Standardem jest, że instalacje grzewcze i wodociągowe poprowadzone są wewnątrz ścian i pod posadzkami. Jednak czasami sprawiają niemały problem – jeżeli zaczną przeciekać, dojdzie do rozszczelnienia połączeń lub pęknięcia którejś z rur, już samo zorientowanie się, że awaria nastąpiła nie jest łatwe, a często niewykonalnym wydaje się zlokalizowanie i usunięcie przecieku.
Jak rozpoznać przeciek w ścianie?
Niestety zwiastunem takiej awarii zwykle są plamy wilgoci widoczne na ścianach lub podłodze. Niepokojącym symptomem może być pojawianie się nawet drobnych wykwitów. Jeżeli wielokrotne osuszanie pomieszczeń nie dało długotrwałego rezultatu, a wilgoć pojawia się także w porze ciepłej, możemy mieć do czynienia z przeciekiem. Warto też sprawdzić licznik wody, po zakręceniu wszystkich odbiorników powinien on stać w miejscu, jeżeli tak nie jest, prawdopodobieństwo wycieku jest znaczne.
Metody lokalizacji przecieku
Na szczęście obecnie znanych jest wiele rozwiązań technicznych pozwalających na lokalizację przecieku, które pozwolą przystąpić do jego naprawy bez niszczenia wszystkich ścian w budynku.
Przybliżona lokalizacja przecieku – wilgotnościomierz
Na rynku występują urządzenia, które bezinwazyjnie badają poziom wilgotności w ścianach i posadzkach betonowych (nawet pokrytych płytkami ceramicznymi). Zastosowanie takiego przyrządu pozwala na określenie rejonu przecieku, a nie jego dokładnej lokalizacji.
Metoda akustyczna
Szukanie wycieku tą metodą odbywa się za pomocą geofonu, który zasadą działania przypomina nieco lekarski stetoskop. Składa się on z czułego mikrofonu i słuchawek, którymi nasłuchuje się odgłosów wycieków, dodatkowo sygnał akustyczny analizowany jest przez komputer, który porównuje go z wzorcami fal dźwiękowych charakterystycznych dla wycieków wody. Metoda ta okazuje się jednak nieskuteczna przy małych wyciekach, kiepsko sprawdza się w instalacjach z tworzyw sztucznych, a podczas badania wymagane jest zachowanie ciszy wokół operatora.
Metoda termowizyjna
Badanie przy pomocy kamery termowizyjnej (rejestrującej promieniowanie podczerwone) sprawdza się w przypadku wycieków z instalacji grzewczych czy wycieków wody ciepłej. Jej działanie jest dość intuicyjne, wyciek ciepłej wody będzie plamą zwiększonej temperatury, a więc i promieniowania podczerwonego, będzie widoczny na ekranie podglądowym kamery. Wadą tej metody jest jednak to, że na wynik badania może wpływać jakość i grubość izolacji termicznej rur, jeżeli jest ona zróżnicowana, a gdy rury znajdują się pod warstwą izolacji termicznej (np. elewacji) lokalizacja może być niemożliwa.
Gaz znacznikowy
Ta metoda polega na wprowadzeniu odpowiedniego gazu (zwykle mieszanka 95% azotu i 5% wodoru), który dzięki swoim właściwościom przenika łatwo przez nieszczelności, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla ludzi (jest nietoksyczny). Wyciek takiego gazu jest możliwy do wykrycia za pomocą specjalnych detektorów, które tym samym wskazują nam miejsce wycieku. Metoda ta jest bardzo dokładna i pozwala na lokalizację w przecieków w większości budynków normalnej konstrukcji (bez np. bardzo grubych ścian żelbetowych), niestety jest droga i jej wyniki są najlepsze, jeżeli znamy dobrze przebieg instalacji.
Metoda wizyjna
Jeżeli domniemane źródła wycieków znajdują się w miejscach trudno dostępnych albo w pustych przestrzeniach zamkniętych, można spróbować zlokalizować przeciek za pomocą wprowadzanych tam kamer endoskopowych. Możliwe jest także wprowadzenie takiej kamery do wnętrza rury o dużej średnicy. Sposób ten ma oczywiste ograniczenia, ale jest dość prosty i tani, więc jeżeli zachodzi możliwość wykorzystania go, jest całkiem dobrym wyborem.
Inspirowane: Nord-help.com.pl – osuszanie budynku