Zdrowie

Sprawdzone sposoby walki z dentofobią

Dentofobia jest terminem oznaczającym strach przed wizytą u dentysty. Najczęściej występuje ona u dzieci, jednak zdarza się również wśród osób dorosłych. Pacjent reaguje panicznym lękiem nie tylko na samą wizytę, ale także na badanie i czynności wykonywane w obrębie jamy ustnej, a nawet na dźwięki wydawane przez aparaturę medyczną. Strach wywołuje często również fizyczne objawy, takie jak biegunka, drgawki, bóle brzucha, bezsenność, nadmierna potliwość czy przyspieszone bicie serca. Źródłem dentofobii mogą być nie tylko niemiłe doświadczenia ze stomatologiem w przeszłości. Ze względu na dużą wrażliwość tkanek w jamie ustnej, wiele osób boi się bólu związanego z zabiegami w tej okolicy. Przyczyną lęku może być także fakt, że pacjent nie widzi działań wykonywanych przez dentystę w jamie ustnej, przez co odczuwa niepokój związany z brakiem kontroli nad tym, co dzieje się z jego organizmem. Dentofobia poza panicznym lękiem, prowadzi do wielu nieprzyjemnych następstw – unikanie wizyt u dentysty może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie. Dlatego w trosce o stan swoich zębów, osoby cierpiące na dentofobię powinny podjąć próbę walki z tym problemem.

Wybór odpowiedniego lekarza

Często mówi się, że najlepszym sposobem na pokonanie fobii jest bezpośrednia konfrontacja ze źródłem strachu. Osoby zmagające się z różnymi typu fobiami mają w głowie zniekształcony obraz obiektu swojego lęku, dlatego często wyolbrzymiają, a nawet zmyślają jego negatywne cechy. Bezpośrednie zetknięcie się ze źródłem fobii w bezpiecznych, przyjaznych warunkach pozwala nam nie tylko się z nim oswoić, ale umożliwia także skonfrontowanie swoich fałszywych założeń na jego temat z rzeczywistością. Dlatego osobom cierpiącym na dentofobię poleca się przede wszystkim znalezienie stomatologa cieszącego się pozytywną opinią wśród zaufanych osób. Ponadto przed wizytą, warto poinformować lekarza o problemie. Wtedy z pewnością okaże pacjentowi szczególną wyrozumiałość oraz zachowa wyjątkową ostrożność i delikatność podczas badania, co pomoże ograniczyć stres związany z wizytą i przełamanie strachu.

Towarzystwo zaufanej osoby

Dla osoby zmagającej się z dentofobią, z pewnością dużą pomocą okaże się wsparcie podczas wizyty. Dlatego wybierając się na badanie, warto poprosić zaufaną osobę o to, by nam towarzyszyła. Jeszcze przed wizytą, warto zapytać lekarza o możliwość wspólnego wejścia do gabinetu i pozostania tam do końca badania, ponieważ dla niektórych stomatologów taka sytuacja może być nowością i mogą nie być przyzwyczajeni do pracy w obecności osób trzecich.

Wizyta u psychologa

Dentofobia jest zakorzeniona w naszej psychice. Dlatego jeśli nie potrafimy poradzić sobie z nią samodzielnie lub nie czujemy się jeszcze na to gotowi, warto rozważyć podjęcie terapii. Psycholog pomoże nam w przepracowaniu naszych lęków, poprzez dogłębną analizę ich przyczyn i racjonalizację naszych wyobrażeń na temat obiektu strachu. Wsparcie wykwalifikowanego specjalisty niewątpliwie okaże się ogromną pomocą w walce z naszym panicznym lękiem i pozwoli spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

Znieczulenie i narkoza

Czasami w nagłych wypadkach może się zdarzyć, że z powodów zdrowotnych konieczna jest niezwłoczny wizyta u stomatologa. Niestety, w takich sytuacjach nie ma czasu na stopniowe przełamywanie swoich lęków – potrzebna jest jak najszybsza reakcja, co dla osoby cierpiącej na dentofobię może być jeszcze bardziej stresujące i tylko pogłębić jej strach. Dobrym pomysłem może być zastosowanie sedacji wziewnej, która znieczula pacjenta na czas zabiegu, a dodatkowo pozwala się rozluźnić, zachowując przy tym pełną świadomość w trakcie zabiegu. W sytuacjach awaryjnych alternatywą może być leczenie zębów w pełnej narkozie, która sprawia, że podczas wizyty pacjent pogrążony jest we śnie, dzięki czemu nie odczuwa strachu związanego z badaniem lub zabiegiem dentystycznym.

Dentofobia może znacznie utrudnić życie, nie tylko pod względem psychicznym, ale również zdrowotnym. Regularna kontrola stanu jamy ustnej jest niezwykle istotna dla naszego organizmu, dlatego warto walczyć ze swoimi lękami, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uzębieniem.

źródło: mcs-przychodnia.pl – gabinet stomatologiczny

Related posts

Zadbaj o swój kręgosłup i zapisz się na odpowiednie zajęcia!

Ból fantomowy – definicja, przyczyny, leczenie

Kto jest najbardziej narażony na obniżenie poziomu słuchu?