Gwałtowny i wysoki dźwięk może uszkodzić albo spowodować zupełną utratę słuchu. Niebezpieczne jest również ciągłe narażenie na hałas, nawet kiedy jego częstotliwość nie jest wysoka. Zazwyczaj dochodzi wówczas do uszkodzenia konstrukcji ucha wewnętrznego, a ściślej narządu Cortiego. Takie uszkodzenie słuchu, które jest wywołane poprzez narażenie na hałas, określane jest jako uraz akustyczny.
Jak powstaje uraz akustyczny?
Uraz akustyczny może być ostry albo przewlekły. Uraz o charakterze ostrym powstaje na skutek hałasu powyżej 130 dB w bezpośredniej odległości od ucha, do takich dźwięków można zaliczyć wystrzał z broni palnej albo uderzenie pioruna. Z kolei przedłużające wystawianie się na działanie hałasu powyżej 85 dB powoduje powstanie przewlekłego urazu akustycznego. Takie zjawisko występuje o wiele częściej, może to być hałas urządzeń w fabryce albo słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki. Uraz akustyczny wywołuje charakterystyczne objawy, zalicza się do nich:
– ból ucha,
– szum uszny,
– osłabienie słuchu albo jego utrata,
– krwawienie z ucha.
Objawy urazu akustycznego ostrego i przewlekłego są podobne, z tym że w przypadku wariantu przewlekłego upośledzenie słuchu obserwowane jest stopniowo i nie występuje krwawienie z ucha.
Błona bębenkowa ochrania ucho środkowe i wewnętrzne. W ślimaku znajduje się narząd Cortiego, w którym umiejscowione są komórki słuchowe, kiedy pod wpływem hałasu zostają uszkodzone, wówczas przestają się regenerować. Całkowita lub częściowa utrata słuchu jest wywołana przez dźwięki powodujące gwałtowny wzrost ciśnienia w uchu. Zdarza się także, że uraz mechaniczny może spowodować pęknięcie błony bębenkowej albo innej części ucha.
Uraz akustyczny – leczenie i profilaktyka
Jeżeli wystąpił ostry uraz akustyczny, należy natychmiast zgłosić się do szpitala, im szybciej nastąpi leczenie, tym jest większa szansa na odzyskanie słuchu. W przypadku podejrzenia przewlekłego urazu akustycznego należy zgłosić cię do lekarza, zazwyczaj badanie audiometryczne umożliwia zdiagnozowanie stopnia uszkodzenia słuchu. Leczenie polega z reguły na podaniu leków i noszeniu aparatu słuchowego. W przypadku występowania lżejszych urazów jest większa szansa na powrót do zdrowia, ale należy pamiętać, że uraz akustyczny wywołuje stałe uszkodzenie, dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie hałasu, a osoby, które są narażone na stałe przebywanie w głośnym otoczeniu, powinny nosić ochronniki słuchu. Trzeba również zapewnić sobie możliwość spędzania pewnego czasu w zupełnej ciszy albo w towarzystwie wyłącznie delikatnych dźwięków.
Wszystkie schorzenia uszu trzeba leczyć pod kontrolą lekarską, ograniczać głośność muzyki i stosować zatyczki do uszu. Trzeba także pamiętać o właściwej pielęgnacji narządu słuchu, a by nie dochodziło do powstawania stanów zapalnych.