Taras to szczególne miejsce, które jest swego rodzaju przedłużeniem mieszkania. Często jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wykonanie hydroizolacji tarasu pozwala poprawić jego parametry i zabezpieczyć go przed niszczeniem.
Dlaczego warto wykonać hydroizolację tarasu?
Wilgoć to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla każdego budynku. Także tarasy są narażone na jej szkodliwy wpływ. Hydroizolacja to warstwa, która skutecznie chroni elementy tarasu przed przenikaniem wilgoci. Do stworzenia bariery wykorzystuje się materiały, które wykazują cechy hydrofobowe i są odporne na przenikanie wody. Należy o to zadbać szczególnie w sytuacji, w której wykonuje się betonową płytę tarasową.
Prawidłowo wykonana hydroizolacja tarasu chroni go przed gromadzeniem się mas ciepłego powietrza, które są częstą przyczyną powstawania pęknięć i rys. Dzięki temu woda nie wnika do głębokich warstw. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy zmiany temperatur mogą powodować kruszenie betonowej podstawy tarasu. Hydroizolacja przydaje się szczególnie na tarasach, które umieszczone są nad zabudowaniami. Wykonanie hydroizolacji na gruncie pozwala chronić pokrycie tarasu przed działaniem wód gruntowych, które mogłyby być zasysane z podłoża.
Zalety wybranych metod hydroizolacji tarasu
Do wykonania hydroizolacji tarasu można wykorzystać wiele różnorodnych materiałów. Dostępne są przede wszystkim masy i maty uszczelniające. Masy wykonuje się na bazie cementu lub żywic poliuretanowych. Podczas montażu takiej hydroizolacji można od razu uzupełnić pęknięcia i dopasować powłokę nawet do nietypowego rodzaju podłoża. Maty uszczelniające wykonane z tworzyw sztucznych są szybkie w układaniu i wymagają znacznie mniej pracy.
Głównym zadaniem hydroizolacji tarasu naziemnego jest odcięcie płyty tarasowej od gruntu. W przeciwnym razie poprzez zjawisko zaciągania kapilarnego woda przedostanie się do płyty, co doprowadzi do stopniowej erozji. Hydroizolacja tarasu musi być szczelna i starannie wykonana. Wykonuje się izolację zarówno tarasów pokrytych drewnem, jak i płytkami. Ochrona przed niszczącym wpływem wody sprawia, że inwestor nie musi regularnie remontować swojego tarasu. Płyta tarasowa jest dobrze chroniona, a trwałość izolacji mierzona jest w dekadach. Wykonanie izolacji przeciwwodnej można przeprowadzić samodzielnie, z wykorzystaniem dedykowanych materiałów.
Koszty związane z hydroizolacją tarasu są znacznie mniejsze niż w przypadku remontu pękniętej płyty tarasowej. Dobrze zabezpieczony taras bez problemu znosi zmiany temperatur i nie wymaga żadnych dodatkowych ingerencji. Konstrukcja tarasu powinna zostać zabezpieczona zarówno przed wodami opadowymi, jak i gruntowymi. Pozwala to cieszyć się niezadaszonym tarasem bez dodatkowych wydatków.