Biznes Przemysł

Zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności – czy się opłaca?

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności stanowią niezawodny sprzęt, który znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Tego typu rozwiązanie jest opłacalne szczególnie w przedsiębiorstwach, w których zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza kształtuje się dynamicznie i nie podlega stałym normom.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności

Kompresor przemysłowy o zmiennej wydajności cechuje bardzo efektywna praca, niskie koszty eksploatacyjne oraz mały pobór energii. Do podstawowych cech, którymi odznaczają się sprężarki zmiennoobrotowe zaliczyć możemy m.in.:

  • zaawansowane technologicznie i nowoczesne sterowniki mikroprocesorowe w kilku wariantach do wyboru;
  • doskonała sprawność energetyczna tego typu sprzętów;
  • możliwość odzyskiwania energii cieplnej;
  • relatywnie niski poziom emitowanego hałasu;
  • objęcie sprzętów pełnym i specjalistycznym serwisem, który jest dostępny przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę;
  • inteligentny system sterowania;
  • bezpośredni napęd w skali 1:1, który nie generuje żadnych strat.

Ciśnienie robocze kształtuje się na poziomie 5 do 13 bar. Sprzęt tego typu cechuje wydajność i pokrycie zapotrzebowania na sprężone powietrze, które oscyluje w zakresie od 0,5 do 58,20 m3/ minutę. Sprężarki zmiennoobrotowe są wyposażone w doskonałej jakości, zaawansowane technologicznie silniki elektryczne o mocy w granicach 5,5 do 355 kW.

Dlaczego warto zakupić sprężarkę zmienoobrotową?

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności spełniają 100% wymagań właściciela każdej współczesnej firmy, który pragnie włączyć je w poczet swojego parku maszynowego. Mają one zastosowanie w prawie każdej gałęzi przemysłu, w której nie da się jednoznacznie określić, jaka wartość sprężonego powietrza będzie potrzebna do danego cyklu produkcyjnego. W sprężarkach śrubowych o zmiennej wydajności istnieje możliwość precyzyjnego dopasowania ilości sprężonego powietrza do konkretnego zamówienia. Nabycie tego typu sprzętu nie różni się od zakupu sprężarki, która wytwarza stałą objętość gazu. Ponadto, kompresory przemysłowe zmiennoobrotowe są urządzeniami o dużej żywotności i niskich kosztach eksploatacyjnych.

Dopasowanie wydajności sprężarki przyczynia się do redukcji kosztów energii elektrycznej

Dopasowanie wydajności danej sprężarki pozwala na redukcję poboru jej mocy, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia ilości pobieranej energii elektrycznej. Takie urządzenia pozwalają na redukcję poboru aż o 25 % energii elektrycznej, co w ciągu 365 dni daje ogromne oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki obniżeniu kosztów eksploatacyjnych firma podnosi opłacalność procesu produkcyjnego i zarazem staje się bardziej konkurencyjna na rynku.

Kiedy warto rozważyć nabycie kompresora przemysłowego o zmiennych obrotach

Urządzenia tego typu są szczególnie dedykowane przedsiębiorstwom, w których nie ma możliwości rzeczywistego oszacowania, jaka konkretnie ilość sprężonego powietrza będzie potrzebna do danego cyklu produkcyjnego. Sprzęt jest polecany młodym firmom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą produkcyjną i nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji rynkowej oraz stałych kontrahentów i wieloletnich zamówień. Ponadto, rozwiązanie to, powinien rozważyć każdy właściciel przedsiębiorstwa, który nie prowadzi cyklicznej produkcji, ale reaguje na konkretne zamówienie. Dzięki temu, nie ma potrzeby stałego eksploatowania sprężarek śrubowej, co nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Sprężarki o zmiennej wydajności sprawdzają się także w zakładach, gdzie proces produkcji ma zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Przy zastosowaniu tradycyjnych sprężarek o stałej wydajności produkcja sprężonego powietrza powoduje straty finansowe, ponieważ w wielu przypadkach nie są one w pełni wykorzystywane w procesie. Co więcej, jeżeli w zakładzie sprężony gaz potrzebny jest skokowo, to przy zastosowaniu sprężarek tradycyjnych kupuje się urządzenia o wysokiej wydajności, która tylko w niewielkim stopniu będzie wykorzystywana. W efekcie cena sprężarki (im bardziej wydajne urządzenie/ tym droższe) w nieuzasadniony sposób podraża proces wytwarzania produktu przyczyniając się jednocześnie do obniżenia konkurencyjności wytwarzanych towarów na rynku.

Niepewny rynek potencjalnych nabywców powoduje, że zapotrzebowanie na sprężone powietrze może kształtować się dynamicznie. Aby uniknąć niepotrzebnego poboru energii elektrycznej z sieci oraz zminimalizować koszty produkcyjne, należy zastosować pewnego rodzaju oszczędności. Jednym z nich jest wykorzystanie sprężarek zmiennoobrotowych. Sprzęt tego typu to inwestycja, która w dzisiejszych czasach jest rozwiązaniem wyjątkowo opłacalnym.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Related posts

Jak zadbać o porządek w biurze?

Sposoby na wykorzystanie namiotów handlowych jesienną porą

Minimalizacja kosztów składowania – co możesz zrobić, by maksymalnie wykorzystać magazyn?