Zdrowie

Żywotność implantów – jak dbać o zęby po zabiegu implantacji?

Implanty zębowe są z powodzeniem stosowane w stomatologii od dziesięcioleci. Stosuje się je ze względów estetycznych oraz zdrowotnych. Za pomocą implantów zębów przednich możemy uzyskać piękny uśmiech. W przypadku utraty zębów trzonowych implanty pomagają przywrócić funkcje żucia i swobodę mówienia, zapobiegają przechylaniu się zębów sąsiadujących i hamują zanik kości szczękowej. Można powiedzieć, że implanty to rozwiązanie niemal na całe życie – specjaliści szacują, że ich średnia trwałość wynosi około 40-tu lat. Wiele jednak zależy od użytych materiałów i codziennej higieny jamy ustnej. Jak dbać o implanty, żeby przedłużyć ich żywotność?

Wybierz implanty najwyższej jakości

Wszczepienie implantów nie należy do najtańszych zabiegów. Dlatego pacjenci często starają się szukać tańszych alternatyw. Jest to jednak rozwiązanie zawodne. Tańsze implanty nie są poddawane wieloletnim testom klinicznym, a firmy, które je produkują, nie posiadają odpowiedniego zaplecza naukowego. Ponadto często zdarza się, że producenci tańszych zamienników po paru latach znikają z rynku, a pacjenci zostają z wadliwymi implantami. Dlatego zawsze warto wybrać markowe implanty zębowe, które gwarantują najwyższą jakość i są objęte wieloletnią gwarancją producenta. Dzięki temu, nawet jeśli pojawi się jakiś problem, będziemy mieć możliwość bezpłatnego usunięcia usterki.

Dbaj o implanty jak o własne zęby

Wielu osobom wydaje się, że skoro implanty są wykonane ze sztucznych materiałów, to nie trzeba o nie specjalne dbać. Jest to bardzo powszechny błąd, który bezpośrednio przyczynia się do skrócenia ich żywotności. W rzeczywistości, decydując się na wczepienie implantów zębowych, musimy być świadomi, że trzeba restrykcyjnie dbać o stan naszej jamy ustnej. Nieodpowiednia higiena powoduje odkładanie się płytki nazębnej zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. Może to doprowadzić do zapalenia okołoimplantologicznego, które objawia się silnym obrzękiem i krwawieniem. W wyjątkowych wypadkach może się nawet pojawić niebezpieczny wysięk ropny. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy regularnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych po każdym posiłku i regularnie co 6 miesięcy usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym.

Zaopatrz się w profesjonalne produkty do pielęgnacji implantów

Najczęstsze zalecenia stomatologów dotyczą szczoteczek do zębów, które powinny być wykonane z miękkiego włosia. Dentyści polecają również specjalne bakteriobójcze pasty przeznaczone do pielęgnacji implantów zębowych. Może się również okazać, że przydatny będzie specjalny irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej. Zabiegi pielęgnacyjne trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym i stosować jego zalecenia w codziennej praktyce.

Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny

Regularne kontrole dentystyczne to najlepsze co możemy zrobić, żeby zadbać o żywotność naszych implantów. Specjalista będzie mógł szybko wyłapać wszelkie, nawet niewielkie, zmiany wokół implantu i skutecznie zapobiec zapaleniu. W początkowej fazie wystarczy bowiem usunąć zalegający kamień nazębny i wykonać standardowe prace higienizacyjne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii.

Warto po zabiegu implantacji wyrobić w sobie nowe zdrowe nawyki dotyczące pielęgnacji zębów. Odpowiednia higiena jamy ustnej przedłuży trwałość implantów i pozwoli Ci cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat.

Źródło: Triodent.com.pl – wybielanie zębów

Related posts

Czym jest uraz akustyczny i jak go leczyć?

Implanty zębowe – dlaczego nie warto zwlekać z zabiegiem?

Podstawowe metody rehabilitacji niemowląt – przegląd rozwiązań