzystywania w pomieszczeniach o znacznej wilgotności. FH2 stanowią synergie wyżej wymienionych rodzajów, niestraszne im są ogień i wilgoć.

Płyty gipsowo-kartonowe stały się jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Wykorzystywanym przez duże przedsiębiorstwa i prywatnych klientów. Warto więc znać ich walory i rodzaje, aby dobrać odpowiedni dla siebie typ. Dzięki korzystaniu z odpowiednich narzędzi, takich jak dedykowane wkręty do karton gipsu. Praca z nim okaże się prosta, a jej efekty odmienią oblicze każdego pomieszczenia.

źródło: azmet.com.pl – śruby Radom

Related posts

Podstawowa obróbka blach – dlaczego warto stosować urządzenia CNC?

Zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności – czy się opłaca?

Kiedy należy wykonać audyt sprężonego powietrza?