Biznes Budownictwo

Praca na wysokościach i metody zabezpieczeń pracowników

Praca na wysokościach jest niełatwym i niebezpiecznym zadaniem. Podjęcie się jej wymaga wiele odwagi i skupienia ze strony pracownika. Oprócz tego niezwykle ważne jest odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie podczas wykonywania prac na wysokości. Zaniechanie zastosowania zabezpieczeń może skończyć się tragicznie w skutkach. Nie warto więc ryzykować w ten sposób. Bezsprzecznie należy zaopatrzyć pracowników w odpowiednie środki ochrony osobistej oraz indywidualnej. Podpowiemy, co pracodawca ma do wyboru i jaki sprzęt będzie najodpowiedniejszy do danej sytuacji.

Rodzaje prac na wysokościach – zabezpiecz pracownika

Prace na wysokościach mogą mieć bardzo różnorodny charakter, jednak każda z nich jest równie niebezpieczna. Dotyczy to zarówno prac podczas budowy, jak i rozbiórki budynków, czynności polegających na wykonywaniu izolacji termicznych na ścianach i dachach budynków czy zajęć przy kominach. Mogą to być również prace znacznie większego formatu, czyli na przykład przy budowie i remontach mostów, kładek i estakad, ale również prace typowo sezonowe, jak na przykład usuwanie nawisów śnieżno-lodowych czy pielęgnacja i przycinka drzew.

W każdym z tych przypadków, równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pracowników. Każda z tych prac wymaga jednak zastosowania innego zabezpieczenia, które będzie dostosowane do charakteru pracy, potrzeby mobilności i wysokości nad ziemią, na jakiej znajduje się pracownik. Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zalecają odpowiednie przeszkolenie, zapewnienie nadzoru nad pracownikami oraz zadbanie o kwestie administracyjno-organizacyjne. Jednak nawet najlepiej zorganizowane miejsce pracy, nie daje gwarancji bezpieczeństwa podczas

prac na wysokości. Warto zdać sobie sprawę z tego, że taką gwarancję daje zastosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, chroniących przed upadkiem z wysokości.

Czym są środki ochrony zbiorowej?

Środki ochrony zbiorowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny być stosowane w miejscach, gdzie na poziomie powyżej 1 metra od podłogi, wykonywane są różnorodne prace. Stanowią one doskonałą ochronę w sytuacji, kiedy prace wykonuje na raz więcej pracowników i każdy z nich musi być odpowiednio zabezpieczony. Można więc z powodzeniem zastosować balustrady, poręcze i siatki. Oprócz tego, dla większego bezpieczeństwa, sklepy BHP oferują balustrady z krawężnikiem. Należy jednak dostosować środki ochrony zbiorowej do warunków panujących w miejscu pracy i potrzeb sytuacji.

Dodatkowo do dyspozycji są również rusztowania, siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa, niezwykle skuteczne formy ochrony pracowników. Istnieje również możliwość dodatkowego połączenia ich z środkami ochrony indywidualnej dla zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa.

Środki ochrony indywidualnej – zabezpieczenie dla osób pracujących na wysokościach

Środki ochrony indywidualnej, podczas prac na wysokości, dają nieco szerszy wachlarz wyboru. Można je stosować jako jedyne zabezpieczenie lub jako dopełnienie istniejących już środków ochrony zbiorowej. Odpowiednie indywidualne zabezpieczenie prac na wysokości powinno być dobrane pod kątem rodzaju wykonywanej pracy oraz warunków panujących na stanowisku pracy. Mamy tutaj do dyspozycji pasy i szelki bezpieczeństwa, amortyzatory spadania oraz urządzenia samoblokujące.

Pasy i szelki bezpieczeństwa chronią przed upadkiem z wysokości lub niwelują jego negatywne skutki. Powinny być one połączone z linkami bezpieczeństwa, które podczas prac na wysokościach mocowane są do stałych elementów konstrukcji. Amortyzatory spadania, które również należą do grupy środków ochrony indywidualnej, także muszą być zamocowane do linek bezpieczeństwa zakotwiczonych w stałych elementach konstrukcyjnych. Ich działanie opiera się na łagodzeniu sił działających na pracownika w czasie upadku z wysokości. Jest to możliwe dzięki rozrywaniu wewnętrznej taśmy, która podczas upadku amortyzuje część siły ciążenia. Natomiast urządzenia samoblokujące mocowane są pomiędzy linką bezpieczeństwa a punktem mocowania do elementów stałych konstrukcji. Dają pewną swobodę ruchu i pozwalają na poruszanie się pracownika w odległości do 5 metrów. Podczas spadania mechanizm samoczynnie blokuje się, kiedy ruch pracownika przekroczy prędkość 1,5 m/s. Daje to więc bardzo dobrą i skuteczną ochronę przed upadkiem z wysokości.

Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna

Related posts

Prowadzisz sklep internetowy z roślinami doniczkowymi? Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć przesyłki!

Ochrona dróg oddechowych podczas akcji gaśniczej – jakie rozwiązania są stosowane?

Plotery Mimaki — dlaczego są tak cenione?