Biznes Motoryzacja Przemysł

Części do wózków widłowych – oryginalne czy zamienniki?

Wózki widłowe, dokładnie tak jak każdy sprzęt mechaniczny mogą z czasem ulegać zużyciu. Jest to naturalny proces, tym bardziej że tego typu urządzenia stale narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników środowiskowych. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko dokonać niezbędnych napraw, celem jego dalszego użytkowania. Każdy, kto jednak mierzy się z wyzwaniem serwisowania wózka widłowego z pewnością, staje też przed dylematem dotyczącym tego, czy lepiej postawić na części oryginalne, czy też zamienniki. W naszym wpisie postaramy się przybliżyć wady i zalety obu tych rozwiązań.

Części używane, zamienne czy nowe?

Chociaż tak jak wspominaliśmy na początku, kwestia wyboru pomiędzy nowymi a używanymi częściami w wózkach widłowych budzi wątpliwości, to jednak przy dokładniejszej analizie odpowiedź wydaje się jasna. Jeśli tylko mamy bowiem taką możliwość to należy zawsze stawiać na części w pełni nowe. Dzięki temu zyskujemy, chociażby pewność, że będą one idealnie kompatybilne i prawidłowo zadziałają z już zamontowanymi komponentami. Dodatkowo pamiętajmy, że nieużywana wcześniej przez nikogo część ma też z reguły znacznie większą żywotność. W ten sposób znacząco ograniczamy zatem ryzyko, że po dokonaniu wymiany za chwilę znów będzie trzeba cały proces powtarzać. No dobrze, a jak wygląda kwestia części zamiennych? Tutaj sprawa nie jest już tak jednoznaczna i zależy od kilku zmiennych czynników. Na pewno części pochodzące prosto od producenta mają pewną przewagę, chociażby pod kątem gwarancji. Z drugiej jednak strony patrząc, bywają sytuacje, kiedy to dostęp do oryginalnych elementów jest mocno utrudniony. W takim przypadku ratunkiem mogą okazać się właśnie komponenty zamienne. Warto także zaznaczyć, że zazwyczaj części zamienne będą także znacznie tańsze od swoich oryginalnych odpowiedników. Dla wielu osób ten ostatni argument może mieć dość duże znaczenie, gdyż każdorazowo koszty eksploatacji wózka widłowego odgrywają dość sporą rolę w każdym przedsiębiorstwie.

Podsumowanie

Obecnie bez wózków widłowych bardzo ciężko byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie sprawnego transportu ciężkich ładunków na bliskie odległości. Aby jednak takie działanie można było realizować, to sam wózek widłowy musi być w nienagannym stanie technicznym. Kiedy jednak konieczna okaże się wymiana zużytych komponentów, to należy stawiać wyłącznie na elementy najwyższej jakości. Obojętnie czy interesują nas części zamienne do wózków Linde, Hyster, czy też innych, to zawsze wybierajmy te najlepsze gatunkowo. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie dalsze bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie sprzętu. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie doboru poszczególnych części zawsze możemy skonsultować się też z fachowym serwisem wózków widłowych, aby zasięgnąć dodatkowej porady. Pewną regułą jest jednak zawsze to, aby dobierać poszczególne elementy zgodnie z oznaczeniami fabrycznymi, co pozwoli na ich idealne dopasowanie.

Related posts

Przekształcanie spółki – jak je zaplanować i przeprowadzić?

Jaką sprężarkę wybrać – olejową czy bezolejową?

Zamarznięty zamek w aucie – i co dalej?