Zdrowie

Kremacja, jako coraz częstszy rodzaj pochówku w Polsce i na świecie

Kremacja lub spopielenie zwłok, zwane także ciałopaleniem, jest jedną z form pogrzebu zwłok zmarłej osoby, polegającą na spaleniu ciała zmarłego w specjalnym kremacyjnym piecu. Do niedawna nie była ona popularną formą pochówku w Polsce, obecnie jednak zyskuje na popularności także w naszym kraju.

Warto wiedzieć, że na świecie istnieją państwa, jak na przykład Japonia, gdzie niemalże wszystkie pogrzeby poprzedzone są kremacją zwłok, również w Stanach Zjednoczonych jest ona popularną formą pochówku. W Europie najwięcej pogrzebów, podczas których chowane są spopielone ciała, odbywa się w Szwajcarii.

Prawo świeckie oraz prawo kanoniczne a kremacja

Prawo w Polsce dopuszcza kremację zwłok, która może być przeprowadzona zarówno w wyniku dyspozycji, jaką pozostawił sam zmarły za życia, jak też na skutek decyzji podjętej przez najbliższych. Skremowane ciało powinno zostać odpowiednio pogrzebane, ponieważ prawo nie zezwala na rozsypywanie prochów zmarłych. Urna z prochami zmarłego musi zostać pochowana w miejscu do tego przeznaczonym, czyli podobnie jak trumnana cmentarzu.

Również prawo kanoniczne nie zabrania kremacji, a dokument Kongregacji Watykańskiej „Ad resurgendum cum Christo” mówi, iż szczątki ludzkie, a więc również prochy, powinny zostać pochowane w miejscu poświęconym.

Z powyższego wynika, iż w kwestii kremacji tak świeckie, jak i kościelne przepisy pokrywają się, zatem niezależnie od wyznania czy posiadanego majątku, każdy mieszkaniec Polski ma prawo do godnego pochówku, w tym także do kremacji.

Na czym polega kremacja?

Przygotowanie ciała zmarłej osoby do kremacji odbywa się w zakładach pogrzebowych. W przypadku katolickich pochówków odprawiana jest także msza z udziałem bliskich w kościele lub w kaplicy, która znajduje się przy domu pogrzebowym. Dopiero potem trumna z ciałem jest przewożona do krematorium. W niektórych krematoriach istnieje możliwość obserwowania momentu wprowadzania trumny do komory spalania; do tego celu służą specjalne pokoje pożegnań, wyposażone w przeszkloną ścianę.

Aby zmarły mógł zostać poddany temu procesowi, rodzina powinna dostarczyć do zakładu pogrzebowego niezbędne dokumenty, analogicznie jak w przypadku tradycyjnego pochówku, czyli odpis aktu zgonu, a dodatkowo zgodę na skremowanie ciała. Zmarłego należy również złożyć w specjalnej trumnie wykonanej z drewna lub prasowanej tektury i pozbawionej elementów, wykonanych z tworzyw sztucznych czy metalu. Również ubranie zmarłego powinno być w stu procentach wykonane z tworzyw naturalnych (często domy pogrzebowe oferują specjalne całuny). Sam proces kremacji trwa około dwóch godzin, a spopielone prochy zostają umieszczone w niewielkiej urnie, którą rodzina musi wcześniej nabyć.

W ofercie domów pogrzebowych można znaleźć szeroki wachlarz urn, wykonanych z różnych tworzyw – drewna, metalu, kamienia bądź ceramiki. Cena urny zależy od tego, z jakiego tworzywa ją wykonano, jak też od jej wykończenia. Urny z prochami mogą być pochowane w każdym grobie tradycyjnym, grobie urnowym ziemnym lub murowanym, albo w specjalnych ścianach urnowych, czyli kolumbariach.

Krematoria w Polsce 

Krematoria w Polsce znajdują się w większych i mniejszych miejscowościach, działają one jako samodzielne zakłady, albo wchodzą w skład domów pogrzebowych, obecnie ich liczba przekracza 70. I chociaż kremacja nadal wzbudza wśród niektórych wiele emocji, jej popularność sukcesywnie wzrasta. Przyczyną, która składnia rodziny do podjęcia decyzji o tej  formie pochówku, są nie tylko względy ekonomiczne, ale również rosnąca świadomość, iż miejsc na cmentarzach jest coraz mniej. Ponadto niektóre osoby wybierają kremację z uwagi na jej proekologiczny aspekt.

Coraz częściej, jeszcze za życia, bliscy wyrażają taką wolę, pozostawiając rodzinie wytyczne, dotyczące pochówku, które stanowią zalecenia zapisane w testamencie. Kremowane są osoby w różnym wieku, zarówno starsze, jak również te, które zmarły nie osiągnąwszy sędziwych lat, a pogrzeby z urną odbywają się zarówno na świeckich, jak i katolickich cmentarzach.

Źródło: Elizjum – dom pogrzebowy

Related posts

Dla każdego coś zdrowego, czyli wegańska biała czekolada

Laser Vectus – z jakimi problemami estetycznymi sobie poradzi?

Na czym polega metoda integracji sensorycznej?