Biznes

Fizjoterapia – czy warto podjąć studia na tym kierunku?

Fizjoterapia od kilku lat jest jednym z najbardziej obleganych kierunków przez studentów. Wprawdzie same zajęcia nie należą do najłatwiejszych i wymagają od przyszłych fizjoterapeutów zaangażowania fizycznego i emocjonalnego, jednak kończąc studia, masz niemal całkowitą pewność otrzymania pracy zaraz po uzyskaniu dyplomu. Dlaczego jeszcze warto studiować fizjoterapię?

Jak wygląda studiowanie fizjoterapii?

Studiowanie fizjoterapii z pewnością otwiera wiele drzwi do różnych ścieżek kariery. Obecnie kierunek ten w swojej ofercie posiada kilkanaście uniwersytetów i szkół wyższych w całej Polsce. Można uczyć się zarówno w trybie dziennym, jak i stacjonarnym. Sam plan zajęć obejmuje teoretyczne i praktyczne przygotowanie do stosowania fizjoterapii na polu profilaktycznym, rehabilitacyjnym i leczniczym. Zwraca się również dużą uwagę na naukę z dziedzin sportowych i tych, które dotyczą odnowy biologicznej. Przyszły terapeuta będzie więc musiał wiedzieć, jak zaplanować właściwy zestaw ćwiczeń nie tylko dla osób wymagających rehabilitacji powypadkowej, ale również dla sportowców, którzy doznali kontuzji w trakcie treningu. Studia w zakresie fizjoterapii z pewnością będą dobrym wyborem dla osób, które nie lubią siedzieć bezczynnie w ławce szkolnej i wkuwać na pamięć jedynie teorii. Program nauczania obejmuje wiele zajęć ruchowych, chociażby gimnastykę, taniec, pływanie czy fitness. Do najtrudniejszych zajęć z pewnością należy biologia i anatomia medyczna.

Kierunek przyszłościowy?

Praca fizjoterapeuty polega głównie na rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo. Najczęściej są to ludzie po wypadkach, amputacjach czy z problemami związanymi z pracą mięśni i układem szkieletowym. Fizjoterapeuta musi zadbać o właściwy proces rekonwalescencji swoich pacjentów oraz motywować do dalszych ćwiczeń. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów najczęściej znajdują pracę w szpitalach, prywatnych gabinetach lekarskich i klinikach czy ośrodkach rehabilitacyjnych. Fizjoterapeutów z odpowiednimi kwalifikacjami poszukują również salony SPA, odnowy biologicznej, sanatoria, ośrodki sportowe czy akademie fitnessu. Same studia nie wystarczą jednak do zdobycia lepiej płatnej pracy. Warto cały czas się szkolić, przyswajać nową wiedzę, która umożliwi znalezienie lepiej płatnej pracy. Fizjoterapeuci mogą również zdobywać doświadczenie w całej Europie, choć do tego konieczne będzie ukończenie odpowiednich kursów językowych.

Czy opłaca się studiować fizjoterapię?

Do tego zawodu nadają się głównie osoby otwarte na kontakty z innymi, wrażliwe, empatyczne, lubiące pomagać i wspierać innych. Ci, którzy w przyszłości planują zostać fizjoterapeutami, muszą wziąć pod uwagę zmiany, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Moda na zdrowy styl życia i codzienną aktywność fizyczną sprawia, że zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów staje się coraz większe. Poza tym to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie wyobrażają się siedzenia kilku godzin dziennie przy biurku. Jednocześnie ważne jest, aby fizjoterapeuta wykazywał odpowiednią kondycję fizyczną, bo często praca w tym zawodzie wymaga znacznych pokładów. W tej pracy trudno narzekać na nudę, pacjenci często się zmieniają i przychodzą po pomoc z bardzo różnymi schorzeniami. Należy również pamiętać, że każda osoba jest inna i trzeba indywidualnie podejść nie tylko do jej problemu, ale również charakteru. Spora liczba fizjoterapeutów oprócz codziennej pracy w ośrodku, dorabia również u prywatnych pacjentów. Niektórzy decydują się nawet na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Podsumowując, fizjoterapię studiować się opłaca, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie swoje indywidualne cechy charakteru i oczekiwania względem pracy. Jeśli chcesz pomagać innym ludziom i jednocześnie nie popaść w rutynę, ten zawód jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Related posts

Jesteś fanem wina i chcesz połączyć pasję z pracą zawodową? Postaw na kurs sommelierski!

Zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności – czy się opłaca?

Jak przygotować się na pogwarancyjny serwis sprężarek śrubowych?