System sygnalizujący pożar na terenie obiektu jest jednym z najważniejszych systemów zapewniających bezpieczeństwo pracownikom. Dobrze zaprojektowany integruje ze sobą wiele niezbędnych elementów, takich jak cyrkulacja powietrza, wyciąg, kontrola dostępu. Połączenie ich wszystkich przyczynia się do znacznie wydajniejszej pracy w trakcie zagrożenia. Zdecydowanie warto pamiętać o takich rozwiązaniach, ponieważ nie chodzi o możliwe zniszczenie mienia znajdującego się w firmie, a o zdrowie i życie pracowników i innych osób znajdujących się w budynku.
Czy system sygnalizacji pożaru jest obowiązkowy?
Aktualnie polskie prawo reguluje tylko kilka konkretnych typów budynków, które muszą zostać objęte takim systemem ochronnym. Są to przede wszystkim centra handlowe i wystawowe o dużej powierzchni. Duży wpływ ma na to ilość znajdujących się wewnątrz ludzi. Mimo braku szczególnych regulacji prawnych o instalacji systemu przeciwpożarowego w różnych firmach, takie wymagania stawiają firmy ubezpieczeniowe.
Ubezpieczyciel warunkuje objęcie opieki nad obiektem tylko, gdy właściciel zapewni wszystkie niezbędne systemy ochronne. Dzięki takim zabiegom większość obiektów posiada takie zabezpieczenia. Nie da się wiec ukryć, że w wielu miejscach bezpieczeństwo zapewnione jest ze strony ubezpieczyciela, a nie prawa.
Projektowanie systemów ochrony przeciwpożarowej
Firmy specjalizujące się w instalacji systemów przeciwpożarowych rozpoczynają pracę od przygotowania projektu. Zawiera on wszystkie niezbędne dane o budynku i rozmieszczeniu poszczególnych podzespołów przyszłego systemu. Zatrudniając specjalistyczną firmę, warto sprawdzić kompetencje i doświadczenie pracowników. Bardzo ważne, by wszystkie elementy należące do systemu przeciwpożarowego zostały wykonane w zakresie prac jednej firmy. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów z działaniem zabezpieczeń. Instalacji przeciwpożarowej w żadnym wypadku nie można zakładać samodzielnie nawet we własnym domu. By wszystko działało poprawianie, musi zostać zamontowany przez wykwalifikowanych pracowników. Warto zdać się na wiedzę specjalistów, ponieważ obecnie takie systemy opierają się na bardzo skomplikowanych układach elektronicznych i komputerowych. Dobry projekt powinien zostać wdrożony już przy pracach budowlanych. Oczywiście istnieje możliwość zamontowania takiego sytemu już w gotowym do użytku budynku.
Ekonomiczne rozwiązanie?
Przede wszystkim należy zapamiętać, że system ochrony przeciwpożarowej musi zostać wykonany bardzo dokładnie. Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się przy takich instalacjach jest właśnie minimalizowanie kosztów, co nie jest dobre dla jakości projektu. Wykorzystywanie tańszych materiałów może znacznie wpływać na późniejsze poprawne działanie instalacji. Właśnie dlatego, jeżeli planujemy montaż systemu sygnalizacji pożaru w firmie należy zadbać, by kosztorys został sporządzony jak najlepiej. Zapewnienie odpowiedniej jakości całego projektu i jego wykonania leży po stronie firmy zajmującej się tym zadaniem. Co z kolei potwierdza, że wybór właściwego wykonawcy jest kluczowy.
Systemy bezpieczeństwa są niezwykle ważne, by chronić życie i zdrowie osób przebywających wewnątrz budynku. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku wieżowców biurowych i innych miejsc, w których znajdują się setki ludzi. Właściwy wykonawca instalacji zapewni bezproblemowy przebieg prac.