Przemysł

Podstawowa obróbka blach – dlaczego warto stosować urządzenia CNC?

Blacha wykorzystywana jest w wielu procesach produkcyjnych. Z uwagi na uniwersalność tego materiału, znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Przy wstępnej obróbce konieczne jest nadanie jej odpowiedniego kształtu i wielkości. Jednym ze sposobów przygotowywania blachy jest jej gięcie.

Powszechne wykorzystanie blachy

Istnieje wiele technik gięcia blachy, a każda z nich ma szerokie zastosowanie. Taka obróbka arkuszy może być konieczna w wielu branżach, tj. np.:

  • produkcja elementów konstrukcyjnych,
  • przygotowywanie części karoserii pojazdów,
  • montaż konstrukcji samodzielnych np. garażu, zadaszenia,
  • tworzenie produktów użytku domowego i sprzętów codziennego użytku,
  • produkcja drzwi i okien,
  • przygotowywanie fragmentów obudowy sprzętu RTV i AGD,
  • produkcja części składowych maszyn produkcyjnych.

Zalety gięcia blachy metodą CNC

Żeby obróbka blachy była jak najbardziej efektywna, warto wybrać do tego celu maszynę korzystającą z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Doskonale sprawdzają się tutaj maszyny do plastycznej obróbki metalu wykorzystujące specjalistyczną technologię CNC. Praca maszyny jest oparta o niezwykle precyzyjny system komputerowy, który określa parametry gięcia poszczególnych materiałów. Dzięki temu znaczna część procesu jest zautomatyzowana, zaś ludzka ingerencja ma znaczenie drugoplanowe. Maszyny takie jak Baykal serii APHS coraz częściej pojawiają się w fabrykach i wszelkiego rodzaju miejscach produkcyjnych. Trudno się temu dziwić, gdyż korzystanie z nich niesie mnóstwo zalet dla procesu produkcyjnego. Głównym atutem technologii CNC jest możliwość wykonywania powtarzalnych czynności przy jednoczesnym ograniczeniu ingerencji człowieka w całość procesu. Dzięki temu nie tylko zwiększa się wydajność pracy, ale również zmniejsza ryzyko popełnienia błędu ludzkiego. Wyjątkowo precyzyjne efekty osiągnięte przy pomocy technologii CNC sprzyjają coraz większej popularności tego rodzaju maszyn.

Walcarki do blachy dobrym sposobem na obróbkę metalu

Plastyczna obróbka blachy nie ogranicza się jedynie do jej zginania. W niektórych procesach produkcyjnych kluczowym elementem jest zwinięcie, bądź odpowiednie wygięcie materiału. W takich przypadkach doskonałym wyborem mogą okazać się walcarki, posiadające parametry pozwalające na szybkie uzyskiwanie pożądanych kształtów. Urządzenia takie jak Akyapak serii AHK oraz AHS stanowią najwyższej klasy sprzęt umożliwiający pożądaną obróbkę blachy. Urządzenia te bez problemu radzą sobie z zwijaniem blachy, a także posiadają odpowiednie systemy zabezpieczeń przed ewentualnym przeciążeniem. Wybierając walcarki do blachy od wiodących producentów można mieć pewność zadowalającego efektu końcowego oraz znacznego przyspieszenia procesu produkcyjnego.

Podsumowanie

Proces gięcia blachy jest kluczowy dla procesów produkcyjnych z wielu gałęzi przemysłu. Dzięki zastosowaniu maszyn wysokiej klasy można mieć pewność uzyskania precyzyjnej obróbki i wysokiej wydajności procesów. Umożliwią to m.in. walcarki i giętarki do obróbki plastycznej wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne.

źródło: polteknik.pl – zaginarki do blachy

Related posts

System sygnalizacji pożaru – wszystko, co trzeba wiedzieć

Co musisz wiedzieć o wózkach jezdniowych podnośnikowych, zanim zapiszesz się na kurs?

Jaką sprężarkę wybrać – olejową czy bezolejową?