Przemysł

Do czego służą mieszalniki laboratoryjne

Mieszalniki laboratoryjne to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne zakłady chemiczne. Są powszechnie wykorzystywane na przykład w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Niezbędne w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym

Mieszalniki laboratoryjne to maszyny wykorzystywane jako podstawowe urządzenia w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Umożliwiają one szybkie i sprawne mieszanie substancji, a także wyrównywanie ich stężeń, gęstości i innych istotnych w trakcie procesu produkcji właściwości. Dzięki zastosowaniu mieszalników laboratoryjnych reakcje chemiczne między łączonymi substancjami mogą zachodzić szybciej. Urządzenia te umożliwiają bardzo dokładne wymieszanie wszystkich substratów przy użyciu niewielkiej energii.

Mieszalniki laboratoryjne – rodzaje

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje mieszalników. W zależności od kształtu i rodzaju zastosowanego mieszadła sprawdzą się one przy mieszaniu różnych rodzajów substancji. Poszczególne rodzaje mieszalników są również dostosowane do warunków, w których ma pracować urządzenie.

Już na pierwszy rzut oka możemy podzielić mieszalniki laboratoryjne pod względem kształtu zbiornika. W ten sposób wyróżnimy mieszalniki stożkowe, mieszalniki walcowe oraz stożkowo-walcowe. Dla skuteczności procesów mieszania i finalnych właściwości produkowanych substancji o wiele większe znaczenie ma jednak kształt mieszadła. Możemy wyróżnić wiele rodzajów mieszadeł – mieszadła tarczowe, turbinowe, kotwicowe, ramowe czy wstęgowe. Zastosowanie mieszadła o odpowiednim kształcie będzie decydowało o konsystencji i właściwościach produktu. Ponadto mieszadła różnią się między sobą mocą i szybkością obrotów. Pod tym względem możemy podzielić mieszadła na wolnoobrotowe i szybkoobrotowe.

W ostatnim czasie bardzo popularne w przemyśle kosmetycznym są mieszalniki homogenizujące – to mieszalniki, dzięki którym możliwe jest wytworzenie jednorodnej mieszaniny ze składników, które w innych warunkach się ze sobą nie łączą.

Różnorodne zastosowania

Mieszalniki laboratoryjne to urządzenia, które umożliwiają produkcję wszelkiego rodzaju kremów, maści, past i emulsji. Choć może to wydawać się zaskakujące, różnego rodzaju mieszalniki bywają wykorzystywane również przy wytwarzaniu takich produktów takich jak mydła (nawet w kostce), szminki, tusze do rzęs, a nawet kolorowe lakiery do paznokci.

Na polskim rynku dostępne są mieszalniki laboratoryjne o różnych parametrach: zarówno niewielkie mieszalniki przystosowane do badań w małym laboratorium, jak i ogromne mieszalniki umożliwiające pracę w największych zakładach przemysłowych. Mieszalniki mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, na przykład układ próżniowy, elementy pomiarowe czy elementy służące podgrzewaniu lub ochładzaniu zbiornika.

Wysoka jakość i bezpieczeństwo użytkowania

Renomowane firmy dostarczają kompletne rozwiązania, które umożliwiają realizację wielu procesów produkcji kosmetyków i lekarstw, a także innych substancji chemicznych. Podczas użytkowania mieszalnika kluczową kwestią powinno być jednak bezpieczeństwo. Przy produkcji mogą być wykorzystywane jedynie te urządzenia, które spełniają bardzo rygorystyczne wymagania – są zgodnie z wytycznymi Agencji Żywności i Leków (FDA) i powstają wg norm Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP). Spełnianie tych wymogów powinny potwierdzać stosowne certyfikaty. Wykorzystywanie niewłaściwych lub niesprawnych urządzeń może stanowić zagrożenie zarówno dla pracowników danego przedsiębiorstwa, jak i dla osób sięgających po konkretne produkty.

Inspirowane: Urlinski.com.pl – mieszalniki przemysłowe

Related posts

Które odpady medyczne są szczególnie niebezpieczne?

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie sprężonego powietrza?

Planujesz remont? Pomyśl o zastosowaniu płyt z karton gipsu