Biznes Finanse

Kariera w księgowości – jak zacząć?

Księgowość to branża, w której zatrudnienie można znaleźć praktycznie zawsze. Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny podatków i rachunkowości stale rośnie, a jeżeli posiadają oni również wiedzę z zakresu prawa pracy, są nieocenionymi pracownikami w firmie. Podpowiadamy, od czego zacząć poszukiwanie pracy w księgowości.

Na czym polega praca księgowego?

Praca w księgowości polega w dużej mierze na zarządzaniu finansami firmy – począwszy od planowania wydatków, poprzez rejestrowanie przychodów i ewidencję wydatków. Praca w księgowości wymaga rzetelności, skrupulatności i ciągłego skupienia. W tym dziale nie możemy pozwolić sobie na popełnienie błędu, bo może on sporo kosztować. Jeżeli jednak dobrze odnajdujemy się w dziedzinie finansów, lubimy matematykę i rachunki, a także nie jest nam obce zarządzanie, to odpowiednia dla nas praca. Do obowiązków księgowego należeć będzie (w zależności od wielkości firmy): prowadzenie rozliczeń z kontrahentami, naliczanie wynagrodzeń, ewidencje środków finansowych i niefinansowych, dekretacja dokumentów, sporządzanie i opłacanie faktur i rachunków czy sporządzanie sprawozdań finansowych. Jak widać, praca w tej branży to nie tylko umiejętność odpowiednich wyliczeń, ale także zdolność prawidłowego sporządzania i obiegu dokumentów.

Gdzie szukać pracy w księgowości?

Bez doświadczenia w pracy na tym stanowisku, trudno świadczyć usługi księgowe dla firm. Jak zdobyć doświadczenie? Najlepszym rozwiązaniem są obecnie praktyki studenckie lub staż w biurze księgowym. Zwykle rekruterzy nie będą wymagać od nas doświadczenia. Wystarczą nam kierunkowe studia, np. z ekonomii czy rachunkowości. Biura rachunkowe chętnie przyjmują dziś pracowników na praktyki lub staż. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron ­– przedsiębiorstwo  ponosi niskie (albo żadne) koszty zatrudnienia stażysty lub praktykanta, który z kolei ma możliwość nabycia wiedzy i umiejętności oraz rozbudowania swojego CV, co może ułatwić znalezienie pierwszej pracy.

Dlaczego warto wybrać staż w biurze rachunkowym?

Udając się na praktyki lub staż do biura rachunkowego, zyskujemy możliwość oswojenia się z kulturą pracy w przedsiębiorstwie. Otrzymamy też możliwość udziału w pracy biura, poprzez drobne prace rachunkowe lub biurowe. Do naszych zadań nie będzie należało tworzenie skomplikowanych sprawozdań czy samodzielne wystawianie rachunków. Nauczymy się jednak sporządzać bieżącą dokumentację czy zapoznamy się z obiegiem dokumentów. Po zaznajomieniu się z zasadami dekretacji dokumentów otrzymamy też możliwość ich ewidencji na przykład w systemie informatycznym. Staż w biurze rachunkowym w czasie studiów to doskonały pomysł, ponieważ przenosimy wiedzę podręcznikową na praktyczne dokonywanie wyliczeń i sporządzanie dokumentacji.

Gdzie szukać odpowiedniego biura rachunkowego?

Gdy szukamy biura, w którym zamierzamy odbyć praktyki lub staż, możemy wziąć udział w rekrutacjach renomowanych firm, które znajdziemy na portalach z ogłoszeniami o pracę. Warto popytać też wśród znajomych, którzy będą mogli poradzić nam w tym zakresie. Jeżeli interesuje nas praca księgowego, warto przejrzeć strony biur rachunkowych. Odbywając staż w takim miejscu, skupimy się jedynie na wiedzy z zakresu księgowości, a nie będziemy uczestniczyć w innych, pobocznych pracach. Po zakończonym stażu być może otrzymamy możliwość stałego zatrudnienia, co będzie pierwszym krokiem do poważnej kariery zawodowej.

Inspirowane: mddp-outsourcing.pl – biuro rachunkowe Warszawa

Related posts

Nowoczesne wycinarki laserowe – jakie funkcje oferują?

Kto może zostać operatorem żurawia przenośnego?

Jak rozmawiać z dłużnikiem, by łatwiej wyegzekwować należności?