Zdrowie

Implanty zębowe – dlaczego nie warto zwlekać z zabiegiem?

Wszyscy wiemy, że piękny uśmiech to podstawa naszego wyglądu. Wiele przyczyn może spowodować, że utracimy nasze naturalne zęby. Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu. Bez wątpienia najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem są obecnie implanty zębowe, które z powodzeniem zastępują brakujące zęby i mogą służyć nam do końca życia. Trzeba jednak pamiętać, że czas odgrywa tutaj ogromną rolę, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o odbudowie uzębienia.

Każdy ząb jest ważny

Brak choćby jednego zęba sprawia, że pozostałe zęby pozbawione są swojego naturalnego stabilizatora i zaczynają się przemieszczać, co prowadzi do powstawania szpar między zębami i osłabia zęby sąsiadujące. Ponadto zmniejszająca się przestrzeń międzyzębowa często uniemożliwia umieszczenie implantu w powstałej luce i wiąże się z koniecznością dodatkowego, kosztownego leczenia ortodontycznego, znacznie wydłużającego proces odbudowy utraconego zęba.

Komfort w trakcie jedzenia

Braki w uzębieniu sprawiają, że pozostałe zęby muszą wykonać większą pracę w czasie rozdrabniania pokarmów – są przez to osłabione i podatne na ukruszenia a nawet złamania. Korony zamocowane na implantach to rozwiązanie w pełni funkcjonalne. Po wykonaniu zabiegu nacisk na wszystkie zęby w trakcie jedzenia rozkłada się równomiernie. Oczywiście implanty są też znacznie bardziej komfortowe – nie ma ryzyka, że proteza się obsunie.

Łatwiejsza higiena jamy ustnej

Wszczepianie implantów nie narusza sąsiednich zębów, a wręcz przeciwnie poprawia ich stabilność. Zęby zyskują naturalne oparcie, nie przemieszczają się i nie pochylają. Dzięki temu dotarcie do przestrzeni międzyzębowych jest ułatwione. Szybkie działanie polegające na wypełnieniu luk po utracie zęba uchroni nas przed powstaniem wąskich i trudno dostępnych szczelin, w których gromadzą się bakterie odpowiedzialne za próchnicę.

Trwałość i lepsza wymowa

Do kolejnych zalet implantów zaliczyć można ich trwałość, wygodne i stabilne użytkowanie oraz polepszenie funkcji mowy. Seplenienie i niewyraźne artykułowanie to problem osób noszących protezy ruchome. Implanty pozwalają na swobodną rozmowę, eliminując dyskomfort związany z obawą, że w trakcie rozmowy proteza obsunie się. Korony przymocowane do implantu nie stwarzają takiego ryzyka.

Kontakty społeczne

Piękne zęby są istotną częścią naszego wizerunku. Braki w uzębieniu obniżają naszą pewność siebie i samoocenę, wywołują poczucie wstydu, które powstrzymuje nas przed uśmiechaniem się i ograniczają naszą aktywność społeczną. Pewność siebie to połowa sukcesu zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym, dlatego warto działać szybko, aby szkody powstałe po utracie zęba nie wydłużyły procesu odzyskiwania pięknego uśmiechu. Z czasem dochodzi do zaniku kości szczęki, który nie tylko utrudnia przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów, ale ma także wpływ na wygląd naszej twarzy

Wszczepienie implantów to obecnie najlepsza metoda na uzupełnienie braków uzębienia. Przywraca pełną funkcjonalność zębów, a dodatkowo pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów estetycznych.

Related posts

Czym jest uraz akustyczny i jak go leczyć?

Podróżowanie z aparatem słuchowym – kilka aspektów, o których warto pamiętać

Czy leczenie kanałowe zębów boli?