Zdrowie

Czym charakteryzuje się dieta paleo?

W obecnych czasach coraz większa liczba osób decyduje się przejść na dietę, a niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszą się oczywiście wszelkiego rodzaju diety odchudzające. W ostatnim czasie zaczęło jednak być głośno o tzw. diecie paleo, która oparta jest na stylu życia ludzi paleolitu. Brzmi to dosyć intrygująco i nieprawdopodobnie, aby obecnych czasach żywić się tym, co nasi dawni przodkowie, jednak coraz większe grono mieszkańców naszej planety decyduje się przejść na tę dietę. Czym jednak charakteryzuje się dieta paleo?

Istota diety paleo

Dieta paleo została opracowana przez dr Lorena Cordaina i zakłada spożywanie wyłącznie tych produktów żywnościowych, które stanowiły podstawę diety ludzi żyjących w okresie paleolitu. Warto przy tym podkreślić fakt, iż z codziennego jadłospisu należy całkowicie wyeliminować wszystkie te potrawy, które nie były spożywane przez naszych przodków, co oznacza wiele wyrzeczeń. Zgodnie z założeniami twórców paleo to dieta, która dla naszego organizmu jest najzdrowsza, ponieważ bazuje ona wyłącznie na rybach, grzybach, mięsie, jajkach, orzechach, warzywach i owocach, eliminując tym samym z menu wszystkie wysokoprzetworzone produkty spożywcze.

Zasady diety paleo

Główną zasadą diety paleo jest dostarczanie swojemu organizmowi dosyć dużych ilości białka, dobrych węglowodanów, a także błonnika. Jeśli chodzi o tłuszcze zwierzęce oraz roślinne to można je spożywać w niewielkich ilościach. Podstawą codziennego menu powinny być ryby, a także chude mięso, przy czym zgodnie z tym, co spożywali ludzie paleolitu, w menu powinna dominować dziczyzna. Wspomniana dieta zakłada również możliwość spożywania owoców morza, warzyw pozbawionych skrobi, a także owoców. Dieta paleo nie jest zatem typową dietą odchudzającą, ponieważ kluczową kwestią jest jakość spożywanych posiłków, a nie ich ilość.

Jakich produktów spożywczych nie należy jeść?

Osoby, które decydują się przejść na dietę paleo, muszą liczyć się z eliminacją ze swojego codziennego menu dosyć dużej liczby produktów spożywczych, co może sprawić wiele problemów. Wśród produktów zakazanych w diecie paleo można wyróżnić w szczególności nabiał (jogurty, kefiry, mleko, sery, masło oraz wszystkie dania zawierające te produkty), alkohol, słodycze, sól, zboża i produkty zbożowe, kawę, soki owocowe, rośliny strączkowe, produkty, które zawierają w swoim składzie drożdże, fast-foody, produkty genetycznie modyfikowane, a także gotowe dania i wszystkie wysokoprzetworzone produkty żywnościowe.

Efekty diety paleo

Choć dieta paleo nie jest typową dietą odchudzającą, to jednak dzięki niej można zrzucić przynajmniej kilka zbędnych kilogramów. Już po kilku dniach z organizmu zostaje usunięty nadmiar wody, przez co waga zmniejsza się, a obrzęki całkowicie znikają. Dieta paleo wpływa niezwykle korzystnie na stan naszego zdrowia, ponieważ wyklucza ona spożycie wysokoprzetworzonych produktów i tłuszczów, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Z kolei z uwagi na całkowitą eliminację cukru zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę. Włosy przestają wypadać, paznokcie łamać, natomiast skóra odzyskuje sprężystość i elastyczność. Odporność organizmu ulega znacznej poprawie, a alergie pokarmowe nie są już tak bardzo dokuczliwe. Jak widać, efekty stosowania diety paleo są bardzo pozytywne, jednak osoby, które zmagają się z bardzo poważnymi schorzeniami przed zmianą diety powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by dowiedzieć się, czy w ich przypadku jest to możliwe.

Inspirowane: paleocatering24.pl – paleo jadłospis

Related posts

Gdzie stosuje się kontenery sterylizacyjne?

Jaką prezerwatywę wybrać? – poradnik

Ból fantomowy – definicja, przyczyny, leczenie