Zdrowie

Kiedy należy wykonać USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych to podstawowe badanie, umożliwiające dokonanie oceny ich wielkości, struktury miąższu, a także stosunku do otaczających tkanek. USG węzłów chłonnych jest zazwyczaj wykonywane z powodu ich powiększenia, bolesności lub występowania zmian w obrębie skóry nad węzłami.

Wskazania do przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych

Do najczęstszych powodów zgłaszania się chorych na badania USG węzłów chłonnych, zalicza się ich powiększenie, bądź bolesność uciskowa. Za powiększenie węzłów chłonnych może ponosić odpowiedzialność wiele przyczyn, jednakże najgroźniejszymi z nich są:

  • nowotwory, w tym nowotwory pierwotne, jak na przykład chłoniak
  • ziarnica złośliwa
  • przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych

To, gdzie zlokalizowane są poszczególne węzły chłonne, może ukierunkować dalszą diagnostykę na określone okolice ciała lub na narządy, które są przyczyną powiększenia się węzłów chłonnych.

Badanie tego rodzaju jest zalecane także w przypadku stwierdzenia bolesności obszarów, które otaczają węzły chłonne. Stan ten może oznaczać szybkie powiększanie się struktur, zaś kolejnym wskazaniem do wykonania szczegółowego badania są zmiany, jakie występują na skórze, która pokrywa węzły chłonne.

Warto pamiętać, iż w przypadku, gdy zmiany w obrębie węzłów chłonnych utrzymują się długo lub szybko się pogłębiają, nie można ich bagatelizować. Mogą one być jednym z objawów groźnych schorzeń, na przykład:

  • gruźlicy
  • mononukleozy
  • zakażenia wirusem HIV

Wykonaj USG Dopplera węzłów chłonnych

Często – podczas przeprowadzania diagnostyki węzłów chłonnych – w ocenie ich powiększenia, wykonywane dodatkowo jest badanie unaczynienia węzła chłonnego w technice Dopplera.

Dzieje się tak, gdyż USG Dopplera jest niezwykle dokładne i daje wyraźny obraz zmian;  węzły chłonne posiadają niezwykle charakterystyczne unaczynienie, które ulega zaburzeniom w przypadku zaatakowania węzła przez nowotwór.

Należy jednak pamiętać, że powiększenie węzłów chłonnych nie musi oznaczać choroby nowotworowej. Najczęściej za taki stan odpowiadają zakażenia bakteryjne oraz choroby wirusowe.

Które węzły chłonne najczęściej wymagają diagnostyki ultrasonograficznej?

Do węzłów chłonnych najczęściej poddawanych diagnostyce przy pomocy badania USG, zaliczają się:

  • podżuchwowe
  • szyjne, karkowe
  • nadobojczykowe i podobojczykowe
  • pachowe oraz pachwinowe
  • węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?

Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i można je wielokrotnie powtarzać. Zazwyczaj przed wykonaniem badania lekarz przeprowadza krótki wywiad, dzięki któremu jest w stanie określić objawy. USG bywa również poprzedzone dodatkowym badaniem manualnym, gdyż zazwyczaj jeśli węzły chłonne zlokalizowane blisko pod skórą są powiększone, można wyczuć to dotykiem.

Na badany obszar ciała pacjenta lekarz nakłada specjalny żel; jest on niezbędny do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Samo badanie polega natomiast na przesuwaniu po ciele pacjenta głowicy ultrasonograficznej, a dzięki temu możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych, w tym także węzłów chłonnych.

Przed wykonaniem takiego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Tylko badanie węzłów chłonnych zlokalizowanych w jamie brzusznej wymaga, aby pacjent był na czczo.

Na co zwraca uwagę lekarz przy USG węzłów chłonnych?

Podczas przeprowadzania badania USG lekarz zwraca szczególną uwagę na lokalizację węzłów chłonnych. Niezwykle ważny jest również ich kształt, ponieważ węzły chłonne powinny być owalne. Zatem jeśli będą one innego kształtu, przykładowo okrągłe, sytuacja będzie wymagała przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

W trakcie prowadzenia badania USG lekarz bierze także pod uwagę strukturę węzłów, gdyż pewne zmiany mogą świadczyć o początku procesu nowotworowego. Badanie ultrasonograficzne pozwala także na rozpoznanie występowania wszelkich zmian martwiczych bądź przestrzeni, w jakich pojawiają się zmiany zapalne. Warto wiedzieć, iż powiększenie węzłów chłonnych nie musi oznaczać procesu nowotworowego. Chociaż wielkość, jaką mają węzły chłonne ma znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, jednak nie jest ona tak istotna, jak mogłoby to się wydawać. W przeważającej liczbie przypadków, takie powiększenie zostaje spowodowane infekcjami oraz przejściowymi stanami zapalnymi, nie zaś poważnymi zmianami o charakterze nowotworowym.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

Related posts

Diagnostyka biorezonansem – jakie schorzenia może wykryć?

Podróżowanie z aparatem słuchowym – kilka aspektów, o których warto pamiętać

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na implanty stomatologiczne?