Dom i ogród

Budowa przyłącza kanalizacyjnego – co warto wiedzieć?

Przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej to często obowiązek, ale i inwestycja w komfort i wygodę użytkowania nieruchomości. Jakie są więc zasady, formalności i etapy prac przy budowie przyłącza kanalizacyjnego?

Czym jest przyłącze kanalizacyjne

Przyłącze kanalizacyjne jest finansowane przez właściciela nieruchomości. Przepompownie, oczyszczalnie i pozostałe urządzenia kanalizacyjne należą natomiast do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. To ono odpowiada za ich budowę, utrzymanie oraz konserwację. Przyłącze to fragment od pierwszej studzienki lub granicy posesji aż do zbiornika w ulicy.

Formalności przed rozpoczęciem prac

Zanim przystąpimy do prac, musimy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej w odpowiednim przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym. Następnie uprawniony geodeta sporządza mapę do celów projektowych. Ostatecznym krokiem jest właśnie projektowanie przyłącza, które stanowi podstawę do rozpoczęcia prac budowlanych.

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego

Przyłącze kanalizacyjne można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu.

Samodzielne wykonanie

Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie, musimy znaleźć odpowiedniego podwykonawcę z doświadczeniem w budowie sieci. Pierwszym etapem jest wykonanie wykopu, który musi być odpowiednio zabezpieczony. Następnie w osadzonej w wykopie studzience montuje się przewód. Przed zasypaniem wykopu konieczne jest wezwanie inspektora na inwentaryzację powykonawczą oraz geodety, który naniesie nowo wybudowaną sieć na plan.

Zlecanie wykonania przedsiębiorstwu

Alternatywnie, możemy zlecić wykonanie przyłącza specjalistycznemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu. Choć jest to droższa opcja, gwarantuje ona profesjonalizm i zaoszczędzony czas.

Błędy i pułapki

Niewłaściwe wykonanie przyłącza kanalizacyjnego może prowadzić do wielu problemów, jak np. nieprzyjemny zapach w łazience. Częstym błędem jest pominięcie wykonania pionu odpowietrzającego nad dach, lub chociażby wyjmowanie uszczelek z rur podczas montażu. Warto więc wybierać doświadczonych wykonawców, którzy przestrzegają standardów i zaleceń branżowych.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nie jesteśmy w stanie podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, mamy dwie alternatywy: budowę szczelnego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale decydując się na przyłącze, wybieramy najbardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Znajomość wszystkich etapów prac oraz potencjalnych pułapek może znacznie ułatwić cały proces budowania  przyłącza kanalizacyjnego, oszczędzając przy tym cenny czas i pieniądze.

Related posts

Czy używane zbiorniki na gaz propan są bezpieczne

Wszystko o szalunkach do żelbetonu

Najczęstsze usterki kuchenek elektrycznych