Zdrowie

Podróżowanie z aparatem słuchowym – kilka aspektów, o których warto pamiętać

Dla osób zmagających się z problemami ze słuchem podróżowanie może być kłopotliwe. Kluczem jest tu zachowanie pewnych środków ostrożności i poczynienie odpowiednich przygotowań. Jeśli nosisz aparat słuchowy i planujesz dłuższą podróż, musisz pamiętać o kilku aspektach.

Planuj podróż z myślą o swoim słuchu

Każda podróż zaczyna się długo przed datą wyjazdu. Już na etapie wyboru kierunku i zakwaterowania należy wziąć pod uwagę kwestię swojego słuchu. Warto poszukać takich miejsc noclegowych, które są najbardziej przyjazne osobom z niedosłuchem. Według podobnych kryteriów powinniśmy wybierać także wszystkie inne usługi podczas wakacji, jak wycieczki, które oferują wsparcie technologiczne dla osób niedosłyszących lub w razie konieczności przewodników z językiem migowym. Zawsze w takim przypadku pomóc może nam kontakt z miejscem rezerwacji.

Odpowiednio wcześnie zapoznajmy się z trasą naszej podróży i samym miejscem docelowym. Zbierzmy jak najwięcej informacji przed wyjazdem, żeby jak najmniej mogło nas zaskoczyć. Przydatne będą tu zapewne aplikacje mobilne, w tym mapy czy rozkłady jazdy. Przed wyjazdem należy także zapewnić sobie tak dużo potencjalnych komunikatów na piśmie, jak to możliwe.

Aparat słuchowy a lot samolotem

Szczególną uwagę na przygotowania do samej podróży należy zwrócić, gdy w drogę wybieramy się samolotem. Musimy pamiętać o różnych obostrzeniach co do używania aparatów słuchowych na lotnisku i w samolocie. Odpowiednie zaplanowanie lotu zwiększy też nasz komfort. Jeżeli mamy możliwość wyboru miejsca w samolocie przy rezerwacji lotu, to wybierajmy takie, które znajduje się jak najbardziej z przodu i przy przejściu. W ten sposób będziemy w najmniejszym możliwym stopniu narażeni na szumy w tle, które są bardzo nieprzyjazne użytkownikom aparatów słuchowych. Lepiej unikać także siedzenia przy wyjściach ewakuacyjnych, zwłaszcza że niektóre linie lotnicze nie zezwalają na zajmowanie tych miejsc przez osoby z niedosłuchem.

Jeszcze przed wejściem do samolotu istotne jest, by na lotnisku cały czas mieć pod ręką fizycznie lub w telefonie dokumenty podróżne, by w razie potrzeby szybko i bezproblemowo okazać je obsłudze. Ponadto, przed przejściem przez skaner podczas kontroli bezpieczeństwa należy poinformować personel o tym, że używamy aparatu słuchowego. Na samym pokładzie samolotu używanie aparatu jest dozwolone, ale pamiętajmy o tym, by w nowszych urządzeniach z funkcją Bluetooth przełączyć urządzenie na czas lotu w tryb samolotowy.

W podróż koniecznie należy ze sobą zabrać dodatkowe baterie lub ładowarkę do aparatu słuchowego oraz zestaw czyszczący spakowane w podróżne etui. Najlepiej także spakować osuszacz do aparatu, zwłaszcza gdy wybieramy się w szczególnie gorące i wilgotne miejsce. W przypadku lotu samolotem cały ten zestaw warto mieć w bagażu podręcznym na wypadek, gdyby bagaż rejestrowany zagubił się po wylądowaniu.

Warto prosić o pomoc

Jeżeli decydujemy się na podróż transportem publicznym, musimy cały czas mieć założony aparat, by nie przegapić żadnego komunikatu, który może być podawany z głośników. Szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, na której stacji lub przystanku wysiąść, dobrze jest powiedzieć współpasażerom o swoich problemach ze słuchem i poprosić o poinformowanie odpowiednio wcześnie o zbliżaniu się do naszej stacji docelowej. Swoich problemów ze słuchem nie należy ukrywać także już po dojeździe na miejsce. W hotelu poinformujmy w recepcji, że mamy aparat słuchowy i możemy nie dosłyszeć, by w nagłych przypadkach obsługa wzięła to pod uwagę. Tak będzie również dla nas bezpieczniej, na przykład gdyby doszło do alarmu przeciwpożarowego.

Przygotuj się i ciesz podróżą

Podróżowanie z aparatem słuchowym powoduje zwykle nieco więcej komplikacji niż w przypadku osób, które nie zmagają się z problemami ze słuchem. Na więcej rzeczy trzeba zwrócić uwagę i dłuższa jest lista sytuacji, które mogą nas zaskoczyć. Ludzie z niedosłuchem częściej też potrzebują skorzystać z pomocy innych osób. Nie oznacza to jednak, że aparat słuchowy powinien ich odwodzić od samego podróżowania. Odpowiednie przygotowanie do drogi pozwoli nam przygotować scenariusze działania w różnych sytuacjach. A wtedy pozostaje już tylko cieszyć się wspaniałymi wrażeniami z podróży.

Źródło: Strefasluchu.pl – badania słuchu

Related posts

Pierwsze święta z aparatem słuchowym – jak się przygotować na spotkanie z rodziną?

Jaką prezerwatywę wybrać? – poradnik

USG Doppler – wskazania do wykonania i przebieg badania