Biznes

Hodowla drobiu – poznaj cenne wskazówki

Hodowla drobiu to wymagające przedsięwzięcie. Każdy hodowca musi nieustannie pogłębiać swoją wiedzę oraz wykonywać konieczne prace w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy, aby zagwarantować konsumentom zdrowe jaja i drób. Dochodowa hodowla kur nie może odbyć się przede wszystkim bez właściwego żywienia zwierząt. Pozyskiwane mięso powinno spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa a także posiadać walory smakowe. Dla każdego hodowcy istotne jest również uzyskanie zadowalającego zysku przy niewielkim nakładzie finansowym. Poniższe informacje stanowią cenne wskazówki szczególnie dla początkującego hodowcy drobiu.

Odpowiednia pasza pomoże uchronić drób przed chorobami

Żywienie kur w hodowli ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i szybkiego wzrostu. Szybki wzrost gwarantuje również szybszą sprzedaż, co z kolei przekłada się na zadowalające zyski dla hodowcy.

Komponenty paszowe pozwalają stworzyć wartościowe mieszanki  pasz, bogate w witaminy i składniki mineralne, które zapewniają kurom zdrowy wzrost. Ważne jednak aby unikać sztucznych wypełniaczy paszy. Doskonałą alternatywą są komponenty stworzone w 100% z naturalnych składników. Najczęściej w ich skład wchodzą różne rodzaje zbóż i probiotyki. Wysokiej jakości pasza, stworzona z wyselekcjonowanych składników pozwala uchronić kury przed popularnymi schorzeniami i znacząco przyspieszy ich zdrowy wzrost.

Niekiedy bywają sytuację gdy kurom należy podać odpowiedni antybiotyk. Preparat ten powinien jednak być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.

Premiksy dla drobiu to nic innego jak skoncentrowane witaminy, które należy dodać do wody w odpowiedniej ilości. Ważne jednak, aby cała dawka została spożyta przez kury w ciągu jednego dnia. U kur niosek premiks pozytywnie wpływa na nieśność i zwiększa jakość uzyskiwanych jaj. Odpowiednia kompozycja witamin powinna być regularnie podawana kurom na każdym etapie wzrostu. Dawka i sposób stosowania są dokładnie określone na opakowaniu każdego produktu.

Przestrzeganie zasad higieny to podstawowy obowiązek każdego hodowcy drobiu

Podstawową zasadą jest szczegółowa dezynfekcja całego kurnika po zdaniu dorosłych kur i przed przyjęciem do niego kolejnej partii kurcząt. W tym celu należy użyć dedykowane preparaty. Warto zadbać o to, aby środek dezynfekujący pochodził od znanego i sprawdzonego producenta oraz cechował się wysoką skutecznością. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie stężenie preparatu, które umożliwi szybkie zniszczenie wszelkich drobnoustrojów, pcheł i innych pasożytów, które mogą zalęgnąć się w kurniku. W okresie letnim, gdy wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się robactwa dezynfekcję kurnika może przeprowadzać w mniejszych odstępach czasowych.

Related posts

Plotery Mimaki — dlaczego są tak cenione?

UX/UI Design: Jak zaprojektować stronę, która zaspokoi potrzeby Klientów i zwieńczy transakcję?

Mikroflora a wydajność drobiu