Zdrowie

Pierwsze święta z aparatem słuchowym – jak się przygotować na spotkanie z rodziną?

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. Choć w tym roku mogą mieć one wymiar inny niż te dotychczasowe w związku z epidemią koronawirusa, mogą mieć również przełomowe znaczenie dla osób, które niedawno zaczęły korzystać z aparatu słuchowego. Jak przygotować się na pierwsze święta w rodzinnym gronie? W jaki sposób można sprawić, by ten był powodem do uśmiechu i radości?

Szczerość przede wszystkim

Pierwszym odczuciem w czasie spotkania z osobami, które nie wiedzą, że zaczęliśmy nosić aparat słuchowy, może być zawstydzenie. Warto zatem pamiętać, że aparat słuchowy jest przede wszystkim urządzeniem, które pozwala nam zachować komfort życia. Nosząc aparat, pomagamy nie tylko sobie, ale też innym.

Już na początku spotkania warto poinformować najbliższych o tym, że może się zdarzyć, iż czasem będą musieli coś powtórzyć. Jeśli wybierasz się z wizytą do bliskich, poproś o wyłączenie wszelkich sprzętów domowych takich jak telewizor czy radio. Aparaty słuchowe nie przekazują dźwięku tak dokładnie jak ludzkie ucho. Nadmiar bodźców z otoczenia zniekształca dźwięk, który dociera z aparatu do ucha.

Wspieraj słuch swoimi oczami

Przy świątecznym stole będzie gwarno i radośnie. By komunikacja była dla Ciebie komfortowa, zajmij takie miejsce, by mieć wszystkich w zasięgu wzroku. By w pełni odczytać komunikat drugiej osoby, wystarczy tylko 50% zasłyszanych słów. Resztę można odczytać w wystarczający sposób za pomocą odczytywania wypowiadanych słów z ruchu warg osoby, która w danej chwili się wypowiada. Jeśli temat jest dla Ciebie bardzo ważny, poproś o chwilę rozmowy w cztery oczy.

Wsparcie bliskiej osoby

Mimo dobrze rozwiniętej możliwości komunikacji może się zdarzyć, że dyskusja stanie się zbyt żywa, by na bieżąco w niej uczestniczyć. Warto poprosić bliską osobę, by zajęła miejsce obok. W ten sposób będzie mogła relacjonować przebieg rozmowy. Dzięki temu cała rodzina nie będzie musiała przerywać rozmowy. Unikniesz w ten sposób poczucia wykluczenia z dyskusji. Najbliżsi z pewnością wykażą się też zrozumieniem, kiedy od czasu do czasu poprosisz o powtórzenie ostatniego zdania.

Wybierz dobry aparat

Jeśli jesteś jeszcze na etapie ostatnich przymiarek do zakupu aparatu, postaw na urządzenia nowoczesne! Nowe aparaty są bardzo dyskretne, nawet jeśli decydujesz się na model zauszny. Zastosowana w nich technologia pozwala na wyizolowanie dźwięków z tła, co znacznie ułatwi komunikację w liczniejszym gronie i pozwoli Ci skoncentrować się na słowach wypowiadanych bezpośrednio do Ciebie. Ponadto, posiadają one wiele funkcji, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie.

Święta to czas radości, miłości i ciepła. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem aparatów słuchowych, pierwsze rodzinne spotkanie może być dosyć kłopotliwe. Będzie to poważny test dla samego urządzenia – sprawdzisz, jakie są jego możliwości, jeśli chodzi o przekazywanie dźwięków w świątecznym gwarze. Pamiętaj, że noszenie aparatu nie jest powodem do wstydu. Pozwoli Ci na prowadzenie normalnych rozmów z najbliższymi i podniesie Twój komfort w codziennym funkcjonowaniu.

Related posts

USG Doppler – wskazania do wykonania i przebieg badania

Ból fantomowy – definicja, przyczyny, leczenie

Podróżowanie z aparatem słuchowym – kilka aspektów, o których warto pamiętać