Motoryzacja

Zamarznięty zamek w aucie – i co dalej?

Zamarznięty zamek w aucie to zmora niemal każdego kierowcy w trakcie zimy. Czasami wystarczy zaledwie kilka godzin w ujemnej temperaturze, aby pojazd odmówił posłuszeństwa. Jakie są sposoby na awaryjne otwieranie pojazdów? Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dostać się do auta? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Domowe sposoby na awaryjne otwieranie pojazdów

Pierwszym sposobem, który warto wypróbować, jest podgrzanie kluczyka przy użyciu zwykłej zapalniczki i włożenie go do zamka na około 20 sekund. Jeżeli za pierwszym razem nie przyniesie to efektu, możemy podgrzewać go kilkukrotnie.

Innym sposobem jest użycie odmrażacza, który dostępny jest we wszystkich sklepach motoryzacyjnych. Należy spryskać nim zamek i odczekać kilka minut. Niestety nie jest to sposób o 100% skuteczności.

Popularnym sposobem otwierania zamarzniętego zamka jest również polanie go bardzo ciepłą wodą. Jeżeli jednak metoda ta nie zadziała, zamek może pokryć się lodem w jeszcze większym stopniu.

Pomoc drogowa przy zamarzniętym zamku

Jeżeli mimo usilnych starań nie jesteś w stanie dostać się do własnego pojazdu, najrozsądniejszym sposobem będzie wezwanie specjalistycznej firmy. Awaryjne otwieranie zamków to usługa, którą świadczy niemal każda pomoc drogowa. Dzięki temu nawet w najbardziej kryzysowej sytuacji, gdy spieszymy się do pracy czy szkoły, nasz pojazd może zostać usprawniony już w kilka minut. Pomoc drogowa dysponuje bowiem odpowiednim sprzętem oraz środkami chemicznymi, dzięki którym auto zostanie skutecznie otworzone bez uszkodzenia zamka.

Jak zapobiegać zamarzaniu zamków?

Istnieje kilka metod, które pozwolą zminimalizować ryzyko zamarznięcia zamka w samochodzie. Po pierwsze podczas mycia samochodu warto zakleić zamek taśmą klejącą. W ten sposób nawet śladowe ilości wody nie dostaną się do jego wnętrza. Skutecznym sposobem zapobiegania zamarzaniu zamków jest również ich naoliwienie. Można wprowadzić kilka kropli oleju bezpośrednio do środka mechanizmu lub naoliwić kluczyk i kilkukrotnie przekręcić go w zamku. W takiej sytuacji sprawdzi się również pokrowiec na auto, który ochroni pojazd przed wilgocią, śniegiem i mrozem.

Spadek temperatury może powodować również zamarznięcie drzwi lub szyb. Najbardziej narażone są na to pojazdy niegarażowane. Z tego powodu należy bezwzględnie zabezpieczyć ich karoserię oraz zewnętrzne elementy. Najbardziej skuteczny będzie specjalny wosk, smary, preparaty z silikonem oraz trwałe pokrowce czy plandeki.

Zamarznięty zamek w aucie to problem, który może skutecznie pokrzyżować nam plany i dostarczyć niepotrzebnego stresu. Z tego powodu warto podejść do próby otworzenia samochodu ze spokojem i opanowaniem. Jeśli jesteśmy spóźnieni na ważne spotkanie, skorzystajmy z komunikacji miejskiej lub wezwijmy taksówkę. Zamarzniętym zamkiem możemy zająć się po powrocie. Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, najlepiej wezwać pomoc drogową, która dysponuje specjalistycznym sprzętem i bogatym doświadczeniem. Nawet jeżeli problem ten zaskoczy nas w trasie, pomoc drogowa awaryjnie otworzy pojazd niezależnie od miejsca.

Źródło: Autoben.pl – pomoc drogowa Wołomin

Related posts

Honda CR-V – czy to dobry wybór na samochód rodzinny?

Zarządzasz zespołem przedstawicieli handlowych? WEBFLEET ułatwi to zadanie!

Po czym rozpoznać uszkodzenie pompy hydraulicznej?