Dom i ogród

Doświetlanie roślin w okresie jesienno-zimowym

Rośliny potrzebują światła, aby prawidłowo się rozwijać. W miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy dni stają się krótsze, dostęp do światła jest znacznie ograniczony. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zapewnić roślinom optymalną ilość światła, która pomoże im zachować odpowiednią kondycję i wygląd. Jednym z popularnych sposobów jest stosowanie lamp LED do roślin.

Wybierz odpowiedni rodzaj światła

Nie ma wątpliwości, że rośliny potrzebują światła, bo bez niego niemożliwy jest proces fotosyntezy niezbędny do przetrwania i prawidłowego rozwoju. Dobre chęci jednak nie wystarczą, aby prawidłowo doświetlić ulubioną roślinę w okresie jesienno-zimowym. Kluczowe jest użycie właściwego rodzaju światła w odpowiedni sposób. Rośliny są bardzo wymagające w tej kwestii, a każdy gatunek będzie potrzebował innego rodzaju doświetlenia. Najwięcej światła będą potrzebowały rośliny o małych, różnobarwnych liściach, natomiast te wyposażone w duże zielone liście łatwiej zniosą świetlne niedobory. Właściciele roślin tropikalnych muszą zapomnieć o bezpośrednim i ostrym oświetleniu i znaleźć dla swojej rośliny alternatywę w postaci bardziej rozproszonego światła. W doświetlaniu roślin często używa się tradycyjnych lamp żarowych, lamp fluorescencyjnych (jarzeniówek) czy bardzo popularnych lamp sodowych, które od wielu lat z powodzeniem stosowane są w ogrodach zimowych i szklarniach. Jednak z powodu dużej ilości produkowanego światła rozwiązanie to nie sprawdzi się w mieszkaniach. Dlatego coraz częściej używane są lampy LED do roślin.

Doświetlaj z głową

Nie ma uniwersalnego przepisu, który podpowie, jak należy doświetlać rośliny. Rośliny są delikatne i zazwyczaj źle reagują na radykalną zmianę warunków. Do większej ilości światła trzeba więc przyzwyczajać je stopniowo, dokładnie obserwować i wnikliwie analizować reakcje. Procesy adaptacyjne mogą potrwać nawet do 4 tygodni. Warto w tym czasie poeksperymentować z natężeniem światła i kątem jego padania. Rośliny, które potrzebują dużo światła trzeba oświetlać z góry z odległości ok 12 cm. Mniej wymagającym odpowiednikom wystarczy 25-30 cm. Prężnie rozwijająca się technologia LED z pewnością pomoże zoptymalizować ten proces

Dlaczego lampy LED?

Technologia LED jest jedną z najbardziej rozwojowych technologii świetlnych, dlatego również w omawianym przypadku lampy LED do roślin z powodzeniem zastępują lampy sodowe. Są one przede wszystkim bardziej ekonomiczne, co ma ogromne znaczenie, jeśli roślina ma być doświetlana stale. W porównaniu z lampami sodowymi zużycie prądu może być nawet o 80% niższe. Lampy LED nie tylko utrzymują je przy życiu, ale również pomagają rosnąć i wspierają proces kwitnienia. Co więcej, nie trzeba obawiać się szkodliwego promieniowania, dlatego mogą być umieszczane blisko roślin.

Lampy LED do roślin to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność, jeśli chodzi o doświetlanie roślin jesienią i zimą. Nic nie zastąpi naturalnych promieni słońca, jednak jest to źródło światła, któremu można zaufać – nie parzy i nie emituje szkodliwych promieni. Dzięki lampom LED nasze rośliny będą przeprowadzać prawidłowo proces fotosyntezy, więc nic nie będzie zaburzać ich wzrostu.

Inspirowane: Growtent.pl – Growbox

Related posts

Jak znaleźć przeciek w ścianie?

Gdy brak Ci czasu na sprzątanie łazienki

Remont wnętrz – szpachla i gładź wysokiej jakości