Dziecko Zdrowie

Czy leczenie kanałowe zębów boli?

Leczenie endodontyczne, nazywane inaczej leczeniem kanałowym, stosuje się w przypadku stanów zapalnych w obrębie miazgi zębowej. Bardzo często jest to jedyny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie jego ekstrakcji. Leczenie kanałowe nie jest zbyt przyjemnym zabiegiem, co nie oznacza, że musi koniecznie boleć.

Miazga zębowa należy do dobrze unaczynionych i unerwionych tkanek. Wypełnia ona jamę zęba, dostarcza do niego substancje odżywcze i tlen. Ponadto odpowiada również za odczuwanie bólu i funkcje regeneracyjne.

Stan zapalny miazgi zęba stanowi jedno z możliwych powikłań nieleczonej próchnicy. Proces ten jest wieloetapowy, niemniej nawet w początkowym stadium nie trudno go przeoczyć, gdyż stanowi zapalnemu miazgi towarzyszą silne dolegliwości bólowe.

Dentyści wyróżniają dwie fazy tejże choroby :

  • odwracalną – w tej fazie żywa miazga zęba jest jeszcze do uratowania. Leczenie w tym wypadku polega na usuwaniu próchnicy z zęba, użyciu preparatów ochronnych i wypełnieniu powstałych ubytków za pomocą materiału zastępczego,
  • nieodwracalną – faza ta charakteryzuje się naruszeniem miazgi zębowej. W tym wypadku konieczne jest usunięcie miazgi i wykonanie leczenia endodontycznego.

Endodoncja czyli leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku wystąpienia nieodwracalnych zmian. Jedynym wyjściem dla pacjenta jest leczenie kanałowe albo ekstrakcja zęba. Jak przebiega ten zabieg?

  • Dzięki wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego i wykonaniu badania klinicznego lekarz stomatolog może podjąć decyzję odnośnie do wybranej metody działania. Najpierw usuwane są zmiany próchniczne, a następnie zatruwa się i całkowicie usuwa zainfekowaną miazgę z kanałów korzeniowych i z samej komory. Ponadto lekarz usuwa również toksyny bakteryjne i przygotowuje ząb do wypełnienia.
  • Zdezynfekowane i dokładnie osuszone kanały zęba są bardzo szczelnie wypełniane tak, aby zapobiec ewentualnemu przeniknięciu bakterii pochodzących z jamy zęba. Najpopularniejszy wypełniacz stanowi żywica – tzw. gutaperka. Stosuje się ją razem ze specjalistycznymi środkami uszczelniającymi.
  • Końcowy etap to odbudowa korony zęba. Wykonuje się ją przy użyciu materiału światłoutwardzalnego. W przypadku sporych ubytków może zostać zastosowane uzupełnienie protetyczne w formie korony ceramicznej albo porcelanowo-metalowej.

Efekty leczenia kanałowego ocenia się na podstawie wykonanego na sam koniec zdjęcia rentgenowskiego. Odpowiednio przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala zachować ząb przez długie lata. Będzie on już martwy, niemniej jednak nadal będzie rozdrabniał pokarm, a więc pełnił funkcję mechaniczną. Zachowany ząb zachowa też estetykę naszego uśmiechu w przeciwieństwie do ubytku po usunięciu zęba.

Czy leczenie kanałowe boli?

Cała procedura leczenia kanałowego nie jest zbytnio przyjemna, niemniej wcale nie musi boleć. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. W uzasadnionych przypadkach może zostać zastosowana całkowita narkoza. Ząb, który zostanie pozbawiony żywej miazgi, nie będzie już posiadał unerwienia, a co za tym idzie, nie będzie bolał.

Podsumowując, warto zauważyć, że leczenie kanałowe zęba jest ostatecznością. Stosuje się je w przypadku stanu zapalnego w obrębie miazgi zębowej, by uniknąć ekstrakcji zęba. Choć jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe wielu osobom kojarzyło się z okropnym bólem, dziś zabieg ten przeprowadza się zwykle w znieczuleniu, dzięki czemu nie powoduje on jakichkolwiek dolegliwości bólowych.

Inspirowane: Bianco.eu.com – dentysta Warszawa

Related posts

Lęki u dziecka przed snem – co możesz na to poradzić?

Na czym polega metoda integracji sensorycznej?

Na co dziś najczęściej skarżą się rodzice małych dzieci?