Dom i ogród

Najczęstsze awarie klimatyzatorów okiennych

Klimatyzatory okienne są najprostszymi i zarazem najtańszymi urządzeniami przeznaczonymi do chłodzenia powietrza w naszych domach oraz mieszkaniach. Podobnie jednak jak inne sprzęty domowe mogą one ulegać awariom. Szczególnie problem ten dotyczy urządzeń zaniedbanych oraz nieserwisowanych. Zatem przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym awariom klimatyzatorów okiennych oraz sposobom ich skutecznego zapobiegania. Zapraszamy do lektury.

Klimatyzatory okienne – zasada działania

Aby móc lepiej zrozumieć istotę awarii dotykających klimatyzatorów okiennych, najpierw należy przyjrzeć się bliżej ich budowie oraz zasadzie działania. Tak więc standardowy klimatyzator okienny, podobnie zresztą jak większość tego typu urządzeń, składa się z czterech zasadniczych części – sprężarki, parownika, skraplacza oraz wentylatora promieniowego. Jak łatwo się domyślić, każdy z tych elementów może ulec awarii, co będzie skutkowało dosyć charakterystycznymi objawami, które omówimy w dalszej części naszego artykułu.

Wróćmy jednak do zasady działania klimatyzatorów okiennych. Zatem wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza, które trafia do parownika. Tam ulega ono ochłodzeniu kosztem cieczy chłodzącej, która zostaje ponownie schłodzona z wykorzystaniem sprężarki oraz skraplacza. Nadmiar ciepła jest odprowadzany w postaci wody, która systemem rurek trafia do sieci kanalizacyjnej.

Oczywiście przedstawiony przez nas opis działania klimatyzatorów okiennych jest bardzo uproszony, ale wystarczający na potrzeby zrozumienia treści naszego dzisiejszego artykułu.

Klimatyzatory okienne – objawy najczęstszych awarii

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, problemy z poszczególnymi częściami klimatyzatora okiennego mogą dawać charakterystyczne, możliwe do wyłapania przez użytkownika objawy.

Pod klimatyzatorem zbiera się woda

Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi muszą się borykać posiadacze klimatyzatorów. U jego podłoża leży najczęściej zatkanie rurek odprowadzających wodę ze skraplacza. Należy pamiętać, że w przypadku zaobserwowania tego typu zjawiska należy niezwłocznie wezwać serwisanta, gdyż zbagatelizowanie wycieku może skutkować w przyszłości całkowitą awarią naszego sprzętu chłodzącego.

Klimatyzator mało efektywnie ochładza powietrze

U podłoża tej awarii może leżeć uszkodzenie kilku elementów klimatyzatora. Najczęściej jednak problem mało efektywnego chłodzenia związany będzie z zabrudzonymi filtrami doprowadzającym powietrze do wentylatora. W tym przypadku naprawę możemy wykonać na własną rękę, oczyszczając wspomniane filtry.

Z klimatyzatora czuć nieprzyjemny, stęchły zapach

Problem ten najczęściej obserwowany jest po sezonie zimowym, kiedy to klimatyzator przez dłuższy czas pozostawał wyłączony. U jego podłoża leży rozwój w urządzeniu (w rurkach, na filtrach, czy też na wentylatorze) szkodliwych kolonii bakterii czy też grzybów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po zaobserwowaniu tego typu zjawiska dla własnego bezpieczeństwa należy niezwłocznie poddać klimatyzator procesowi sterylizacji oferowanej przez specjalistyczne firmy serwisowe. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku regularnych kontroli oraz czyszczenia urządzenia w przyszłości, wcześniej czy później, nieprzyjemny zapach wróci.

Klimatyzator się nie włącza

Klimatyzator okienny może się nie włączać z kilku przyczyn. Po pierwsze awarii mogło ulec zasilania naszego urządzenia. Po drugie u podłoża problemu może leżeć niedziałająca elektronika. Po trzecie  w naszym urządzeniu spaleniu mógł ulec silnik. Bez względu na przyczynę, jeżeli nasz klimatyzator się nie włącza, a w naszym domu jest prąd, należy wezwać serwisanta.

Podsumowując, klimatyzatory okienne są urządzeniami bardzo użytecznymi, ale jednocześnie dosyć awaryjnymi. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nie są dokonywane coroczne ich serwisy oraz konieczne konserwacje i naprawy.

Inspirowane: Clim-rem.pl – serwis klimatyzacji

Related posts

Doświetlanie roślin w okresie jesienno-zimowym

5 powodów, dla których warto zainwestować w maszynę czyszczącą

Balustrady na taras – rozwiązania, materiały i ceny